Nuki Smart Lock
test

Nuki Smart Lock

Odemykejte třeba od protinožců
6

Pokud transformujete vaši domácnost na chytrou, hodí se začít od podlahy, tedy ještě lépe od vstupních dveří, které vás do chytré domácnosti pustí. Na trhu sice existuje pěkná sbírka inteligentních zámků, avšak ne všechny jsou přizpůsobené pro naše podmínky. To se netýká Nuki Smart Lock, který nejenže pasuje, ale ještě umožní to, o čem si konkurence může nechat tak akorát zdát.

Chytré motorické zámky nejsou na tuzemském trhu žádnou novinkou. Již pár let zpět jsme vám na našem sesterském webu mobilenet.cz přinesli podrobnou recenzi inteligentního zámku FAB ENTR. Za tu dobu se však konkurenční výrobky posunuly o pořádný kus dále a nově již není problém odemknout dveře, i když jste stovky kilometrů od vašeho domova.

Nuki Smart Lock

Přesně to zvládá i dnes testovaný Nuki Smart Lock, který bez problémů seženete i na tuzemském trhu za cenu kolem 6,5 tisíce korun. Otázka dnešní recenze zní jasně: je to hodně, nebo jde o adekvátní sumu?

Technické parametry Nuki Smart Lock

Rozměry 110 x 60 x 60 mm
Hmotnost včetně baterií 460 gramů
Napájení 4× AA tužkové baterie
Výdrž baterií cca 6 měsíců (při 8 operacích za den)
Bezdrátová konektivita Bluetooth 4.0
Konektivita Nuki Bridge Wi-Fi 2,4 GHz, Bluetooth 4.0
Podporované platformy iOS, Android, webový prohlížeč
Forma upozornění LED světelný pás
Cena Nuki Smart Lock 6 588 Kč
Cena Nuki Bridge 2 852 Kč

Obsah balení: baterky vlastní

V elegantním prodejním boxu naleznete kromě samotného elektronického zámku Nuki Smart Lock také dvě kovové podložky pro upevnění na zámek, přičemž jedna z podložek je určená pro instalaci pomocí šroubků, druhá je opatřena lepící vrstvou. V balení dále naleznete malý klíč pro upevnění podložky a základní obrázkový návod sloužící pro první instalaci. Čtveřici tužkových baterek si musíte obstarat sami, můžete pochopitelně použít i ty dobíjecí.

Za zapůjčení Nuki Smart Lock a Nuki Bridge děkujeme výhradnímu zastoupení společnosti Elektro-System-Technik s.r.o. (EST), jehož prostřednictvím si tyto produkty můžete rovněž zakoupit.

Konstrukční zpracování: roztomilý Kyklop

Nuki Smart Lock je elegantní krabička v černo-stříbrném provedení, která už na pohled působí roztomile, přesto ne jako dětská hračka. Rozměry jsou vcelku příjemné, konkrétně 110 × 60 × 60 mm. Na běžných dveřích Nuki rozhodně nevypadá nepatřičně, naopak díky svému zajímavému členitému designu udělá z každých běžných dveří dveře futuristické. V podstatě stačí, aby zámek někdo jen spatřil a hned se začal vyptávat, co že to vlastně je.

Nuki Smart Lock

Po stránce zpracování a designu by se Nuki dal rozdělit na dvě hlavní části, a to spodní plastovou, která svým tvarem připomíná krychli a ve které se rovněž nachází tužkové baterie, a vrchní část, která je pak kulatá a zasahuje právě až do spodní části. Tu lze navíc po své ose otáčet pro manuální odemknutí/zamknutí. Tato část je kovová, konkrétně z hliníku. Celkově bychom design ohodnotili jako čistý bez rušivých elementů. Nuki rozhodně neudělá ostudu ani v moderních domácnostech.

Jak už jsme zmínili, v základně se nachází tužkové baterky, které jsou nezbytné pro chod zámku. Do Nuki se umisťují velice snadno zespodu, kdy stačí zatlačit na malou páčku a baterky vypadnou společně se slotem, do kterých jsou vložené tak, aby byla zajištěna maximálně snadná výměna. Vrchní kulatá část je opatřena jediným tlačítkem, které slouží pro zamknutí/odemknutí, popřípadě k dalším režimům, které si lze nastavit v doprovodné aplikaci.

Samotné tlačítko je po svém obvodu opatřeno bílým LED páskem, který informuje o různých činnostech zámku (odemknutí, zamknutí, aktualizace zámku, ...) a jehož intenzitu lze rovněž nastavit v doprovodné aplikaci. Nemusíte se tedy obávat, že by byl svit příliš výrazný a rušil tak například v případě, že máte vchodové dveře na dohled z obývacího pokoje. Svit LED pásku lze i zcela vypnout, čímž navíc šetříte baterie.

