Samsung QE55Q75TAT
test

Samsung QE55Q75TAT

Stylový a spolehlivý

Pokud Samsung něco umí, je to design. Důkazem budiž i letošní řada QLED televizí, které sází na ladné linie a chytré funkce. Nechybí povedený stojan, kvalitní obraz i zvuk nebo přehledné prostředí Tizen.

Prostředí: svižný Tizen s muškami

V chytrých televizích Samsung je operační systém Tizen. Po prvním zapnutí budete v ideálním případě vyzváni k instalaci aplikace Smart Switch do vašeho chytrého telefonu. Pomocí ní byste měli vše hravě zvládnout. Ani s aplikací ale nemusíte mít vyhráno. Nám se občas nezadaří obnova dat z předchozích televizí. Nejde však o pravidlo a celý proces může klidně proběhnout zcela hladce. Pak stačí jen pár kliků na vašem telefonu a televize je okamžitě připravena k použití se vším, nač jste zvyklí.

Pokud máte vše úspěšně za sebou, můžete naladit programy, což je nejlepší nechat na automatice. Abychom byli zcela přesní, můžete naladit programy, který by vám například chyběly. Během obnovy dat totiž dojde i k naladění kanálů, které jste měli v původní TV. Proces ladění je svižný a následné přeskládání programů velmi intuitivně řešené. Jde ostatně o vizitku celého prostředí. Pohyb v něm je plynulý. Lehce schované je pouze nastavení, což však může být ku prospěchu. Alespoň se do něj nedostane někdo, kdo by mohl něco pokazit.

Podoba prostředí je jinak shodná napříč všemi modely Samsung, což usnadňuje orientaci a brzy jste všude jako doma. Vše funguje velmi svižně a především stabilně. Vše se točí kolem tenkého pruhu ve spodní části televize, odkud se dostanete ke všem klíčovým funkcím – vysílání, aplikacím či nastavení. Za celou dobu testování se nám nestalo, že by si televize postavila hlavu a odmítala reagovat.

Líbilo se nám
 • přehledné nastavení
 • snadné řazení kanálů
Nelíbilo se nám
 • občasné problémy s cloudem

Chytré a multimediální funkce: oproti konkurenci omezené

Tizen má rozhodně velmi dobře našlápnuto, co se možností i ovládání týče. Prozatím však stojí na půli cesty. Nejpalčivějším problémem je i v roce 2020 žalostný nedostatek aplikací. V tomto ohledu je dále především konkurenční webOS a také Android TV. Ano, v obchodě Samsungu najdete například Facebook i HBO GO či klienty pro IPTV, avšak to je jen nezbytný základ. Smířit se musíte v podstatě s absencí her. Nabídka sice čítá několik desítek titulů, ale buď jde o nezáživné deskovky, nebo hry s velmi špatnou hratelností. Podrobněji jsme se možnostem Tizenu věnovali v samostatném článku.

Kromě obchodu s aplikacemi lze samozřejmě využívat HbbTV, tedy i doplňkový obsah televizí v síti DVB-T2. Jistě byste také rádi využili svůj vlastní obsah. Flashdisk nepředstavuje problém a po připojení dojde k automatickému načtení. To je velmi svižné. Pakliže jde o obrázky či hudbu, vše probíhá korektně. Již loni jsme však pocítili, že televize Samsung neumí v nativním aplikaci přehrávat videa s jinak běžnými kodeky. Tento neduh se v roce 2020 ještě prohloubil a přehrát především starší soubory je nemožné. Samo o sobě by to ničemu nevadilo, jenže pro systém Tizen neexistuje alternativní video přehrávač.

Líbilo se nám
 • Tizen má budoucnost
Nelíbilo se nám
 • prostředí trpí nedostatkem aplikací
 • Bixby neumí česky
 • jediný dostupný přehrávač neumí DivX či Xvid

Zhodnocení: slušná TV pro obrazově náročnější

Řada Q75T má v letošním roce prozatím tři varianty, kromě námi testované 55palcové můžete sáhnout i po větších modelech s 65 a 75palcovou úhlopříčkou. V jejich případě však cena raketově roste. Námi testovaná varianta se prodává těsně pod hranicí 30 tisíc korun, což shledáváme jako rozumně nastavenou cenu. Zejména za televizi, která opravdu dobře vypadá, zapadne téměř do jakkoliv místnosti a zakládá si na kvalitním obrazovém podání, což je samozřejmě to nejdůležitější.

Samsung QE55Q75TAT

Prostředí je u Samsungu sázka na jistotu. Alespoň přehledností... Ohledně chytrých části již výhrady lze mít. Tizen totiž neumí česky a trpí nedostatkem aplikací. Komplikované je pouštění běžných videí z flashdisku, což je často využívaná a u konkurence bezproblémová funkce.

Samsung QE55Q75TAT je povedená TV z roku 2020, po které sáhnete ve chvíli, kdy kladete důraz na obrazovou kvalitu, vzhled a současně stále ještě rozumnou cenu. Jestli hledáte naopak spíše televizi pro zábavu s mnoha aplikacemi, neuděláte chybu, když do hledáčku zařadíte konkurenci s Android TV či webOS.

Klady
 • elegantní vzhled
 • chytře řešený stojan
 • dostatečně kvalitní obrazové podání
 • stylové dálkové ovládání
 • přehledné prostředí
Zápory
 • na ovladači chybí některá důležitá tlačítka
 • špatný video přehrávač
 • chudá nabídka aplikací
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze