Samsung QE55Q75TAT
test

Samsung QE55Q75TAT

Stylový a spolehlivý

Pokud Samsung něco umí, je to design. Důkazem budiž i letošní řada QLED televizí, které sází na ladné linie a chytré funkce. Nechybí povedený stojan, kvalitní obraz i zvuk nebo přehledné prostředí Tizen.

Konektivita: nic vám chybět nebude

Základem bezdrátové komunikace je Bluetooth ve verzi 4.0, díky kterému k televizoru připojíte například bezdrátovou klávesnici nebo myš. Pokud Bluetooth nestačí, je tu Wi-Fi 802.11b/g/n/ac, kterou využijete například pro zrcadlení plochy z telefonu či sdílení obsahu napříč zařízeními ve vaší domácí síti.

Internet samozřejmě lze zajistit i kabelem skrze ethernetový konektor. Na pravém boku se dále nachází veškerá konektorová nadílka. Jde o čtveřici HDMI 2.0 a dostalo se i na dvojici USB 2.0. Zamrzí však, že Samsung zcela ignoruje modernější a rychlejší USB 3.0 – alespoň jeden takový konektor bychom na televizi rádi viděli. Jeden USB konektor je určen například pro flashdisk, druhý s vyšším napětím dokáže napájet i externí disk. Dále nechybí optický zvukový výstup a konektory pro připojení antén televizního vysílání. Líbí se nám řešení Clean Cable, kdy všechny nezbytné kabely můžete elegantně protáhnout předpřipravenými otvory a minimalizovat jejich viditelnost.

Líbilo se nám
 • Wi-Fi
 • Bluetooth
Nelíbilo se nám
 • chybí USB 3.0

Dálkový ovladač: kov a elegance

Samsung u svých chytrých televizí nasazuje jeden druh dálkového ovládání, avšak liší se jeho zpracování a materiály. Dražší kousky mají ovladač hliníkový, levnější obvykle plastový. Řada Q75T patří mezi spíše dražší, v balení tak najdete opravdu designově velmi povedený kovový ovladač.

Samsung QE55Q75TAT

Samsung se nadále snaží o minimum tlačítek a většinu akcí obsloužíte čtyřsměrným ovladačem kruhového tvaru s potvrzovacím středem. Pakliže hledáte klasická čísla, vyvoláte je na obrazovku skrze speciální tlačítko. Totéž platí pro barevná tlačítka. To je o něco méně pohodlné a mnohdy narazíte na zádrhely, typicky při snaze o spuštění HbbTV, které je závislé na samostatném červeném tlačítku. To na ovladači Samsungu chybí a bude vás to stát trochu nervů, než se vše naučíte.

Připojit můžeme drobný tip. Pakliže jste doma měli starší televizi Samsung s konvenčním ovladačem, nemusíte jej vyhazovat – nadále jej lze používat. Zejména pokud často přepínáte kanály pomocí čísel či využíváte již zmíněnou funkci HbbTV, přijde vám starší ovladač vhod, protože funguje zcela korektně.

Samsung QE55Q75TAT

Poměrně návykové je přepínání kanálů či úprava hlasitosti. Obojí probíhá skrze naklopitelná tlačítka evokující joysticky, která lze vychýlit nahoru i dolů a následně též použít pro potvrzení. Samotný ovladač Samsung pojmenoval jako One Remote, což není náhoda. Má sloužit i jako ovladač pro váš set-top box či další spárovanou elektroniku. Dodejme, že nechybí speciální tlačítko pro hlasové ovládání a k tomu nutný mikrofon. Vše je skvělé až do chvíle, kdy zjistíte, že systém televize nerozumí českým povelům. Jde o zásadní konkurenční nevýhodu. Například televize LG či jakékoliv televizory s Android TV rozumí i češtině.

Zpracování ovladače je naprosto příkladné. Snadná je také případná výměna dvou mikrotužkových (AAA) baterií, které však u nové televize samozřejmě najdete v balení.

Líbilo se nám
 • příjemně lehký
 • kvalitně zpracovaný
Nelíbilo se nám
 • chybí některá důležitá tlačítka

Obraz: krásný a jemný

Díváme se na 55palcovou variantu, což znamená 139cm úhlopříčku. Na této ploše operuje velmi jemné 4K rozlišení a Samsung se náležitě pyšní také speciálním procesorem Quantum Processor 4K. S jeho pomocí dokáže televize tzv. upscalovat obraz a i starší a méně kvalitní obrazové materiály vypadají ve výsledku mnohem lépe. Vhod přijde také funkce adaptivního obrazu, kdy se jas automaticky reguluje dle okolního světla v místnosti. Velmi dobré vykreslení detailů pak obstarává podpora HDR10+ či velmi vysoký jas 1 000 nitů.

Samsung QE55Q75TAT

Barevné podání QLED panelu skutečně velmi povedené a dobře nastavené od výrobce již od samotného počátku. Není tudíž nutné nic sáhodlouze nastavovat. Spolehnout se můžete na vynikající pozorovací úhly a čitelnost i v případě, že by na televizi dopadaly sluneční paprsky. Působivé barevné podání u kvalitního obsahu zajišťuje také funkce duálního LED podsvícení televize.

Maximální kvality obrazu docílíte pouze s vhodným obsahem, ideálně například z Blu-ray disků, případně streamovacích služeb. Běžné televizní vysílání je i s nástupem DVB-T2 nadále v tristní kvalitě, pak je vám sebelepší televize k ničemu. Čest několika málo výjimkám v čele s Českou televizí, která své kanály šíří ve Full HD. Televizor je samozřejmě plně připraven na příjem DVB-T2 v Česku a naladíte i starší síť DVB-T, která však nejpozději do konce roku 2020 skončí a v mnoha krajích již skončila. Kromě pozemního vysílání je k dispozici tuner pro satelitní (DVB-S2) a také kabelové vysílání (DVB-C2).

Líbilo se nám
 • jemné rozlišení
 • působivé barvy

Zvuk: velmi slušný základ

V televizoru jsou reproduktory v sestavení 2.0 o celkovém výkonu 20 W. Zvuk je nádherně čistý a zní až překvapivě slušně. V tomto ohledu televize spíše příjemně překvapila a pokud nejste hudební nadšenec, zvuk linoucí vám bude postačovat. U řady Q75T vás může ještě zaujmout funkce automatického zesílení hlasu, která skutečně funguje. Pokud například budete v místnosti vysávat, dojde k automatickému navýšení hlasitosti s důrazem na výšky a hlasy postav. Jakmile se úroveň hluku sníží, televize promptně reaguje a hlasitost vrací do původních hodnot.

Líbilo se nám
 • velmi slušný zvuk
 • důraz na hloubky
 • automatické zesílení hlasu
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze