ILIFE V5s Pro
test

ILIFE V5s Pro

Robotický vysavač do každé rodiny
4

Známe to všichni. Po náročném dni v práci se vrátíme domů a jen se modlíme, aby byl nepořádek v našem příbytku v rozumné hladině. Pokud navíc ještě očekáváte návštěvu, obavy jsou o to intenzivnější. Naštěstí žijeme v moderní době a některé práce zvládnou roboti. To platí i pro vysávání a vytírání, což dokazuje produkt ILIFE V5s Pro, který si dnes podrobně představíme.

Jaké domácí práce patří ve vašem interním žebříčku k těm nejméně oblíbeným? Možná jde o umývání oken, možná o žehlení a možná právě o vysávání či vytírání podlahy. Na mytí skleněných tabulí již existují roboti, stejně tak existují i speciální napařovací stanice, které usnadní žehlení. Pokud jde o vysávání, máme tu již delší dobu robotické vysavače. Těch na trhu existuje nepřeberné množství s cenou od 2 do více než 30 tisíc korun. Najít však takový, který zvládne vysát, vytřít a ještě k tomu je za rozumnou cenu, to je panečku oříšek.

Pokud chcete vše v jednom, tedy robota, co zvládne vysát, na závěr i vytřít a zároveň nechcete utratit horentní sumy, možná jsme našli vhodného kandidáta. Nese označení ILIFE V5s Pro a i když je na tuzemském trhu jen obtížně k dostání, možná jste se s ním již setkali pod jiným označením.

iLife VS5 Pro
I když jde o pomocníka v domácnosti, jedná se o elegantní kus elektroniky

Značka ILIFE nepatří mezi ty nejznámější (a to i přesto, že nabízí celosvětově ceněné produkty) a snaží se prosadit, jak to jen jde. I kvůli tomu nabízí své produkty i v přebrandované formě pro své partnery. Jak to celé funguje? Klient zadá požadavek, ILIFE vymění na svém vysavači logo, popisky a barvu a voilá, namísto ILIFE V5s Pro tu máme Evolveo RoboTrex H5 či TESLA RoboStar T30. A takových příkladů lze nalézt více. Ve všech případech jde o identické vysavače, liší se jen v detailech a v menší míře i cenou

Za zapůjčení robotického vysavače ILIFE V5s Pro děkujeme internetovému obchodu GearBest.com, kde si jej můžete rovněž zakoupit.

Tuto recenzi tak lze vztáhnout jak na produkty Evolveo RoboTrex H5, tak také na produkt TESLA RoboStar T30. ILIFE ovšem můžete pořídit o zhruba třetinu levněji, a to při zachování identické funkčnosti a dovedností. Máme vaši pozornost?

Technické parametry ILIFE V5s Pro

Rozměry 30 x 30 x 7 cm
Hmotnost 2,05 kg
Orientace v prostoru 6× IR senzor
Senzor proti pádu ze schodů ano
Nárazníky ano, tlakové senzory
Dálkové ovládání ano, IR dálkový ovladač (součást balení)
Suché mopování ano, nástavec na mop v balení
Mokré mopování ano, nádrž na vodu v balení
Typ filtru HEPA filtr
Zásobník na nečistoty/vodu 0,3/0,28 litru
Bluetooth/Wi-Fi ne/ne
Plánovaný čas úklidu ano, skrze ovladač
Hlučnost 50 decibelů v základním režimu
Režimy úklidu automatický, spirála, úklid podél stěny, manuální ovládání
Vhodný povrchy dřevěná podlaha, parkety, dlažba s rovným povrchem, kámen, koberec s nízkým vlasem
Virtuální stěna nepodporována
Výška prahů až 1,2 cm
Na jedno nabití uklidí prostor až 150 m2
Automatické nalezení dobíjecí stanice ano
Přímé nabíjení ze sítě ano
Výdrž 120–150 minut
Doba nabíjení 280 minut
Baterie lithium-iontová baterie, 2 600 mAh
Cena cca 170 dolarů (3 500 Kč s DPH)

Obsah balení: nadstandard

V případě robotických vysavačů se vyplatí zajímat se, co naleznete v základním balení. Čím bohatší základní balení je, tím více ušetříte v prvních měsících provozu. Jako každý domácí pomocník, i ILIFE V5s Pro vyžaduje pravidelnou obměnu některých částí. I proto vás potěší, že v základním balení V5s Pro naleznete slušnou nadílku příslušenství, za které u konkurence zaplatíte nemalé peníze.

