Na fZone.cz jsme vám už přinesli recenze několika Instaxů a někteří si možná vzpomenou i na recenzi instantní tiskárny Instax Link Wide. Na stejném principu funguje i Instax Mini Link 2. Jak už název napovídá, jde o druhou generaci, která tiskne menší formát.
První generaci jsme sice netestovali, ovšem druhá přináší tolik zajímavých funkcí, že jsme ji zkrátka nemohli opomenout. Pokud patříte mezi příznivce instantních snímků po vzoru ikonických Polaroidů, budete jistě nadšeni.
Technické parametry Instax Mini Link 2
Rozměry | 124,8 mm × 91,9 mm × 36,4 mm |
---|---|
Hmotnost | 210 gramů |
Doba nabíjení, výdrž | 1,5 hodiny, zhruba 100 snímků |
Maximální rozlišení | 318 DPI, 80 μm |
Typ flmu | Fujifilm Instant Colour Film |
Velikost filmu/obrázku | 86 mm x 54 mm, 62 mm x 46 mm |
Rychlost tisku | 12 sekund |
Doba vyobrazení snímku | až 90 sekund |
Konektivita | Bluetooth 4.2 BLE |
Ovládání | Přes aplikaci instax mini Link |
Kompatibilita | iOS a Android |
Napájení | microUSB |
Cena | 3 200 Kč |
Obsah balení: kabel a návod
V menší papírové krabičce najdeme kromě samotné tiskárny také USB kabel k nabíjení, který je typu USB-A–microUSB o délce 0,5 metru a návod v mnoha jazycích. Oproti tiskárně Wide chybí například popruh, protože tiskárna zkrátka nemá žádné očko pro provlečení. Stejně tak v balení nehledejte stojánek, což je trochu škoda.
- kompaktní balení
- návod v češtině
- chybí stojánek a popruh na zavěšení
Konstrukční zpracování: nám se líbí
Fujifilm Instax Mini Link 2 se prodává ve třech barevných variantách Clay White, Soft Pink a Space Blue. Do redakce nám dorazila první jmenovaná, která díky neutrální barvě sedne téměř každému. Rozměry 124,8 × 91,9 × 36,4 mm jsou adekvátní, tiskárna není o moc větší než samotná plastová náplň s filmy. Ta se vkládá pod zadní plastové víko, které odjistíte mechanickým posuvníkem. Jakmile poprvé vložíte filmy, vyjede plastová část sloužící pro ověření funkčnosti. Pokud byste víko otevřeli znovu, vyjede už film, který tím znehodnotíte (a to i v případě, že je tiskárna vypnutá), takže pozor.
Tiskárna sedne do ruky skvěle, hmotnost 210 gramů není nejnižší, ovšem popruh tašky či batohu vám určitě neutrhne. Je trochu škoda, že chybí očko pro provlečení poutka. Tiskárna je příjemně zaoblená, spodní část je však do roviny, může tedy stát sama o sobě například na stolku.
Z ovládacích prvků zmíníme výrazné tlačítko instax na přední straně. Je velké a pokud je tiskárna v pohotovosti, svítí. Kromě bílé se dokáže rozzářit i do červena, zelena, fialova, zkrátka do všech barev duhy. Nejenže jde o efektní prvek, ale barvy informují například o nedostatečné kapacitě baterie nebo tisku. Tlačítko se tiskne dobře, ne však po celé ploše. U krajů se tiskne podobně, jako kdybyste se snažili tisknout čtyřsměrovou klávesu na starých Nokiích. Stisknete jej, ovšem pocitově tam něco dře.
Do ruky padne geniálně.
Na boku je pod záslepkou skryté microUSB, což je velká škoda. Většina moderních (a to i těch levnějších) smartphonů už má USB-C a u Instaxu to chceme také, ideálně už od příští generace. Dalším prvkem je tlačítko pro aktivaci různých režimů. S tím souvisí i boční zelená LED, která s tlačítkem komunikuje. Dioda je standardně pohaslá, její přítomnost tak poznáte jen díky plastové „bulce“ na boku tiskárny. Zcela navrchu se pak pochopitelně nachází prostor, kudy film míří z těla tiskárny.
Fujifilm Instax Mini Link 2 se nám líbí. Celkový dojem je výborný. Tiskárna je sice plastová, ovšem tělo je drážkované, což působí velmi hezky na pohled i úchop. Rozměry jsou skvělé, prvky jsou rozmístěné chytře a nebýt zastaralého microUSB, jsme spokojeni.
- pěkný design
- kvalitní plasty
- tři barevné varianty
- rozumná hmotnost
- subtilní rozměry
- chytré rozmístění prvků
- microUSB
- tlačítko by se mohlo tisknout měkčeji
Aplikace a funkce: zcela nový pohled
Abyste mohli tiskárnu používat, potřebujete aplikaci instax mini Link dostupnou zdarma pro iOS i Android. Aplikace po prvním spuštění požádá o zapnutí tiskárny a Bluetooth ve vašem telefonu. Během chvíle se objeví mezi dostupnými zařízeními a párování je hotové.
I když aplikace vypadá podobně jako u jiných produktů Instax, není zcela identická. Stejné je jen hlavní nastavení, které působí trochu zastarale, ovšem po chvíli zjistíte, že přehlednost je lepší než divoké kreace, zvláště v části Nastavení.
Další části aplikace jsou již barevné a různými animacemi a zvuky plné. Úvodní strana ukazuje poslední vytisknutou fotografii a nabídku všech režimů, které tiskárna umí. Dále ukáže stav baterie v procentech.
Stáhnout instax mini Link
Na výběr máte mezi tiskem klasického snímku, tisku snímku z videa a využít můžete i režimu koláže. Dále je zde režim Match Test, který z fotky dvou lidí určí, jak se k sobě hodí… Pro mládež tedy skvělá funkce. Snímky můžete buď nahrát ze zařízení, nebo díky režimu instax Camera pořídit snímek přímo z aplikace. Následně lze snímek obohatit nálepkou, emotikonem, písmeny, můžete přidat psaný text, obrázek oříznout, vybrat efekt (monochrome, sepia, auto), případně nastavit jas, kontrast a saturaci. Všechny emotikony a nálepky lze navíc různě zvětšovat a umisťovat dle libosti, tedy dle limitů tisknutelné části. Jakmile jste s tvorbou spokojeni, stačí „svajpnout“ zespodu nahoru a fotografie se vytiskne. Přesun dat zabere asi 10 vteřin, dalších 12 vteřin se fotka tiskne a do konečné podoby se různými chemickými postupy dostane asi za minutu a půl. Jeden snímek je tak hotov za cca 2 minuty čistého času.
To jsou funkce, které však už známe, v čem je ale tiskárna Instax mini Link 2 výjimečná? Jde o režim Instax Air. Reálně to funguje tak, že namíříte telefon na někoho, kdo drží tiskárnu v ruce, a zmáčkne tlačítko na boku. Tiskárna začne vibrovat a rozsvítí se dioda na boku, kterou můžete kreslit. Aplikace zaznamená svit diody a propíše jej do snímku. Nakreslit můžete různé symboly, znaky, při troše zručnosti i složitější objekty. Celé to funguje až překvapivě dobře, stejně tak potěší, že vibrace tiskárny jsou velmi příjemné, skoro jako haptická odezva.
Funkce Instax Air dokáže zachytit i video, které se v podobě QR kódu vloží do fotky. Vám se tak vytiskne fotografie (kterou vyberete z videa) a v QR kódu najdete ukrytý odkaz s videem, které může být dlouhé až 15 sekund.
Pokud se vám funkce Instax Air líbí, ale nechcete kreslit tiskárnou, můžete kreslit i přímo na displeji telefonu. To je praktičtější, než abyste fotografovaný objekt navigovali, ale zase to není taková zábava. Kromě kreslení znaků a symbolů můžete snímek v režimu Instax Air obohatit konfetami, hvězdičkami, bublinami, srdíčky nebo efektem, který napodobuje sprej. Vše navíc doprovází korespondující zvuková stopa. Efekty jsou animované, tedy až do doby, než snímek vytisknete. Pokud však chcete animace zachytit, můžete stále vytisknout snímek s vloženým QR kódem, kde je celá vaše „práce“ s efekty zachycená.
Instax Air je dovednost opravdu nevídaná.
Přidanou hodnotou je i možnost zoomování/oddalování snímku pohybem tiskárny. Pokud ji narovnáte, obraz se oddálí, pokud ji dáte do vodorovné polohy, snímek se začne přibližovat. Stále toho nemáte dost? Využijte funkce Sketch edit & print. Reálně stačí nakreslit či napsat vzkaz na papír a aplikací jej vyfotit. Následně máte možnost odstranit pozadí a tuto kreaci v podobě nálepky přidat do snímku. My jsme vyzkoušeli separovat přání k narozeninám z obrázku a výsledek se povedl. Nálepku poté můžete libovolně obarvit a umístit. Fujifilm myslel i na takové drobnosti, jako je snadné odstraněn pozadí. Pokud tak klepnete na displej, guma se objeví lehce nad konečkem prstu, vy tedy mnohem snáze kontrolujete, kde zrovna mažete.
A kvalita výsledných snímků? Na poměry takto malého zařízení opravdu dobrá, Fujifilm má navíc v zásobě i dvě různé kvality – základní Natural Mode a instax-Rich Mode, který zajistí lepší kvalitu snímků. Výsledné snímky jsou barevně věrnější, barvy zářivější, tisk přitom zabere jen o krátkou chvíli déle.
V nastavení můžete kromě kvality snímků ovlivnit i vibrace, které lze vypnout, dále zvuky, které lze opět vypnout a můžete na každý vytištěný snímek přidat i datum pořízení. Pokud chcete, aby se videa ukrytá v QR kódu nedala stáhnut (protože expirace je nastavena na 2 roky), můžete tuto možnost zakázat.
Jen pro pořádek, filmy nejsou nejlevnější a vyplatí se kupovat sady po 10 kusech, kdy vás jeden snímek vyjde zhruba na 15 až 20 Kč. Pokud chcete papíry s různými efekty (například metalické odlesky), počítejte s částkou zhruba 25 Kč. Existuje i speciální černobílá varianta, ovšem stejnou „parádu“ uděláte s černobílým filtrem přímo v aplikaci.
- různé režimy a efekty
- možnost přidat vlastní nálepku
- Instax Air
- vibrace
- bohaté možnosti nastavení
- možnost vytisknout video (QR kód)
Zhodnocení: tohle se povedlo
I když nepatřím mezi cílovou skupinu teenagerů, testování jsem si užil. Je až s podivem, jaké všechny funkce tiskárna nabízí za 3 200 Kč, což se nijak zásadně neliší od dalších produktů Fujifilm z rodiny Instax. Podobně stojí i fotoaparáty, případně tiskárna Wide. Možností, jak snímek ozvláštnit, je zde více než dost, mě osobně zaujala funkce Instax Air i možnost přidat video skryté do QR kódu, které může odhalit, jak příprava snímku probíhala. To může ocenit i obdarovaný.
Tiskárna se povedla. Cena není přemrštěná a když přežijete ceny filmů, kdy 10 kusů základní barevné verze vyjde asi na 200 Kč, nebudete zklamaní.
Foto: Martin Fajmon, fZone.cz