iRobot Roomba 695
test

iRobot Roomba 695

Úklid na jeden klik
6

Značka iRobot je mezi robotickými vysavači doslova ikonou, a tak jsme vás nemohli ochudit o recenzi zástupce vyšší střední třídy, který se nám dostal do redakce. Jedná se o model Roomba 695. Ten se mimo jiné chlubí i vzdáleným ovládáním skrze Wi-Fi a povedenou mobilní aplikací. V dnešní recenzi si prozradíme, do jakých prostor je Roomba 695 vhodná a jakými přednostmi oplývá.

Nedávno testovaný robotický vysavač ILIFE V5s Pro byl zářnou ukázkou toho, že i za málo peněz lze získat hodně muziky. I když jsme robotický vysavač testovali několik týdnů, provoz v rámci měsíců by mohl odhalit některé neduhy či chyby a případné problémy se zárukou produktu z Číny mohou některé zájemce odradit. Pokud vám nevadí připlatit si a získat navíc perfektní zákaznickou podporu a rychlý servis, vyplatí se poohlédnout po ikonických vysavačích značky iRobot.

Za zapůjčení robotického vysavače iRobot Roomba 695 děkujeme společnosti ROBOT WORLD s.r.o., u které si jej můžete rovněž zakoupit.

iRobot je dominantním hráčem mezi robotickými vysavači, a tak jsme vás nemohli ochudit o recenzi některého ze zástupců. Vybrali jsme si vyšší střední třídu, model Roomba 695. Ten nabízí pokročilé dovednosti, například Wi-Fi konektivitu pro vzdálené ovládání robota. V dnešní recenzi si odpovíme na otázku, pro koho jsou robotické vysavače Roomba nejvhodnější, a samozřejmě také na to, zda je Roomba 695 za necelých 11 tisíc korun dobrý nákup, či nikoli.

iRobot Roomba 695

Technické parametry iRobot Roomba 695

Rozměry 33,5 × 33,5 × 8–9,3 cm
Hmotnost 3,6 kg
Orientace v prostoru navigace iAdapt
Další funkce systém ANTITANGLE proti zamotání do kabelů, funkce Dirt Detect – akustická detekce nečistot
Prevence pádu ze schodů ano
Nárazníky ano, tlakové senzory
Dálkové ovládání ano, mobilní aplikace
Mokré mopování ne
Bluetooth/Wi-Fi ne/ano
Typ filtru mikrovlákno
Zásobník na nečistoty/vodu 0,42 litru
Plánovaný čas úklidu ano, skrze aplikaci
Hlučnost 61 decibelů v základním režimu
Režimy úklidu automatický, SPOT (spirála)
Vhodné povrchy dřevěná podlaha, parkety, dlažba s rovným povrchem, kámen, koberec s nízkým vlasem
Virtuální stěna ano, v základním balení
Výška prahů až 1,5 cm
Na jedno nabití uklidí prostor až 100 m2
Automatické nalezení dobíjecí stanice ano
Výdrž 120 minut
Doba nabíjení 120 minut
Baterie Li-Ion, 1 800 mAh
Cena 10 999 Kč

Obsah balení: slušný základ

V případě robotických vysavačů se vyplatí zajímat se, co naleznete v základním balení. Čím bohatší základní balení je, tím více ušetříte v prvních měsících provozu. Jako každý domácí pomocník, i iRobot Roomba 695 vyžaduje pravidelnou obměnu některých částí. I proto vás potěší, že v jeho základním balení naleznete slušnou nadílku příslušenství, za které u konkurence zaplatíte nemalé peníze.

iRobot Roomba 695

Kromě samotného robota uvnitř balení naleznete předinstalovanou nádobu na prach, náhradní filtr z mikrovlákna, virtuální zeď Dual Mode včetně dvou AA baterií a také čistící hřeben na kartáče. Především přítomnost virtuální zdi potěší, standardně je nutné ji přikoupit za nemalé peníze.

Samozřejmostí na závěr je manuál v českém jazyce, který vás provede všemi dovednostmi robota a naučí vás používat i mobilní aplikaci.

Konstrukční zpracování: technicky moderní

Robotický vysavač se stane takovým dalším členem vaší domácnosti, a tak není od věci, pokud vám jeho design nebude narušovat interiér, ať už je jakýkoliv. Dovolíme si tvrdit, že Roomba 695 vám ostudu neudělá, a to ani před návštěvou. Oproti ILIFE působí Roomba více technicky, což není na škodu. Rozměry vysavače činí 33,5 × 33,5 × 8–9,3 cm, přičemž nejvyšší výšku má Roomba v místě s infračerveným senzorem, který se nachází na přední straně vysavače. Hmotnost je stále snesitelných 3,6 kilogramů, bez větších problémů jej přenese i vaše ratolest.

Na test nám Roomba 695 dorazila v tmavě modré barevné variantě s černým lemováním, osvěžení zajišťují zelené detaily. Pokud vám tmavě modrá nevyhovuje, existuje také Roomba 696, která má i vrchní část černou, avšak zelené detaily stále nechybí. Menším problémem je, že vrchní část robota je vždy lesklá. Je tedy doslova magnetem na otisky prstů a prachové částečky, což je u vysavače, řekněme si to na rovinu, tak trochu problém. Čistění je naštěstí poměrně snadné, postačí vlhký hadřík, případně prachovka. Bočnice vysavače včetně tlakových senzorů jsou již v matné úpravě, zde tedy žádný problém.