Kromě samotného robota uvnitř balení naleznete standardní nádobu na prach a nečistoty s obsahem 300 ml, nádržku na vodu s obsahem zhruba 280 ml, štěteček na čištění senzorů vysavače, 4 kartáče na zametání (dva nainstalované, tři HEPA filtry, kdy je jeden již nainstalovaný), násadu na mop, dva mopy z mikrovlákna na mokré i suché vytírání, napájecí stanici, dálkové ovládání s monochromatickým displejem a baterie do ovladače (dvojice mikrotužkových baterií AAA).

iLife VS5 Pro

Oproti konkurenci lze za nadstandard považovat dvojici náhradních kartáčů a také náhradní HEPA filtr i mop na suché/mokré vytírání. Benefitem jsou i AAA baterie do ovladače, ihned po vybalení je tedy vysavač připraven k použití, navíc s náhradními díly za pár set korun.

Konstrukční zpracování: elegantní pomocník

Robotický vysavač se stane takovým dalším členem vaší domácnosti, a tak není od věci, pokud vám jeho design nebude narušovat interiér, ať už je jakýkoliv. Dovolíme si tvrdit, že ILIFE V5s Pro vám ostudu neudělá, a to ani před návštěvou. Jedná se o elegantního a na poměry robotických vysavačů malého střízlíka s rozměry 30 × 30 cm a skvělou výškou 7 cm. Výška je u robotického vysavače velice důležitá, jen díky nízkému profilu se snadno dostane i pod sedací soupravu, případně i pod nízko umístěné radiátory. Hmotnost ILIFE V5s Pro činí něco málo přes dva kilogramy, bez problému jej tedy přemístí i vaše ratolest.

V5s Pro se prodává pouze v jediném barevném provedení, a to v kombinaci světle zlaté a bílé. Propagační fotografie od výrobce by mohly naznačit, že je vysavač opravdu nepříjemně zlatý, realita je však o poznání příjemnější, za což může vrstva průhledného plastu nad samotným barevným podkladem.

iLife VS5 Pro

Přední, respektive vrchní část, je osazena třemi LED diodami ve dvou párech vedle sebe. Přímo uprostřed se nachází kapacitní tlačítko CLEAN, kterým spustíte proces vysávání, případně pozastavíte právě probíhající úklid. Ovládací systém je umístěn v elegantním černém pruhu, který ozvláštňuje design a zároveň ihned upoutá vaše oko při řešení otázky, jak se vysavač vlastně zapíná. Velká část předního dílu je výklopná, stačí lehce zatlačit zhruba uprostřed a vyskočí poměrně tenká skořepina, která odhalí vnitřní zásobník na nečistoty, který lze vyměnit za zásobník na vodu v případě mokrého mopování.

Hmotnost ILIFE V5s Pro činí něco málo přes 2 kg.

Zásobník vyměníte vždy správně, zkosení přední části zásobníku jasně předurčuje jeho místo v těle vysavače. V5s Pro nemá žádný senzor, který by rozpoznal, že ve vysavači není umístěn zásobník na nečistoty – v případě zahájení úklidu by nečistoty „sypal“ přímo do vyhrazeného prostoru na zásobník. Po delší době nečinnosti tedy doporučujeme zkontrolovat, zda je zásobník na nečistoty správně usazený a ideálně prázdný.

Po bocích vysavače se nachází bílé nárazníky, které jsou zároveň i tlakovými senzory. Pokud vysavač najede na překážku, kterou IR senzory nestihnou nebo nezvládnou rozpoznat, tlakové senzory vysavači napoví, že má změnit směr. Samotný pruh s IR senzory se nachází na boční straně nahoře, aby bylo eliminováno poškrábání výseku s IR senzory. Nárazníky a vlastně i polovina obvodu vysavače jsou opatřeny ještě gumový páskem. Díky těm zůstanou bočnice vysavače stále bez poškození, protože většinu přímého nárazu schytají právě gumové pásky, které zároveň nijak nepoškodí nábytek.

Kromě bočních senzorů je vysavač opatřen i senzory, které se nachází na spodní části vysavače. Díky těm ILIFE V5s Pro rozpozná, že by mohl spadnout, například ze schodů. V takovém případě se okamžitě vytočí zpět.

Když už jsme u spodní části, zde se nachází dvě vroubkovaná kolečka, která se v případě potřeby automaticky vyvýší (vysavač tak snáze přejede například práh rozdělující místnosti), stejně tak zde nalezneme rotující kolečko, díky kterému se vysavač snadno pohybuje v kruhu, respektive v uklízecím režimu zvaném spirála. Jsou zde zároveň nainstalované i dva kruhové kartáče, kterými ILIFE sbírá nečistoty směrem dovnitř. Zhruba uprostřed se totiž nachází nasávací prostor, který pod tlakem „žene“ nečistoty směrem do sběrné nádoby. Neméně podstatným prvkem spodní části jsou kovové kontakty, skrze které se vysavač nabíjí v režimu základny.

iLife VS5 Pro

Na těle ještě nalezneme vypínací tlačítko, kterým vysavač zcela odstřihnete od proudu, například při delší plánované neaktivitě, a také vstup napájecího kabelu s kulatým půdorysem. Vysavač lze totiž nabíjet i přímo ze sítě v případě, že nabíjecí stanici nemáte zrovna u sebe. Navádění do nabíjecí stanice je mimochodem zajištěno rovněž pomocí IR senzorů na čelní straně vysavače. Jakmile tento pruh zachytí IR paprsek základny, automaticky jej nasměruje přímo na nabíjecí kontakty.

Design i celkové konstrukční zpracování hodnotíme velice pozitivně.

Design i celkové konstrukční zpracování hodnotíme velice pozitivně. Vysavač nijak neruší, neobtěžuje, působí sympaticky a díky menším rozměrům najde své místo téměř v každém obývacím pokoji či chodbě. Světle zlaté barevné provedení působí moderně, černý pruh s ovládacím tlačítkem a LED diodami pak design ozvláštňuje. Doplníme, že pro své partnery vyrábí ILIFE vysavač i v jiných barevných variantách, a to v celočerné (Evolveo RoboTrex H5), případně bílé s černým pruhem (TESLA RoboStar T30).

Pokud bychom si přeci jen měli na něco stěžovat, bude to lesklé provedení vrchního dílu. Nejde ani tak o otisky, ty na vysavači pozorovat nebudete, po čase se však objeví menší škrábance, které na sebe na světle rády upozorní. Stejně tak mohla být část pro umístění vnitřní nádoby černá, neb na bílé jde pochopitelně vidět každé smítko prachu, což je u vysavače... nemilé. Celkově jsme však spokojeni a za design i zpracování dostává ILIFE palec nahoru.

Líbilo se nám
  • úsporné rozměry
  • nízká hmotnost
  • příjemné barevné provedení
  • snadné ovládání pomocí kapacitního tlačítka
  • nárazníky předchází poškozením
  • nízký profil
  • 3D efekt (barva zapuštěná pod vrstvou průhledného plastu)
  • tlakové senzory jsou šetrné k nábytku
Nelíbilo se nám
  • vnitřní část by mohla být černá, kvůli praktičnosti
  • lesklé části budou magnetem na škrábance
Související články
Diskuze ke článku
Jiří Švarc
Díky za skvělý test. Přesvědčili jste mě ke koupi, měli byste dostat provizi :-D
Lenka G.
Potvrzuji, že vše v testu je pravda. Vysavač vlastním a používám. Funguje bezvadně a všem doporučuji. Další recenze zákazníků jsou na Heuréka.cz
Vladka
Hmmm tak s timhle zkusenost nemam... ale zase muzu doporucit iRobot, ktery funguje super http://www.nezavisly-poradce.cz/irobot-roomba-866

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze