Superpotravina avokádo: jaké jsou jeho účinky?

Superpotravina avokádo: jaké jsou jeho účinky?
Fotografie: unsplash.com
  • Ačkoliv má vyšší kalorickou hodnotu, obsahuje zdravé tuky
  • Vláknina obsažená v avokádu odporuje zdravé zažívání a správné fungování střev
  • Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů je vhodné pro těhotné a kojící matky

Zdravé potraviny jsou pro naše tělo důležité. Zvláště s nacházejícím podzimem je dobré doplnit vitamíny a minerály, abychom mohli co nejlépe odolávat nemocím. Kromě u nás pěstovaného ovoce a zeleniny, je dobré zařadit do jídelníčku i exotické ovoce, které je dnes v obchodech snadno dostupné. Jedním z mnoha superpotravin je bezpochyby avokádo, které se – co se týče zdravotních přínosů – skloňuje v mnoha pádech. Proč byste jej měli zařadit do jídelníčku?

Zdravé tuky

Avokádo může být pro vegetariány výbornou náhražkou za máslo. Zralé má totiž podobnou strukturu a navíc obsahuje velké množství zdravých tuků. Na 100 g jich obsahuje přibližně 15 g a z toho téměř 10 g je mononenasycených. Právě tento tuk podle 8fit.com pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi a snižovat pravděpodobnost srdečního onemocnění.

Vláknina

Při konzumaci 100 g avokáda do svého těla dostanete necelých 6 g vlákniny. Ta je důležitá pro správné fungování střev a celkového zažívání. Podle healthline.com byla provedena na 163 lidech s nadváhou studie, kteří po dobu 12 týdnů konzumovali denně 175 g (muži) a 140 g (ženy) avokáda. Na konci bylo zjištěno, že u nich došlo ke snížení koncentrace žlučových kyselin ve stolici, které vyvolávají zánět střev a naopak měli zvýšenou bakteriální diverzitu.


Obsahuje vitamíny a minerály

Avokádo obsahuje vitamín C, A, E, K a B6. Najdete v něm také hořčík, draslík, beta karoten, mangan, niacin a omega-3 mastné kyseliny. Obsahuje tak živiny, které do našeho těla častokrát dostáváme pouze za pomoci potravinových doplňků. Vitamíny C a E jsou navíc antioxidanty, tedy jejich konzumací si zvyšujete obranyschopnost těla a předcházíte vzniku rakovinotvorných buněk.

Cítíte se po něm déle sytí a je vhodný pro těhotné

Ačkoliv má avokádo vyšší energetickou hodnotu (160 kcal na 100 g), díky jeho složení je vhodný jak pro redukční diety, tak i při těhotenství. Právě díky vyššímu obsahu vlákniny a zdravým tukům pociťujeme po jeho konzumaci delší pocit sytosti. Konzumací avokáda během těhotenství a kojení může budoucím maminkám pomoci zvýšit příjem vitamínu C, draslíku a B6. Kromě toho pomáhá předcházet zácpě, která je v těhotenství velmi častá.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze