Jak se v Kanadě těží dřevo?

Jak se v Kanadě těží dřevo?
Fotografie: Viasat Explore
  • Těžba a stahování dřeva patří k nejnáročnějším a nejnebezpečnějším profesím
  • Dokumentem provádí bratři LeBeauovi, kteří mají těžařskou firmu Lebeau Brothers Logging
  • Těžaři z Mud Mountain mají premiéru již dnes na kanále Viasat Explore ve 21:00 hodin

Na úspěšnou dokumentární reality show Záchranáři na dálnici 401 navazuje seriál Těžaři z Mud Mountain, jehož první řadu budou mít diváci možnost zhlédnout už dnes na kanále Viasat Explore.

Děj nové dokumentární série je zasazený do vysokých pohoří Britské Kolumbie, kde spousta mužů dennodenně podniká riziko, vábena lákavými platy a obrovskými kmeny stromů, které stahují do údolí. Těžba a stahování dřeva ostatně patří k nejnáročnějším a nejnebezpečnějším profesím. Pro strach uděláno mají Craig LeBeau a jeho bratr Brent, kteří jsou hlavními hrdiny Těžařů z Mud Mountain. Nikdo se neodvažuje jít při těžbě dřeva výše a hlouběji do lesa než právě oni.

Těžaři z Mud Mountain

Bratři LeBeauovi se svojí firmou Lebeau Brothers Logging operují v oblasti zvané Shuswap Highlands v prostoru mezi Pobřežními a Skalistými horami v oblasti Britské Kolumbie. Jde o oblast s vysoce ceněným stavebním dřevem. V zimě, kdy jejich činnost sleduje televizní štáb, mají rozpracovaných asi 20 míst, na kterých těží.

Tato práce však není nic jednoduchého. Zvlášť v zimní sezóně totiž chlapi musí čelit sněhovým vánicím, poruchám strojů i nehodám na úpatí. A navíc je to hra o čas, protože na jaře spletitou síť horských cest a silniček zaplaví spousta bláta z tajícího sněhu, a to už je těžba prakticky nemožná. Mud Mountain ostatně znamená „bahnitá hora“ a jako taková dělá všechno pro to, aby dostála svému jménu. Tuhle zimu Craig i Brent bojují svůj životní zápas. Brentovi se v poslední době totiž příliš nedařilo a Craig zase vsadil miliony dolarů na těžbu z prudkých úbočí, což je samozřejmě ještě mnohem nebezpečnější než „tradiční“ těžba dřeva. Hned v prvních dílech řeší oba bratři a jejich tým různé nehody, které se jim staví do cesty, o napětí tak nebude nouze.

Seriál je však zajímavý ještě jinou věcí. Oba bratři, náležející již do třetí generace těžařů dřeva, byli totiž předchozích přibližně deset let rozhádaní. Jenže špatné počasí, série nezdarů i propad celého odvětví – to byly důvody, proč nakonec Craig s Brentem zakopali válečnou sekeru a rozhodli se spolupracovat. Cesty, na kterých se pohybují, jsou jen dočasné, ostatně tihle si je často budují sami. Nebezpečí spočívá nejen v tom, že se náklaďáky můžou pokazit, ale mohou také sklouznout z kopce a převrátit se. A odtahovku si tady prostě nezavoláte, žádná do těchto nehostinných hor nedojede.

Těžaři z Mud Mountain

To však není jediné nebezpečí, které na těžaře dřeva číhá. V horách se pohybují medvědi, pumy a další šelmy, ale oni do toho prostě jdou. Milují výzvy a možná je k těžbě dřeva na Mud Mountain láká stejná věc jako jiné dobrodruhy na Yukon nebo na Aljašku – pocit nezávislosti. Abyste si ale nemysleli, že jsou těžaři nějací kovbojové, kteří jen berou a nedávají nic zpět – naopak, za každý vytěžený strom vysadí čtyři až šest dalších. Pro Craiga ostatně kontrola vysazeného lesa patří k nejvíce stresujícím náplním práce – co když se nové stromky neujmou?

Nový dokumentární seriál Těžaři z Mud Mountain bude i pro české diváky k dispozici na kanále Viasat Explore v premiéře od pondělí 30. května 2022 ve 21:00 hodin.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze