Společnost Rolls-Royce získala finance od Britské vesmírné agentury, aby mohla vtvořit malý jaderný reaktor, který by sloužil jako dlouhodobý zdroj energie na měsíční základně. Program nazvaný Micro-Reactor má za cíl vyvinout technologii, která poskytne dostatečné množství energie k práci na Měsíci. Ta bude potřebná jak pro provádění experimentů, tak pro podporu života na Měsíci, čímž by se mohly budoucí mise prodloužit.
Britská vesmírná agentura bude projekt financovat částkou 2,9 milionů liber (80 milionů korun) a očekává, že společnost představí model lunárního mikroreaktoru. Ten bude podle Rolls-Royce připraven k odeslání na Měsíc do roku 2029. „Jak se připravujeme na to, že se lidé poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc, podporujeme výzkum, jako je tento lunární modulární reaktor Rolls-Royce, abychom vytvořili nové zdroje energie pro měsíční základnu,“ řekl ministr zahraničí pro vědu, inovace a technologie George Freeman.
Čistý zdroj energie bez dalších potřeb
Jaderný reaktor bude malý, lehký a v porovnání s ostatními možnými zdroji bude poskytovat nepřetržité napájení bez ohledu na umístění či sluneční svit. Navíc místa, která byla vybrána pro přistání Artemis III, jsou blízko měsíčního pólu, kde příliš slunečního svitu není. Rolls-Royce bude na mikroreaktoru spolupracovat s dalšími vědci, především z univerzit jako jsou Oxford, Brighton, Bangor a další.
Rolls-Royce gets funding to develop miniature nuclear reactor for moon base https://t.co/tPIihQBnaQ pic.twitter.com/SVQCIfafBg
— SPACE.com (@SPACEdotcom) March 19, 2023
Spojení s Rolls-Royce přišlo poté, co agentura oznámila, že britským společnostem poskytne až 51 milionů liber na vývoj komunikačních a navigačních služeb pro mise na Měsíc v rámci programu Moonlight od Evropské kosmické agentury (ESA). „Tento inovativní výzkum společnosti Rolls-Royce by mohl položit základy pro zajištění nepřetržité lidské přítomnosti na Měsíci a zároveň posílit širší britský vesmírný sektor, vytvořit pracovní místa a generovat další investice,“ uvedl výkonný ředitel Britské vesmírné agentury Dr. Paul Bate.