Sony Bravia KD-55AF9 (MASTER Series)
test

Sony Bravia KD-55AF9 (MASTER Series)

Výkladní skříň špičkových technologií

Pamatujete si na test Sony Bravia A1 OLED? Koncept špičkové OLED televize byl letos oživen modelem AF9 z řady MASTER Series, která pro Sony znamená výkladní skříň technologií. Nechybí speciální podstavec, zvuk vystupující z obrazovky a samozřejmě ani špičkový procesor. Nevěříte?

Konektivita: nic nechybí

U prémiového modelu, navíc z řady MASTER Series, nijak nepřekvapí, že je vybaven bohatou konektivitou. Základem je spojení s internetem. Nechybí nám tu LAN konektor, který se nachází na spodní hraně stojanu, a samozřejmě Wi-Fi ve standardu 802.11a/b/g/n/ac s podporou zrcadlení Miracast. K bezdrátového spojení doplňme, že televizi nechybí ani Bluetooth 4.2 pro přenos souborů, případně pro párování příslušenství.

Konektivita

Na výklopném stojanu televize zespodu najdete hned trojici HDMI portů, jeden se naštěstí nachází na boční straně. Nechybí ani tři USB konektory, přičemž jeden se opět nachází zboku stojanu. Je škoda, že alespoň HDMI nepřesunulo Sony čistě jen na bok výklopného stojanu, protože ke spodní hraně se dostává hůře, neboť je vždy nutné sejmout plastové díly. Samozřejmostí je také digitální optický výstup pro zvuk a CI/CI+ slot. Aby byl výčet kompletní, nechybí klasický 3,5mm jack pro sluchátka. Po připojení externího harddisku o maximální kapacitě 4 TB zvládne televizor také nahrávat vysílání.

Líbilo se nám
 • kompletní konektivita
 • rychlá Wi-Fi
Nelíbilo se nám
 • hůře dostupný zbytek konektorů

Dálkový ovladač: víme o co kráčí

Nebudeme vás napínat, ovladač je v případě AF9 identický s tím, který jsme mohli vidět u modelu A1. Mnoho výrobců moderních televizorů se soustředí i na to, jak ovládání co možná nejvíce zpříjemnit. Sony si však razí svoji cestu. Nečekejte žádný „magický“ ovladač, avšak jako propadák ho také nehodnotíme. Někdo může namítnout, že je na ovladači zbytečně moc tlačítek, ale Sony dovoluje vývojářům aplikací, aby je využili dle libosti (samozřejmě až na tlačítka Google Play a Netflix). Lehce zamrzí fakt, že tlačítka nejsou téměř vůbec barevně odlišená, výjimečně lze nalézt zelený či modrý font. Podsvícení chybí zcela, zvýrazňujícím prvkem je pouze nenápadná LED dioda, která se aktivuje v případě zadávání hlasových povelů.

Dálkový ovladač již známe

Ovládání televizoru zajišťuje infračervený paprsek. Je tedy nutné myslet na vizuální kontakt s panelem televize. Není však důvod k panice, paprsek je velice silný a určitě není zapotřebí mířit nějak zvlášť přesně.

Pokud vás zajímá, jak je to s konstrukčním zpracováním, zde musíme víceméně chválit. Spodní část ovladače je plastová a simuluje povrch kůže, ta vrchní s tlačítky má soft touch úpravu. Jednotlivá tlačítka decentně vystupují nad okolní povrch, avšak poslepu si pořadí většiny z nich nezapamatujete.

Líbilo se nám
 • pevná konstrukce, soft-touch povrch
Nelíbilo se nám
 • starší vzezření

Obraz: perfektní zážitek

Sony AF9 (KD-55AF9) disponuje úhlopříčkou 55 palců, tedy 139 centimetrů. Jedná se tedy spíše o větší televizi, kde rozhodně nepřekvapí nasazení 4K rozlišení. Vyzdvihnout je nutné OLED technologii, která zajišťuje skutečně reálné podání černé. Co se týče 4K HDR videa, tak Sony nabízí podporu standardů HDR10, HLG a Dolby Vision, kterou se Sony chlubí hned od výroby. O zpracování obrazu se stará interní procesor X1 Ultimate, který vylepšuje už tak špičkové dovednosti procesoru X1 Extreme z původní generace.

Sony Bravia AF9

Sony AF9 je jednou z mála televizí, která nabídne opravdu perfektní podání bez nutnosti uživatelského přizpůsobení v nastavení. Doporučujeme vypnout pouze automatickou detekci okolního světla. Ta sice funguje, avšak obraz je při aktivní funkci zbytečně tmavý a k plnému rozzáření dojde pouze tehdy, pokud je v místnosti přímé sluneční světlo. Samozřejmě ale jdeme proti úspornosti. Maximální jas činí více než 900 cd/m2, což je na poměry OLED panelů špičková hodnota.

Sony KD-55AF9 se může pochlubit také perfektním kontrastem.

Díky HDR, nasazení OLED technologie a procesoru X1 Ultimate jsme si libovali i v případě konzumace pouhého HD obsahu, tedy typicky televizního vysílání ve vysokém rozlišení. To pravé ořechové se vám pochopitelně zpřístupní až po dodání obsahu ve 4K rozlišení s HDR. Od toho okamžiku vás bude běžné Full HD rozlišení nudit, stejně tak začnete pozorovat opravdu skokový rozdíl oproti vaší starší televizi z běžnějších cenových hladin.

Sony Bravia AF9

Sony KD-55AF9 se může pochlubit také perfektním kontrastem. Ani ze zasněžených plání vás nerozbolí hlava – procesor se vždy postará o jasné oddělení detailů a za celou dobu jsme se nesetkali s přesaturovaným barevným podáním, čehož si lze skvěle povšimnout u pleťových odstínů. Nedochází ani k různým obrazovým artefaktům, které jsou pozorovatelné u levnějších zobrazovačů. Pro předpovídání scény využívá Sony AF9 dvě přednastavené knihovny, potěší také technologie Pixel Contrast Booster, která zvyšuje kontrast barev při silné iluminaci.

Mluvit o tom, že AF9 nabízí několik obrazových režimů, které se přizpůsobí danému obsahu (Živý, Standardní, Kino, Hra, Grafika, Fotografie), není třeba ani mluvit, v dané třídě jde o samozřejmý standard. Jeden režim však zmíníme. Jde o Kalibrovaný Netflix, který podání naladí přesně tak, jak to zamýšleli tvůrci pořadů. Jde samozřejmě o režim, který využijete pouze v aplikaci Netflix, přesto potěší, že ze společné spolupráce vzešlo něco více než jen samostatné tlačítko na dálkovém ovládání pro snadné spuštění aplikace. Plynulosti pohybu dopomáhá funkce dopočítávání snímků s označením Motion Flow.

Sony Bravia AF9

Pochválit musíme od výrobce nastavenou ostrost. Obsah není nesmyslně přeostřený, na druhou stranu si lze povšimnout jasného oddělení i těch nejjemnějších detailů. I když si televizor AF9 od Sony určitě nekoupíte pro běžné sledování SD obsahu, který se šíří digitálně, i takový je bez obtíží vstřebatelný. Hledat chyby je opravdu velice komplikované. Zůstaneme u toho, že AF9 uspokojí i vysoce náročné uživatele.

Líbilo se nám
 • perfektní černá
 • příkladná ostrost
 • vlastní procesor
 • Dolby Vision i HDR 10
 • mnoho speciálních režimů

Zvuk: královský poslech

V čem Sony AF9 z řady MASTER Series nijak nezaostává je zvuková složka. Stejně jako u své předchůdkyně se totiž i AF9 může chlubit technologií Acoustic Surface, tentokrát s přídomkem +. A o co že vlastně jde? Na zadní straně se nachází tři zesilovače, které vibrují a vytvářejí zvuk, který se doslova pohybuje spolu s obrazem. Zvuk tedy vystupuje přímo z panelu a neputuje k vám odrazem, například od podložky nebo stěny (dle umístění). Dva postranní subwoofery se starají o hluboké basy a prostorový efekt, který zvuku umožní odrážet se z jedné strany místnosti na druhou. Jmenovitý výkon reproduktorů je velice slušných 6× 10W.

Jednoduše řečeno je celý panel jeden velký reproduktor, i tak bezpečně poznáte jemné nuance a dočkáte se i prostorového efektu. Perfektní je zvuk především u diskuzních pořadů, kdy oceníte přímou soustředěnost zvuku do prostoru.

Kvalita zvukového projevu je i odborníky v zahraničí vnímána jako naprosto perfektní. Sony tak opět dokázalo, že snaha vymanit se z konvenčnosti přináší své ovoce. Zvukový výstup AF9 hodnotíme jako to nejlepší, co jsme na poli televizorů do této doby slyšeli.

Líbilo se nám
 • kvalita dialogů
 • skvělá basová složka
 • přímé směřování zvuku
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze