Sony KD55AG9BAEP
test

Sony KD55AG9BAEP

Pan minimalista s dechberoucím obrazem
1

Sony patří mezi zavedené výrobce televizí. Nejnověji jsme měli možnost otestovat jeho špičkovou řadu AG9 v 55palcové variantě a pakliže si potrpíte na luxus, budete dosyta odměněni. Novinka se tváří konzervativně, ale přidává minimalistický vzhled, vynikající OLED panel i nadějné prostředí pod patronátem Android TV.

Konektivita: dostatek všeho

Začněme technologií Bluetooth ve verzi 4.2, díky které k televizoru připojíte například bezdrátovou klávesnici nebo myš. Pokud Bluetooth nestačí, je tu Wi-Fi 802.11b/g/n/ac. Wi-Fi využijete například při zrcadlení plochy z telefonu, k čemuž slouží vestavěný Chromecast. Ten se vždy hodí, navíc ušetříte nemalé peníze.

K dispozici je i zrcadlení pomocí technologie Miracast. Pokud vyžadujete například AirPlay, stačí skrze Obchod Play doinstalovat nepostradatelnou aplikaci AirScreen, která je dostupná zcela zdarma a umožní sdílení i z Apple produktů. Pro potřeby telefonů s Androidem můžeme doporučit aplikaci Google Home, která sice primárně slouží k ovládání celé chytré domácnosti, ale nabízí i rychlé zobrazení displeje telefonu na vaší televizi. Zde je pouze potřeba zmínit, že je nutné míti dostatečně výkonný telefon.

Sony KD55AG9BAEP

Internet samozřejmě můžete přijímat i kabelově, a to skrze ethernetový konektor. Na boční straně se dále nachází dvojice USB 3.0 portů, další je na spodní straně. Dostalo se i na čtveřici HDMI 2.0 (jedno z boční strany, tři zespodu). Samozřejmostí je digitální optický výstup pro zvuk a CI/CI+ slot.

Líbilo se nám
 • Wi-Fi ac
 • dostatek konektorů
 • Bluetooth
 • vestavěný Chromecast

Dálkový ovladač: konzervativní klasika

Na dálkové ovladače u Sony jsme si dříve poměrně často stěžovali. Sony se však chytlo za hlavu a tentokrát k řadě AG9 dodává dálkový ovladač, který lze označit za jakousi nestárnoucí klasiku. Současně však nepůsobí lacině a je hoden sekundovat drahé televizi. Kombinuje plastová záda s hliníkovou čelní stranou. Působí reprezentativně a současně se i velmi pohodlně drží.

Dálkový ovladač

Někomu může přijít docela dlouhý, ovšem to je daň za spoustu tlačítek. Sony je věrno klasice a má zde numerickou část, všechna barevná tlačítka, ovládací kurzor a dokonce i dedikované klávesy pro ovládání multimédií. Výhodou je, že se poměrně brzy zorientujete, co k čemu slouží. Ve srovnání s moderními ovladači Samsungu jde Sony zcela opačným směrem, a je to dobře. Každý si může vybrat dle toho, co mu lépe vyhovuje.

Co nás na ovladači přeci jen lehce štvalo, byl jeho rozsah. Pokud jsme s ním nemířili přímo (nebo takřka přímo) na televizi, nebylo možné jej využít. Je to docela otravné, protože ovladače s lepším rozsahem měly už i televize před 30 lety.

Vždy se může stát, že vám ovladač vypoví službu. Tím nejprostším problémem budou vybité baterie – zde je využívána dvojice „mikrotužek“. V daný moment máte možnost použít trojici malinkatých tlačítek vzadu na levé straně televizoru. Jde o přepínání programů a vypínač.

Líbilo se nám
 • reprezentativní vzhled
 • přehledný
 • příjemně lehký
Nelíbilo se nám
 • nutno mířit přímo na TV

Obraz: oku lahodící OLED panel

Jak již víte, na dnešní test dorazila televize Sony s úhlopříčkou 55 palců, což znamená 139,8 centimetrů. Na této ploše lze již docenit 4K rozlišení a především pak obrovské výhody nejmodernějšího OLED panelu. Barvy jsou opravdu ostré a vytříbené, není se ostatně čemu divit – Sony neponechalo nic náhodě a vysoký dynamický rozsah zprostředkovávají technologie HDR, HDR10 a HLG, které oceníte především při konzumaci obsahu z UHD Blu-ray disků či Netflixu.

Sony KD55AG9BAEP

Řada AG9 se navíc chlubí novými technologiemi pro ještě kvalitnější barevné podání a působivý kontrast. Díky přítomnost Picture Processor X1 Ultimate se můžete těšit na opravdu přirozené barevné podání. Sluší se však připomenout, že si jej vychutnáte a celkově všimnete jen u kvalitního obsahu. Zmíněný nejvýkonnější procesor dobře kombinuje tmavou černou OLED panelu s vysoce kontrastními barvami.

Televizor má rovněž výborné pozorovací úhly, a sledování je tak možno i ve větším počtu lidí. V nastavení si vše můžete doladit k obrazu svému. Osobně se ale přiznám, že nemuset psát recenzi, možná bych nastavení zcela minul. V Sony dokázali obraz od počátku vyladit k dokonalosti a uživatele nenapadne nic měnit.

Sony KD55AG9BAEP

A jak je na tom běžné sledování televize? Ačkoliv se pomalu přechází na DVB-T2, kde aktuálně naladíte přibližně 7 kanálů ve Full HD, stále bude většina diváků sledovat pořady v SD rozlišení. I s tím si televize dokáže poradit a obraz působí vcelku dobře. Pro úplnost dodejme, že dnes testovaný model je plně připraven pro příjem signálu DVB-T2 v České republice.

Líbilo se nám
 • kvalitní obraz OLED panelu
 • speciální procesor pro lepší barvy a kontrast
 • ideální nastavení již od výrobce

Zvuk: více než dostačující základ

V námi testovaném přístroji se nachází hned čtyři za displejem schované reproduktory mířící přímo na vás. Výsledkem je působivý zvuk, který oceníte zejména při sledování filmů, neboť máte skutečně pocit, že se zvuk line přímo ze sledované scény. Výkon reproduktorů činí 2×20 W a 2×10 W a jsou postačující i na základní poslech hudby, jakožto podkres při vaší činnosti. V tomto ohledu vás televize rozhodně nezklame.

Sony KD55AG9BAEP

Dnešní doba již příliš nepřeje klasickému 3,5mm jacku, a tak jej na televizích řady Sony AG9 nenajdete.

Líbilo se nám
 • kvalitní zvuk
Nelíbilo se nám
 • chybí 3,5mm jack
Diskuze ke článku
Petr
3,5 mm jack na sluchátka je na boku.
A největší model má 77 palců místo 75, ale to je detail.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze