Rover Perseverance se nachází na povrchu Marsu už od 18. února 2021. Jeho cílem je mimo hledání stop života v kráteru Jezero také pokus o výrobu kyslíku z tamní atmosféry, což se podle NASA hned na poprvé povedlo.
V úterý 20. dubna rover Perseverance úspěšně vytáhl oxid uhličitý z atmosféry a přeměnil jej na kyslík. To se mu podařilo díky nástroji MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment), který je velký přibližně jako toustovač. Ten oddělil atomy kyslíku od molekul oxidu uhličitého tím, že plyn zahřál téměř na 800 °C, z čehož vzniknul oxid uhelnatý.
Another huge first: converting CO2 into oxygen on Mars. Working off the land with what’s already here, my MOXIE instrument has shown it can be done!
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) April 21, 2021
Future explorers will need to generate oxygen for rocket fuel and for breathing on the Red Planet. https://t.co/9sjZT9KeOR
Při prvním úspěšném pokusu MOXIE vyprodukoval 5 gramů kyslíku, což odpovídá asi 10 minutám dýchatelného vzduchu pro jednoho astronauta. Pro vládní agenturu je toto prvenství důležitým milníkem, který připravuje půdu pro budoucí mise, ve kterých budou figurovat lidé.