Vrchní části dominuje velké kruhové mechanické tlačítko CLEAN, které slouží pro zahájení úklidu. Tento hlavní ovládací prvek je dále doplněn další dvojicí mechanických tlačítek: spodní slouží pro dokování vysavače do základny, vrchní poté pro spuštění režimu spot, který uklidí prostor zhruba 1 m2. Jakmile je vysavač v pohotovostním režimu, odhalí se ještě dva speciální piktogramy nad samotnou ovládací částí. Jedná se o ikonu Wi-Fi připojení (bílá barva) a ikonu baterie, jejíž barva se mění dle aktuálního stavu nabití (červená, oranžová a zelená). Jakmile se vysavač uspí, piktogramy zmizí pod lesklou vrstvou plastu. Ve vrchní části robota je ještě umístěno speciální výklopné držadlo, díky kterému robota snadno přenesete z místa na místo.

Zásobník na nečistoty AeroVac o objemu 0,42 litru se nachází vcelku nenápadně na boční části, konkrétně na spodní hraně. Pro jeho uvolnění stačí stisknout západku a celý zásobník z těla vyjmout ven. Zásobník je opatřen filtrem z mikrovláken, HEPA filtr je součástí až dražších modelů z nabídky Roomba.

iRobot Roomba 695

Po bocích vysavače se nachází černé plastové nárazníky se zpomaleným dotykem, které jsou zároveň i tlakovými senzory. Pokud vysavač najede na překážku, tlakové senzory vysavači napoví, že má změnit směr, ovšem pouze pokud se jedná o překážku pevnou. Díky malému nárazu se tak Roomba nezastaví před virtuálními překážkami, například před přehozem přes postel, případně záclonou. Samotný pruh s IR senzory se nachází na boční straně nahoře, aby bylo eliminováno poškrábání výseku s IR senzory. Zaujme pochopitelně i malý periskop, díky kterému Roomba snadno trefí do základny pro nabíjení.

Zásobník na nečistoty AeroVac se nachází vcelku nenápadně na boční části.

Kromě bočních senzorů je vysavač opatřen i několika senzory, které se nachází na spodní části vysavače. Díky těm Roomba rozpozná, že by mohla spadnout, například ze schodů. V takovém případě se okamžitě vrátí zpět. Když už jsme u spodní části, zde se nachází dvě vroubkovaná kolečka, která se v případě potřeby automaticky vyvýší (vysavač tak snáze přejede například práh rozdělující místnosti), stejně tak zde nalezneme rotující kolečko, díky kterému se vysavač snadno pohybuje v kruhu, respektive v uklízecím režimu zvaném SPOT. Vzhledem k tomu, že Roomba 695 je robotický vysavač s kartáči, nalezneme zde i dvojici proti sobě rotujících kartáčů, které usnadní sbírání nečistot například z koberce, případně strukturované podlahy.

iRobot Roomba 695

Co se týká bočních kartáčů, Roomba 695 je vybavena pouze jedním kartáčem Wall Follow, který slouží pro vymetání rohů. Kupříkladu takový ILIFE nabízel hned dva kartáčky. Obávat se nemusíte, Roomba se vždy inteligentně otočí a vymete všechny rohy, přesto je díky tomu nahánění nečistot trochu omezeno. Neméně podstatným prvkem spodní části jsou kovové kontakty, skrze které se vysavač nabíjí v režimu základny.

Design i celkové konstrukční zpracování hodnotíme velice pozitivně. Vysavač nijak neruší, neobtěžuje, působí technicky, přesto ale elegantně. Potěší i výklopné madlo, díky kterému vysavač snadno přemístíte. Rozměry jsou stále velmi slušné. Hmotnost je sice vyšší než například u ILIFE, přesto s jeho přenášením žádné problémy nebudou. Tmavě modrá barevná varianta působí moderně. Pokud vám přesto vyhovovat nebude, nabízí se i méně nápadná celočerná barevná varianta.

iRobot Roomba 695

Menší vadou na kráse je lesklé provedení vrchního dílu – matný plast by se nám u robotického vysavače zamlouval více. Palec nahoru si však od nás Roomba 695 odnáší jak za design, tak také za pevné konstrukční zpracování, neb použité plasty jsou dostatečně kvalitní.

Líbilo se nám
  • rozumné rozměry
  • slušná hmotnost
  • kvalita plastů
  • neutrální barevné provedení
  • snadné vyjmutí zásobníku na nečistoty
Nelíbilo se nám
  • lesklá horní část
  • nárazníku chybí gumový pruh
Diskuze ke článku
Pesedm
Dobrej mobil.. kolik má RAM?
Řezňýk
Tak wi-fi je tam určitě jenom jako backdoor pro NSA, FBI, CIA, DOD, DEA, MI5, MI6 a BIS.
Pesedm
To sem raději nepiš nebo ho v USA taky zakážou jako mobily od číňánků...
Hlahol
Z centralni chodby vedou dvere do 3 pokoju. Pokud tedy necham otevrene dvere, zvladne roomba vysat vsechny 4 mistnosti?
Robota jsem nikdy nemel..

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze