Žáci základních škol musejí své pokusy vtěsnat do boxů o velikosti zhruba ping-pongového míčku a váze maximálně 60 gramů. Studenti středních a vysokých škol mohou využít větších rozměrů a váhy až 180 gramů. Podmínkou je, aby přihlášené projekty neobsahovaly žádné energetické předměty a po celou dobu zůstaly pevně spojeny s gondolou Stratoboxu. „Nabízejí se tedy například expoziční experimenty vzorků semen rostlin, materiálů nebo lepidel či testy kompaktní elektroniky,” vysvětluje Jaroslav Urbář z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který projekt NEARSPACE v tuzemsku koordinuje.
Robotická sonda StratoBox 3.0 odstartuje poslední dubnový den, v sobotu 30. 4. dopoledne z letiště Letkov u Plzně. Do projektu se mohou zapojit žáci a studenti z celé České republiky. Termín pro registraci a podání záměrů je 20. dubna. „Sonda jejich experimenty vynese na několik hodin až k hranicím vesmíru,” upřesňuje Jaroslav Urbář. „Po přistání pak budou moci získaná data společně s námi vyhodnotit,” dodává vědec. Vybraní autoři navíc dostanou příležitost zúčastnit se stáží i odborných letních kempů, kde budou moci svoji práci dále rozvinout.
Impulz pro práci v technologických start-upech
Projekt NEARSPACE má upozornit na atraktivní vědecká témata, nové technologie a příležitosti, které nabízí kosmický průmysl v Česku. U mladých lidí chce probudit zájem o moderní vědu a výzkum a nasměrovat je k případnému uplatnění v technologických start-upech a inovačních high-tech firmách.
Na projektu se podílejí vědci a inženýři z několika pracovišť Akademie věd ČR, vysokých škol a inovačního průmyslu. Vývoj robotické sondy StratoBox 3.0 zajišťuje v rámci svých vzdělávacích aktivit Talent centrum průmyslu 4.0 – Technecium. Realizace projektu NEARSPACE v České republice je součástí popularizačních aktivit projektu Science to Go, který veřejnosti zprostředkuje odborné přednášky a také poskytne videostream startu balonové sondy.