Netatmo Valves Starter Pack
test

Netatmo Valves Starter Pack

Pro pohodlné a moderní vytápění

Netatmo, francouzskou společnost vyrábějící prvky chytré domácnosti, zřejmě nemusíme představovat, co si ovšem v dnešní recenzi představíme podrobně, je Vaves Starter Pack, který slouží pro inteligentní regulaci teploty vašeho obydlí skrze vzdáleně ovládané termostatické hlavice. Kromě pohodlí přináší také úsporu za topení, více v recenzi.

Zima už sice dávno není to, co bývala a občas jsme svědky i naprostých teplotních extrémů, přesto je topná sezóna v plném proudu. Pokud nemáte desítky let staré radiátory, zřejmě doma máte termostatické hlavice, kterými ovládáte teplo. Co kdybychom vám ale řekli, že během pár minut můžete vaše stávající řešení vyměnit za inteligentní, kterými budete moci teplotu regulovat téměř odkudkoli na světě?

Je to možné díky společnosti Netatmo, která nabízí inteligentní termostatické hlavice, jež opravdu lze ovládat odkudkoli, instalaci navíc zvládnete sami. Dnes se zaměříme na startovní balíček, který je nutné pořídit, následně již stačí dokupovat jen další hlavice, tedy pokud máte doma více než 2 radiátory.

Obsah balení

„Starter Pack“ je startovním balíček, který potřebujete pro prvotní instalaci. V elegantním krychlovém balení je kromě dvou termostatických hlavic také relé komunikující na rádiové frekvenci. V balení se dále nachází tužkové AA baterie, plastové nástavce na radiátory, barevné kroužky pro rozlišení a také základní dokumentace, která vás provede procesem instalace. Nic víc není ani potřeba.

Netatmo Valves Starter Pack

Pro koho ano, pro koho ne?

Začneme trochu nestandardně rozborkou toho, pro koho je dnes testované řešení vhodné a pro koho spíše ne. Na začátek je dobré uvést, že o podobném řešení zřejmě nebude přemýšlet někdo, kdo má novostavbu například s podlahovým vytápěním a vše může řídit skrze telefon už od počátku. Výjimku mohou tvořit levnější stavby, kde by implementace chytré domácnosti přímo „do zdí“ navýšila rozpočet tak, že by rodina řešila chytrou část svépomocí.

Dostáváme se tedy k běžným domácnostem, které již dům/byt mají, případně jsou v dlouhodobém pronájmu. Zde platí jednoduchá poučka, čím starší řešení doma máte, tím menší je pravděpodobnost, že Netatmo Valves u vás doma bude fungovat. Výhodu mají vlastníci plynových/elektrických kotlů, které se sepnou automaticky podle potřeby (například když zvýšíte doma teplotu, případně se jdete sprchovat). Pokud máte takový typ topení, je pro vás Netatmo Valves vhodným produktem. Stejně tak mají vyhráno ti s centrálním vytápěním nebo bytovým domem s vlastním kotlem. Ve všech těchto případech se (v topné sezóně) kotel automaticky aktivuje, když dostane povel.

Mít vlastní domácí Wi-Fi síť je nezbytné.

Další část tvoří starší domy s kotlem na tuhá paliva: například uhlí. Pokud máte doma modernější kotel, který zároveň splňuje legislativní požadavky na eko emise, je pravděpodobné, že půjde nastavit tak, aby se automaticky sepnul v případě, když vyšlete požadavek. V případě starších kotlů, které je nutné aktivovat manuálně, je jasné, že samotné Netatmo Valves dobře neposlouží. Sice budete moci vyslat požadavek za zatopení, ale hlavice samotné kotel neaktivují, to je již na vás. Zde se tedy nabízí otázka, zda jde kotel „naprogramovat“ tak, aby se sepnul automaticky, nebo bude nutná investice do Inteligentního Termostatu, jehož součástí je i relé s kabelovým adaptérem na kotel, který se pak sám dokáže sepnout po vyslání požadavku. Inteligentní Termostat jde koupit i samostatně, nahradí ten stávající (pokud už nějaký máte) a následně dokáže pracovat s Netatmo Valves Sterter Pack. Pokud si nejste jistí, zda váš kotel bude kompatibilní se startovním balíčkem a Inteligentním Termostatem, Netatmo má pěkného průvodce, který vám na základě pár zodpovězených otázek odpoví. Podmínkou je v podstatě jen vlastní Wi-Fi síť, bez té je instalace podobného řešení zbytečná.

Doplníme, že samotný termostat vyjde na zhruba 4 tisíce korun, pokud chcete sadu termostatu a tří hlavic, zaplatíte 10 tisíc. V takovém případě je potřebné relé s kabelovým připojením již součástí dodávky. Samozřejmě není problém zakoupit Starter Pack s relé a dvěma hlavicemi + samostatně Inteligentní Termostat, v takovém případě zaplatíte asi 8 500 Kč. Dnes testované řešení bez Inteligentního Termostatu stojí zhruba 5 tisíc, záleží na akci.

Konstrukce a zpracování: elegancí sobě vlastní

Produkty Netatmo vynikají jednoduchým, leč velmi elegantním designem, termostatické hlavice nejsou výjimkou. Jde o válec s rozměry 80 × 58 mm, na kterém nalezneme jen jediný důležitý prvek: e-ink displej zobrazující teplotu i další informace důležité primárně při instalaci. Displej je pochopitelně (vzhledem k použité technologii) monochromatický a bez podsvícení. Překreslování vždy chvíli zabere: to je však klasický rys e-inkových displejů.

Hlavice skrývá dvě tužkové baterie (AA)

Samotná hlavice se skládá z hlavní válcové jednotky a šroubovacího závitu, kterým se instaluje na radiátor. Celé tělo je velmi pevné, jde o kombinaci tvrzeného poloprůhledného a neprůhledného plastu, i na pohled tak působí moderně a radiátory určitě hyzdit nebude. Hlavice se dodávají v mléčně bílém barevném provedení, jiné barvy bohužel k dispozici nejsou. Dokážeme si představit, že by zákazníci ocenili i tmavou variantu (například, když mají černé radiátory, které jsou v poslední době velmi oblíbené).

Hlavice působí moderním dojmem.

Hmotnost hlavic řešit nemusíme, nebudete je totiž nikam přenášet, naopak rozměry bychom si rozvést mohli. Na ilustračních snímcích působí poměrně subtilním dojmem, realita je však trochu odlišná. Nejsou malé, ale tak akorát velké, aby „padly do ruky“. Ne snad, že byste na ně po instalaci museli sahat, ale samozřejmě je můžete ovládat i manuálně, pokud budete chtít. Povrch je hladký, žádné výstupky ani zbytečné zdobení na nich (díky bohu) nenajdete. Manuální ovládání probíhá pootočením. Jakmile tak učiníte, hlavice se vždy vrátí do původní polohy, jen ucítíte mírné „klapnutí“, které o mechanické regulaci informuje.

Netatmo Valves Starter Pack

Netatmo je na produkt pyšné, proto na něm najdeme logo značky v textové podobě, a to z čelní části. Tu tvoří kruh, který vybízí k otáčení, což je žádoucí, pod krytkou s logem Netatma je totiž „slot“ pro dvě tužkové AA baterie, které jsou součástí základního balení. Ve své pozici je pevně drží kovová krytka, kterou je nejdříve nutné vysunout. Instalace baterií zabere pár vteřin, následně opět stačí otočit kolečkem a zaslepit průhled dovnitř.

V balení jsou dvě hlavice, abyste je snáze odlišili, můžete ze zadní strany po obvodu nalepit barevné kolečko, celá sada koleček je rovněž v balení. Vzhledem k tomu, že je vnější plášť poloprůhledný, prosvítá barva kroužku až na čelní stranu hlavice, což je nejenom praktické, ale také velice efektní. Díky hře světla a stínů prosvítá kolečko velmi intenzivně, takže to chvílemi vypadá, jako by bylo tělo hlavice podsvícené, což ale není. Hlavice samotná je samozřejmě mnohem sofistikovanější než popisujeme, uvnitř je velmi důležitá elektronika a čidla, to však nemáte šanci na první pohled poznat.

Důležité je správně umístit relé.

Dostáváme se k dalšímu důležitému prvku balení – relé. Jde o malou bílou krabičku, která je rovněž z poloprůhledného plastu. Konektor do sítě se do relé zapojuje až před instalací a je součástí těla relé. Vaším úkolem je relé zapojit do elektrické sítě v takovém místě, aby mohlo komunikovat s hlavicemi v rámci domova. Pokud máte byt, nebude problém takové místo najít, pokud jde o velký dům, doporučujeme umístit relé například do centrální chodby ve středu domu.

Relé zvládne obstarat až 20 inteligentních termostatických hlavic. Z toho vyplývá, že po pořízení startovního balíčku se dvěma hlavicemi můžete k tomu samému relé připojit ještě dalších 18, jež lze zakoupit samostatně. Zde ovšem můžete narazit právě na umístění relé. Pokud je váš dům opravdu velký a má kupříkladu 3/4 podlaží, možná se nevyhnete nákupu dalšího relé.

Vše je potřeba si nejdříve ověřit, případně měnit umístění relé. Důležité je také umístění kvůli internetu, protože relé komunikuje zároveň s hlavicemi a Wi-Fi sítí. Pomoci si můžete například Wi-Fi mesh řešením, to ovšem nebude mít vliv na dosah rádiové frekvence.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze