Hlídači v ohrožení? V Silicon Valley je u Samsungu nahrazují roboti

Hlídači v ohrožení? V Silicon Valley je u Samsungu nahrazují roboti
2
  • Samsung má v Silicon Valley obrovské kanceláře se stovkami zaměstnanců
  • Zajímavostí je, že celý kampus hlídají venkovní i vnitřní roboti od společnosti Knightscope
  • Roboty si Samsung pronajímá, částečně jimi nahrazuje lidské strážníky

Kalifornské Silicon Valley je Mekkou světového technologického pokroku a sídlo gigantů jako je Google, Apple nebo Facebook, ale sídlo nebo kanceláře zde má celá řada dalších společností – od velkých korporací až po malé startupy, které se snaží těmi velkými korporacemi časem stát. Nebo být nějakou z nich koupeny.

Průmyslová špionáž a obecně pohyb nepovolaných nebo podezřelých osob – to jsou zde velmi citlivá témata a společnosti vynakládají velké finance na ochranu svých kancelářských objektů. Společnost Knightscope, samozřejmě ze Silicon Valley, nabízí řešení v podobě robotického hlídače, který umí částečně nahradit ty z masa a kostí. Roboti od Knightscope neúnavně jezdí po areálech firem, které si je pronajmou.

Takto vypadají kanceláře Samsung v Silicon Valley, které hlídají roboti

My jsme několik takových robotů potkali v sídle amerického Samsungu, kde roboti od Knightscope hlídají prostor kolem několika objektů. Konkrétně model K5 vypadá jako přerostlý R2D2 z Hvězdných válek, který občas vydá i nějaký ten kosmický zvuk a dokonce vás i pozdraví, pokud vás rozpozná a jede kolem vás. Pokud mu zastoupíte cestu, pokorně vás objede nebo počká. Tedy velmi hodný strážný. Po dokončení své obhlídky se vždy nabije na své bezdrátové nabíječce. Po dobu naší návštěvy jsme viděli několik robotů ve vnějším prostoru v areálu kampusu i menší roboty v interiérech. Co však takový robot umí a k čemu je?

Rozhodně si nepředstavujte akčního astrodroida jako je R2D2 nebo BB-8 z Hvězdných válek, něco však přeci jen zvládne a vypadá aspoň jako vzdálený příbuzný. Orientuje se za pomoci radarů, lidaru a kamer. Neustále snímá své okolí a může obraz posílat do velína, případně umí i situace kolem sebe sám vyhodnocovat. Pokud například sám rozpozná pohyb tam, kde by v noci být neměl, umí spustit alarm. V záloze má, kromě hlučného alarmu, i několik dalších věcí pro případ, že by ho někdo chtěl poškodit. Výrobce ale nechce více prozrazovat.

Robot Knightscope K5

Nejdůležitější funkcí je však odstrašit svou přítomností – nepovolané osoby se leknou, že by mohly být viděny robotem a vůbec se do žádných akcí pouštět nebudou. Robot umí také automaticky číst a vyhodnocovat SPZ aut na parkovišti a v případě, že pozná auto, které tam nemá co dělat, opět umí vše reportovat do velína. Zajímavou funkcí je také ochrana proti hackerům. Monitoruje průběžně přístupy k bezdrátovým sítím a vyhledává potenciálně neautorizovaná zařízení v okolí.

Robot Knightscope K5 umí jezdit rychlostí 5 km/h a váží zhruba 180 kilogramů. Společnost Knightscope má v zásobě i jeho bratry K1 (ten je stacionární), K3 pro interiéry (ten u Samsungu působí také) nebo K7 pro jízdu v terénu. Konkrétně třeba robot K3 patroluje po speciální budově v kampusu Samsungu, která je určena pro odpočinek. Zaměstnanci si zde mohou zdřímnout, zahrát stolní fotbálek nebo staré arkádové hry. Mezi nimi pak jezdí právě robot K3, který vše monitoruje.

Interiéry kanceláří Samsungu hlídají roboti Knightscope K3, nabíjejí se bezdrátově

Zda to v praxi funguje, to je otázkou, zvláště když je s roboty Knightscope spojeno několik vtipných i méně vtipných událostí. Stejný typ robota, který hlídá kanceláře Samsungu, chybou v navigaci spadnul do fontány. Jiný si zase v obchodním centru nevšiml batolete, přejel mu nohu a způsobil mu lehčí pohmožděniny.

Společnost Knightscope své roboty pouze pronajímá, koupit se zatím nedají. Běžná cena činí zhruba 150 Kč na hodinu, což je výrazně méně, než na kolik vyjde lidský strážný. Zda se taková investice vyplácí, nebo jde zatím jen o demonstraci pokrokovosti, ukáže až čas. Každopádně Samsung je s působením robotů spokojený. Ve svém velkém campusu, kde pracují stovky lidí, doplňuje lidské strážníky, kteří tak nemusí neustále patrolovat po areálu a hlídat pohyb osob nebo aut a zaměřují se na případné skutečné problémy. I Samsung ale připouští, že v tomto ohledu je robotika pro praktické použití v plenkách a zatím se vzpoury robotů rozhodně obávat nemusíme. Knightscope však své roboty průběžně vylepšuje a možná už za několik let se dočkáme skutečného R2D2, který bude hlídat nejen kanceláře v Silicon Valley.

Diskuze ke článku
iohaem
levitra professional pills http://levitrany.com
levitra cena
haljwl
que es el levitra 20 mg http://levitrany.com
buy levitra online paypal

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze