TP-Link TL-WPA7510 KIT
test

TP-Link TL-WPA7510 KIT

Proč bourat, když už dráty máte?
2

Možná přemýšlíte nad rozšířením vaší domácí internetové sítě, ale investice do Wi-Fi meshe se vám zdá vysoká. Nevadí, alternativou budiž síťové karty powerline, které využijí vašich stávajících rozvodů elektrické sítě. Doba pokročila, maximální přenosové rychlosti již tak nejsou překážkou, nepřijdete navíc ani o Wi-Fi. To dokazuje například TP-Link TL-PA7010KIT, který si dnes podrobně představíme.

Praktické zkušenosti: jako uragán

Možná vás předcházející odstavce trochu vystrašily a vy teď přemýšlíte, zda má vůbec smysl pořizovat si takové řešení do staršího domu či bytu. Je to logické. To, v jakém stavu jsou vaše rozvody, jen těžko bez návštěvy technika zjistíte, a tak nezbývá než powerline otestovat. I z tohoto důvodu si zákazníci powerline řešení buď chválí, nebo ho okamžitě vrací zpět prodejci – nikdo nemůže dopředu vědět, kolik ty které elektrické rozvody snesou a jakou rychlostí propustí váš internet.

Můžeme začít na krátkém příkladu. Sadu jsme testovali v nově zrekonstruovaném mezonetovém bytě, ve kterém byly opraveny i rozvody. Pokud jsme powerline a repeater umístili do jiného patra, aplikace tpPLC ukazovala propustnost zhruba 400 Mbit/s. Jakmile jsme obě zařízení dali do stejného patra, avšak na odvrácenou stranu, rychlost povyskočila na 850 Mbit/s. Set jsme testovali i ve starším domě, ve kterém nebylo za posledních zhruba 20 let cokoli měněno. Zde rychlost mezi patrem klesla na 140 Mbit/s. Pokud jsme obě zařízení umístili do stejného patra, avšak na odvrácenou stranu, rychlost povyskočila na 380 Mbit/s.

TP-Link TL-WPA7510 KIT

Ano, v případě powerline řešení jde hodně o to, jak silná je vaše domácí přípojka a jak staré jsou vaše elektrické rozvody. Pokud máte dům po babičce, přesto velice silnou přípojku (například 300 Mbit/s), téměř s jistotou vám powerline nedokáže rozšířit sílu přípojky do dalších místností. Pokud máte vcelku nový byt či dům, není problém ani rozšíření opravdu velmi rychlého připojení. Čím vyšší rychlost chcete šířit, tím více záleží na kvalitě rozvodů v domě/bytě.

My jsme testování prováděli na dvou přípojkách ve dvou různých obydlích. V novém mezonetovém bytě o rozloze 150 m2 jsme měli slabou přípojku 50/50 Mbit/s, kterou dokázal powerline bez jakéhokoliv problému šířit do jakékoliv místnosti v rámci 3 úrovní bytu. Stejně tak nebyl problém s šířením signálu skrze Wi-Fi, kdy došlo k poklesu maximálně v řádu 10–15 % oproti původní rychlosti. Nezhoršila se výrazně ani odezva. Nejvíce kolísala rychlost uploadu, a to právě o oněch 15 %.

Ve druhém případě jsme testovali přípojku 300/50 Mbit/s ve starším rodinném domě se staršími rozvody. V rámci jednoho patra sice aplikace ukazovala teoretickou propustnost 380 Mbit/s, avšak rychlost klesla oproti výkonu přípojky o zhruba 30 %, což není zanedbatelné. V rámci dvou pater poté klesla rychlost o více než 45 %. Při srovnání s klasickým opakovačem bez funkce powerline od téže značky klesla rychlost velice podobně.

Opět je nutné uvědomit si, na jakém principu powerline zařízení fungují. Využívají již existujících „drátů“, skrze které šifrovanou cestou vedou internetové připojení. Pokud je však vzdálenost mezi oběma zařízeními příliš velká, případně jsou rozvody staré, rychlost klesne, a to ne zrovna zanedbatelně.

Zhodnocení: za zkoušku stojí

Doporučení zní jasně: pokud nechcete investovat do Wi-Fi meshe a standardním repeaterům nedůvěřujete, vyplatí se řešení powerline vyzkoušet. Dopředu nelze garantovat, zda bude pro vaše obydlí tato varianta tou nejvýhodnější, ovšem za zkoušku rozhodně stojí. Obrovskou výhodou powerlinu je, že když už rychlost rozšíří, je stabilní a bez výpadků.

TP-Link TL-WPA7510 KIT

Obecně se dá říci, že takové řešení je nejvhodnější pro novější byty/domy s opravdu rychlou přípojku, případně pro starší domy a byty, ovšem jen za předpokladu, že šíříte přípojku maximálně 100 Mbit/s. V takovém případě budete spokojeni a investice se vyplatí. My řešení od TP-Linku jednoznačně doporučujeme.

Klady
  • snadná instalace
  • slušný dosah
  • gigabitový ethernet
  • výhodná cena
  • odolné zpracování
Zápory
  • nemusí být vhodné pro každý dům/byt
  • pomalejší Wi-Fi
  • velké zpomalení u starých rozvodů
Diskuze ke článku
Martin
Ahoj..nemá někdo tip na zařízení s 1 powerline a vícero repeatry ? Za rozumnou cenu a funkčnost.
Díky
Maniak
Hezky napsaný článek ale teď jsem řešil spojení přes dvě patra a dvoje hodiny a tento typ na úplně nových rozvodech měl ztrátu i v bytě už přes 50%. v 1 patře ztráta 90%
Nejlépe se mě osvědčil typ TL-PA4010Kit dal to v jedné sadě se ztrátou 80% obě patra. říkám si hmmm tak koupím ještě dva a pohoda. Což jsem učinil ale ejhle rychlost zůstala pořád stejná. říkám si nastavím v aplikaci aby si to předávalo 1-2-3-4 ale to se nepovede umí to jen z jedničky dávat pořád stejně. nakonec jsem to vyřešil tak že jsem spároval 1-2 a 3-4 a 2-3 propojil na hulváta síťákem kabelem.

Takže doporučuji typ PA4010 nikoli 7510 paradoxně je levnější lepší a menší.
Pokud se pletu a lze to v aplikaci nějak nastavit aby si předávali napište.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze