Philips 9002
test

Philips 9002

OLED televize, kterou si zamilujete
3

Chcete televizor s krásným designem, OLED panelem, špičkovým obrazem a navíc s návykovým zadním barevným podsvětlením Ambilight? Philips 55POS9002 je jedním takovým a my jsme ho pro vás otestovali. Má 55palcovou úhlopříčku a vyjde vás na 50 tisíc. Stojí za to?

Ambilight: kouzlo Philipsu

Televize Philips mají už dlouho jednu unikátní funkci, která se, díky bohu, drží. Jmenuje se Ambilight a jde o barevné osvětlování stěny za ní, které rozšiřuje obraz. Kdo nikdy televizi s Ambilightem neměl, může se mu to zdát jako zbytečnost. Kdo naopak jednou Ambilight zkusí, sledování jakékoliv jiné televize bez něj mu bude připadat neúplné, malé, prázdné.

V případě Philipsu 9002 zde najdeme Ambilight třetí generace, který svítí 56 diodami do stran a nahoru. Osvětlení se dynamicky přizpůsobuje obrazu na televizi a sami si můžete zvolit sílu podsvětlení a rychlost změn. Samozřejmě ho lze i vypnout, ale to by byla velká škoda. Ambilight totiž nejen rozšiřuje krásně obraz, takže při sledování scény na moři se ve vašem obývacím pokoji rozprostře krásné modré světlo, ale zároveň i ulevuje očím – je stará známá pravda, že se za obrazovkou jakéhokoliv monitoru doporučuje mít slabé osvětlení.

Ambilight je velmi povedeným a užitečným tahákem televizí Philips

Ambilight může reagovat nejen na obraz, ale i na zvuk, což se hodí například pří poslechu hudby. Ambilight si můžete zapnout i tehdy, když je televize vypnutá, a navodit tak vybranou barvou relaxační atmosféru. Televizi si můžete dokonce propojit se svými chytrými světly Philips Hue a Ambilight rozšířit i na ně. Funkci podrobně testujeme a na dojmy se můžete těšit v některém z našich dalších článků. Mohu však již říct, že to funguje na jedničku a efekt je překvapivě působivý i praktický zároveň.

Líbilo se nám
 • rozšíření obrazu díky Ambilight
 • šetření očí
 • velmi rychlé reakce a široké možnosti nastavení

Uživatelské prostředí: Android TV boduje

Philips 9002 pohání oblíbená platforma Android TV: při uvedení televize ve verzi 6.0, po updatu už ve verzi 7.0. Pokud vlastníte telefon nebo tablet s Androidem, je nastavení televize otázkou pár klepnutí na jejich displej, v opačném případě je nutné vzít si na pomoc ovladač. V úvodním průvodci vás čeká nastavení bezdrátové sítě, přenesení vašeho Google účtu a samozřejmě nastavení televizních kanálů. Ty se bohužel nezálohují do Google účtu a pokud přecházíte z předchozí televize, musíte si je nastavit znovu. Naštěstí ale Philips dovoluje v menu zálohování oblíbených programů na flashku a jejich následné stažení na jiné televizi.

U Philipsu, jako u jednoho z mála výrobců, naběhne televize do hlavní domovské obrazovky Androidu a nikoliv na první televizní program. To ale v dnešní době dává smysl, neb mnoho lidí používá televizi jako velkou obrazovku a multimediální hub častěji než jen na sledování televize. Hlavní obrazovce vládne úplně nahoře doporučovaný obsah, kde se střídají Google Play filmy, YouTube videa, playlisty Spotify a videa z Twitteru nebo Facebooku – prostě to, co si Google myslí, že by Vás mohlo zajímat. Občas se trefí, často jsem ale obsah ignoroval. Pod tím najdeme vybrané aplikace od Philipsu, které bohužel většinou nejdou přesunout nebo vypnout. Pod nimi se užitečně skládají poslední používané aplikace z Google Play, i ty určené přímo pro televize Philips.