Instalace: rychleji to již nejde

Jak jsme již zmínili, na trhu existuje poměrně velké množství inteligentních zámků, avšak většina z nich je přizpůsobená primárně pro trh v USA, a tedy pro jiný typ dveří. V Evropě to funguje trochu jinak, i samotní výrobci musí s tímto faktem dopředu počítat. Instalace Nuki je opravdu velice snadná, je totiž zcela přizpůsoben pro náš typ dveří a kování. Na výběr navíc máte ze dvou možností instalace: rychlé, která je méně vhodná pro lidi v nájemních bytech, a pomalejší bez nutnosti cokoli vrtat či zasahovat do vložky či kování dveřního systému.

Nuki se nasazuje na kovovou podložku, kterou naleznete v balení. Jedno kování je ze zadní strany opatřeno lepící vrstvou, kterou stačí přiložit přímo na konec cylindrické vložky tak, aby kruhová výseč přesně seděla na kruhovou výseč v podložce.

Pokud bydlíte v nájmu, případně se vám nelíbí představa lepení na kování, můžete využít druhou podložku. Tu lze použít v momentě, kdy konec cylindrické vložky vystupuje nad okolní kování alespoň 3 milimetry. Díky „svorkovému“ systému stačí podložku přitisknout na konec vložky a následně upevnit za pomocí trojice šroubků, které jsou v podložce již připravené. Díky tomuto řešení není třeba řešit lepení a i odinstalování je velice snadné – šroubky stačí povolit a podložku sejmout.

Jakmile máme nainstalovanou podložku, stačí vložit klíč do zámku a Nuki na podložku „přicvaknout“. Ze zadní strany Nuki se totiž nachází otvor pro klíč, kterým Nuki dle potřeby otáčí jakožto taková robotická ruka.

Prvotní nastavení si obstará sám Nuki.

Nainstalováno? Pokud ano, stačí vložit baterie a Nuki zapnout tlačítkem na spodní straně. Jakmile Nuki zapnete a stisknete kulaté tlačítko na jeho čele, prvotní nastavení si obstará sám Nuki. Jde primárně o „osahání“ maximální pozice západky, kdy Nuki otáčí klíčem tak dlouho, dokud nenarazí na pozici „zamknuto“ a „odemknuto“ včetně zadržení západky, pokud se z venkovní strany dveří nachází koule a ne klasická klika. Zafixování západky je v takovém případe nezbytné – kdyby to Nuki neudělal, dveře budou sice odemknuté, ale otevřít stejně nepůjdou.

Nuki Smart Lock

Jakmile si Nuki všechny pozice osahá, což zabere zhruba 20 vteřin, může sám o sobě fungovat v manuálním režimu – stisknutím tlačítka dveře zamknete, opětovným stiskem tlačítka Nuki donutíte dveře odemknout. Jak ale sami uznáte, jen pro tuto činnost byste si Nuki určitě nekupovali.

Jedna rada a upozornění na závěr. I když Nuki ze své podstaty nevyžaduje výměnu vaší stávající vložky, může dojít k situaci, kdy bude přeci jen nutné do náhrady investovat. Nuki otáčí klíčem, který je neustále ve dveřích. Z tohoto důvodu pak není možné odemknout dveře klíčem, ale jen aplikací Nuki. Z bezpečnostního hlediska je nutné vyměnit standardní cylindrickou vložku za bezpečnostní, která umožní odemknutí dveří z venkovní strany i při zastrčeném klíči zevnitř. To není standardní dovednost a je tedy dobré zamyslet se dopředu nad případnou výměnou, pokud nechcete přijít o možnost manuálního odemknutí/zamknutí vašich dveří pomocí standardního klíče.

Diskuze ke článku
Řezňýk
To by mě zajímalo, kolik backdoorů si do toho FBI, CIA a NSA nechaly nainstalovat.
Tom
No.. tak vzhledem k tomu že se jedná o systém kdy je klíč trvale v zámku tak následné jednání s pojišťovnou třeba v případě vykradení bude asi velice rychlé...
Radek
Dobrý den,jsem zvědavý jak by to odemykalo s těsněním okolo dveří.Vždy musím přitáhnout dveře k sobě a následně otevřít,jinak nepootočím klíčem.Na odemknutí neni potřeba žádná síla,ale na západku s koulí z venku.Síla otevření se mění i s teplotním rozdilem venku.
Ivan
Jak píše Radek. Nedovedu si moc představit, jak to zamyká a odemyká standardní vstupní dveře do RD, které dnes mají všechny 3 bodový zámek a v průběhu roku se mění síla potřebná k jeho ovládání. Je na světě mnoho oblastí, kde si s bezpečností ani teplotními výkyvy hlavu nelámou a mají jen jednoduché dveře s jednoduchým zámkem a bez těsnění - viz Vancouver. Ale u nás to nemůže fungovat spolehlivě.

Jiná je pak situace u vnitřních dveří - třeba do bytu v bytovém domě/paneláku, v malé kanceláři apod., tam si to dovedu představit.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze