Jak už víte, server fZone.cz se zaměřuje na vše chytré do domácnosti. Co ale dělat, když je chytrých prvků tolik, že člověk vlastně ztratí zájem cokoli implementovat? Hlavní nevýhodou současné doby je skutečnost, že existuje mnoho různých standardů chytré domácnosti. Máme tu Apple HomeKit, Google Home, Tuya Smart, Philips Hue, Amazon Alexa, Matter a mnoho dalších. Matter sice situaci výrazně zlepšuje tím, že umožňuje příslušenství ve standardu Matter komunikovat mezi různými značkami, problém však spočívá v tom, že příslušenství s podporou Matter stále není dostatek, ta již dostupná navíc nejsou finančně zrovna dostupná.
Co z toho plyne? Pokud budete mít štěstí, budete pro ovládání jednoho zařízení používat více aplikací, které budou ovládat jednotlivá příslušenství – a to není příliš pohodlné. Proto se i my často zamýšlíme nad tím, jak co nejvíce zjednodušit ovládání chytrého příslušenství v rámci chytré domácnosti. Řešením mohou být chytré vypínače a ovladače, díky kterým se obejdete bez ovládání pomocí mobilního telefonu. A to může být základní atribut toho, že chytrou domácnost ovládnou malé děti, ale klidně i senioři, kteří žádné „novoty“ nechtějí.
Pár nových světel u prarodičů?
Pokud máte iPhone, vybíráte příslušenství, které má certifikaci pro Apple HomeKit. Pokud máte Android, vybíráte příslušenství, které komunikuje skrze Google Home, případně vlastní protokol, k tomu už je však zapotřebí speciální aplikace. Pokud máte štěstí a příslušenství podporuje Matter, můžete (po zakoupení vhodného mostu) ovládat jedno příslušenství pomocí Androidu i iOS. Co když už ale máte chytrou domácnost, ve které příslušenství ve standardu Matter nefiguruje, a chcete přidat například pár žárovek? Nebo co když chcete postavit chytrou domácnost u rodičů či prarodičů, kteří si se smartphonem nerozumí?
Chytrá domácnost u prarodičů? A proč ne?
Ano, i zde jsou odpovědí chytré vypínače a tlačítka, která fungují na baterie.
Co to vlastně je?
Vypínače na zdi má zřejmě každý – klasický vypínač může ovládat jedno, ale i více světel díky již existující elektroinstalaci. Pokud se rozhodnete nainstalovat chytré osvětlení, často řešíte, jak jej spojit s již existující elektroinstalací, přitom to ale vůbec není nutné – existují již zmíněné vypínače a tlačítka, která fungují na baterie, a přesto mohou působit jako běžný vypínač na zdi.
Je dobré zmínit, proč se vyplatí o chytrých vypínačích vůbec uvažovat – je obecně známo, že k nejlevnějším produktům chytré domácnosti patří ty, které nabízejí certifikaci Tuya Smart. Ty většinou komunikují skrze protokol ZigBee, někdy přes Bluetooth nebo Wi-Fi. Pokud si například vyfiltrujete chytré LED žárovky, ty s podporou Tuya Smart budou patřit k nejlevnějším. Výhodou tedy je, že pokud se rozhodnete pro chytrou domácnost ve standardu Tuya Smart, za rozumné peníze naleznete i ovladače, kterými můžete osvětlení ovládat zcela bez nutnosti používat smartphone nebo hlasové povely.
Reálné využití
Představte si následující situaci – máte starý rodinný dům s elektroinstalací, která již nesplňuje současné standardy. Můžete se pustit do rekonstrukce, nebo využít chytré příslušenství.
Pro ukázkový příklad jsem si vybral tři produkty: hub s podporou Tuya Smart, chytrou žárovku s certifikací Tuya Smart a chytrý vypínač se stejnou certifikací (který využijete pro vzdálené ovládání chytré domácnosti). Ovladač může mít jedno tlačítko (pro ovládání jednoho příslušenství), ale klidně i čtyři; ceny se přitom pohybují od 400 Kč. Pokud chcete ušetřit, jsou k dispozici bateriová tlačítka, která fungují na podobném principu, obvykle mají kruhový tvar a pouze jedno tlačítko. Výhodou ale je, že většina moderních bateriových vypínačů a tlačítek dokáže přiřadit jednomu tlačítku i více funkcí (jeden stisk, dvojitý stisk, stisk a přidržení), takže můžete naprogramovat více příslušenství či scén pod jedno tlačítko.
Žárovek s podporou Tuya Smart je na trhu nepřeberné množství, pořídit je můžete například za 200 Kč se světelným tokem 1 000 lumenů. Co se týká vhodného hubu, ten pořídíte okolo 500 Kč. Celkově se tedy bavíme o investici zhruba 1 000 Kč za jednu žárovku, jeden vypínač a jeden hub. Všechny produkty lze snadno spárovat prostřednictvím aplikace Tuya Smart, ovladač můžete nainstalovat na zeď, případně jej nechat položený na odkládacím stolku, a díky přímému napojení můžete osvětlení ovládat tak, jako kdyby bylo připojené na klasickou elektroinstalaci. Světlo můžete dále ovládat i prostřednictvím aplikace Tuya Smart, případně i skrze iPhone, pokud si zprovozníte svůj Homebridge server.
Proč vlastně? Protože je to snadné
Možná si říkáte, proč byste měli chtít chytré osvětlení, které se ovládá „nechytře“. Ano, je pěkné, že můžete prostřednictvím telefonu ovládat zásuvky, rolety, chytrý zámek a další prvky, ale co se týká pohodlí, je často potřeba vše nastavit pomocí automatizací, aby to nebylo příliš komplikované. Chytré vypínače jsou proti této myšlence – vypadají jako běžný prvek, na který jsme zvyklí, a jejich používání je proto mnohem přirozenější, zejména pro starší lidi.
Právě pro starší lidi je podobné řešení chytré domácnosti ideální – stále používají prvky, na které jsou zvyklí, a přesto lze domácnost ovládat i na dálku. Na dálku je tedy možné zkontrolovat, zda je nastavení chytré domácnosti u prarodičů funkční, případně zda je potřeba nějaký zásah.
Stále se bavíme o chytrých produktech, takže i zde lze využít automatizaci. Představte si situaci, kdy odcházíte z domu a před vchodovými dveřmi máte bezdrátový vypínač. Po stisknutí tlačítka můžete spustit vybranou automatizaci, která může zahrnovat: vypnutí chytré zásuvky u žehličky, vypnutí chytré zásuvky u televize, zapnutí čističky vzduchu a vypnutí všech světel, která komunikují s Tuya Smart. Automatizaci lze nastavit i prostřednictvím aplikace, ale proč, když vše můžete vyřešit jedním stisknutím tlačítka před odchodem z domova?