Takto vypadá Android TV u Philipsu

Úplně dole pak najdeme zkratky do nastavení, k nápovědě a jiným důležitým funkcím. Prostředí Androidu je v tomto ohledu přehledné, intuitivní a i poměrně rychlé, i když zde bychom určitě přivítali ještě rychlejší odezvy a vyšší rychlost. Občas se také stane, že se televize zapřemýšlí a na nějaký úkon čekáte několik vteřin. Po aktualizaci na poslední verzi softwaru se mi také dvakrát stalo, že byly celkově reakce televize extrémně pomalé a vše vyřešil až restart.

Nastavení televizoru si nechal Philips ve svojí režii a nevyužil Android menu. Veškerá nastavení obrazu, kanálů a dalších věcí tak najdete v přehledném složkovém nastavení. Ještě jednou musím zmínit integraci Google Asistenta, možnost ovládat řadu funkcí a spouštět řadu multimédií pouze hlasem. Pokud umíte některý z podporovaných jazyků a zvyknete si na to, už nebudete chtít jinak.

Líbilo se nám
 • široké možnosti Android TV
 • integrace YouTube, Google Play a dalších
 • přehledné prostředí
Nelíbilo se nám
 • reakce by někdy mohly být rychlejší
 • nemožnost uspořádat si domovskou obrazovku podle sebe

Sledování televizního vysílání: vše po ruce

Philips 9002 je přeci jen televize a tuto roli zvládá na jedničku. Můžete si vytvořit jeden nebo více oblíbených seznamů kanálů, mezi kterými se pak můžete jednoduše přepínat a nepletou se vám tam desítky dalších, o Šlágr TV nemluvě. Přepínání mezi programy by mohlo být svižnější, nicméně pochválit musím novou funkci okamžitého zobrazení názvu aktuálního a dalšího vysílaného pořadu hned po přepnutí na daný kanál, a to vkusně v dolní části obrazovky. Problém je, že je tato funkce navázána na programového průvodce, který se neaktualizuje tak rychle a často. Výsledkem je, že po zapnutí televize třeba v sedm večer se vám zobrazí úplně jiný název vysílaného pořadu z předchozí doby, kdy jste měli televizi zapnutou. Neaktuální informace se zobrazují, i když přepínáte kanály, a to do té doby, než se programový průvodce na pozadí zaktualizuje. Všimnout si lze také občasného nenačítání log stanic

Philips 9002
Podoba programového průvodce

Stisknutím tlačítka „Info“ si můžete o pořadech na daném programu přečíst více, tlačítko „TV guide“ vás pak přenese do kompletního programového průvodce. Ten už je bez zvuku a umožňuje i načítání informací z internetu, což je rychlejší, ale nefunguje to u všech stanic. Po připojení flashky si můžete velmi snadno televizní vysílání zastavit a přetočit zpět. Funguje to rychle a snadno, ve správci nahrávek si můžete i jednotlivé nahrané úseky spravovat. Pokud byste si chtěli pořady nahrávat, musíte pak připojit minimálně 250GB paměť (flashku, SSD nebo HDD). Pak je možné si přímo z programového průvodce nahrávání pořadů i plánovat.

Díky připojení k internetu si můžete užívat také Hybridní televizní vysílání, které dnes nabízí prakticky každý televizní kanál – postačí stisknout červené tlačítko. Konzumovat tak můžete doplňkový obsah, který se skládá z archivů nejrůznějších pořadů, informací či jednoduchých her, které jsou uzpůsobené dálkovému ovladači.

Líbilo se nám
 • široké možnosti nakládání s programy
 • možnost nahrávání i pozastavení živého vysílání
 • solidní programový průvodce
Nelíbilo se nám
 • přepínání programů by mohlo být rychlejší
 • pro pozastavení živého vysílání je nutno připojit externí paměť
Diskuze ke článku
denis
No ty jsi mi případ pisílku! Za 50 Francouzskou sračku to bych musel být technický imbecil jako ty!
FantomasMan
Osobne mám doma tento model ale v tohto ročnom prevedení 65OLED873. A vrele ho odporúčam každému. Obraz je fantastický a Ambilight 3 je ako čerešnička na dorte.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze