Modrá není vždycky dobrá

Modrá není vždycky dobrá
Fotografie: freepik.com

Většina z nás si každý den mnoho hodin prohlíží nějaký typ elektronického zařízení. Patří sem televizory, chytré telefony, tablety a herní systémy. Jak ale modré světlo z těchto obrazovek ovlivňuje naše zdraví?

Co je modré světlo?

Modré světlo je součástí spektra viditelného světla – toho, co lidské oko vidí. Asi jedna třetina veškerého viditelného světla je považována za modré světlo. Sluneční světlo je největším zdrojem modrého světla, ale skládá se z červeného, oranžového, žlutého, zeleného, modrého, indigového a fialového světla. Každé z nich má ale jinou energii a vlnovou délku.

Mezi umělé zdroje modrého světla patří fluorescenční světlo, LED televizory, notebooky, počítačové monitory, chytré telefony a obrazovky tabletů. Modré světlo zvyšuje bdělost, pomáhá paměti a mozkové činnosti a zlepšuje náladu. Reguluje přirozený cyklus bdění a spánku vašeho těla (cirkadiánní rytmus).

Proč je tedy škodlivé?

Expozice modrého světla z obrazovek je malá ve srovnání s množstvím expozice ze slunce. Existují však obavy z dlouhodobých účinků vystavení působení digitálních zařízení. To platí zejména, pokud trávíte příliš mnoho času u počítače, nebo máte například svůj notebook příliš blízko očí.

Protože naše oči nejsou dobré v blokování modrého světla, téměř všechno viditelné modré světlo prochází přední částí oka (rohovka a čočka) a dostává se k sítnici, buňkám, které přeměňují světlo pro mozek ke zpracování na obrazy. Neustálé vystavení modrému světlu v průběhu času by mohlo poškodit buňky sítnice a způsobit problémy se zrakem, jako je věkem podmíněná makulární degenerace . Může také přispět k šedému zákalu, rakovině oka a výrůstkům na čirém krytu nad bílou částí oka.

Vystavení modrému světlu před spaním také může narušit spánkové vzorce, protože ovlivňuje, kdy naše tělo vytváří melatonin. Přerušení cirkadiánního systému hraje roli ve vývoji diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, poruch spánku a kognitivních dysfunkcí.

Pomohou brýle s filtrem modrého světla?

Přestože existuje mnoho studií o brýlích s modrým světlem, neexistuje shoda. Mohou však pomoci chránit oči před únavou způsobenou nadměrným vystavením modrému světlu.

Nošení brýlí s modrým světlem během dne může lidem pomoci usnout a mít klidnější spánek. Běžné čočky, které filtrují modré světlo, snižují negativní účinky o 10 % až 23 %. Počítačové brýle se žlutě zabarvenými čočkami mohou zvýšit pohodlí při dlouhodobém sledování digitálních zařízení.

Jak si zajistit dobrý spánek

  • Pro noční osvětlení použijte tlumená červená světla. Červené světlo méně pravděpodobně posune cirkadiánní rytmus a potlačí melatonin.
  • Dvě až tři hodiny před spaním se nedívejte na jasnou obrazovku - pokud můžete, zapněte si noční režim, nebo ztlumte jas.
  • Pokud pracujete na noční směny nebo v noci používáte hodně elektronických zařízení, zvažte nošení brýlí s blokováním modrého světla, nebo instalaci aplikace, která v noci filtruje modrou/zelenou vlnovou délku.
  • Vystavte se během dne spoustě slunečního světla, které zvýší vaši schopnost spát v noci, stejně jako vaši náladu a bdělost během denního světla.

Modré světlo je tedy dobrý sluha, ale zlý pán. Na jedné straně je potřebujeme k tomu, abychom byli ve dne bdělí, aktivní a je nedílnou součástí slunečního záření. Na stranu druhou, nadměrné vystavování se modrému světlu může způsobit zdravotní problémy. Ne nadarmo známé české přísloví praví: všeho s mírou.