XGIMI H2
test

XGIMI H2

Vydařená evoluce

Je tomu více než rok, kdy jsme pro vás otestovali zajímavý domácí projektor XGIMI H1, který se pyšnil slušnou světelností, operačním systémem Android s mnoha funkcemi, podporou 3D nebo reproduktory Harman Kardon. Nyní se nám do redakce dostala druhá generace projektoru, která si ponechává to nejlepší z původní generace a některé dovednosti ještě vylepšuje.

Dálkový ovladač: hliník se odstěhoval do Humpolce

Po stránce designu nás nová generace projektoru ničím nezklamala. Zachovala si totiž to nejlepší z první generace a navrch přihladila několik vylepšení. Trochu méně radosti v nás vyvolat pohled na přibalený dálkový ovladač, jehož tělo již bohužel není hliníkové, ale jen plastové. XGIMI aspoň zapracovalo na designu a nově není ovladač plochý, ale mírně vyboulený. Lépe tak padne do ruky. Nový design mají na svědomí také dvě AAA baterie, které ovladač napájí. Původní generace ovladače byla napájena skrze integrovanou baterii, což se nám zamlouvalo trochu více. Abychom jen nekritizovali, konstrukční zpracování je velmi dobré a ovladač nijak nevrže.

Vyznat se v tlačítkách je maximálně snadné. Hned navrchu nalezneme to pro vypnutí/zapnutí, respektive pro změnu režimu (tlačítkem například změníte režim projektoru na Bluetooth reproduktor, kdy se ukončí projekce a jen hrají reproduktory). Toto tlačítko je navíc podsvětlené a signalizuje například prvotní párování ovladače s projektorem, případně aktivní funkci zaostření, ale o tom až později. Hned pod ním nalezneme tlačítko s ikonou myši, která spustí ovládání skrze akcelerometr. Třetí tlačítko slouží pro vyvolání kontextové nabídky a svoji funkci mění podle aplikace, kterou máte zrovna aktivní.

Ovladač

Následuje kruhový blok tlačítek, respektive potvrzovací tlačítko a směrové šipky. Stejně jako zbylá tlačítka je i kruhový blok mírně vyvýšený nad okolní povrch, a tak už není takový problém jej nahmatat jako u ovladače první generace projektoru. Pod hlavním ovládacím blokem lze ještě nalézt tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku a šipku zpět, kdy funkčnost obou tlačítek kopíruje tu z operačního systému Android.

Ovladač s projektorem komunikuje přes Bluetooth.

Posledním prvkem hlavní strany je tlačítko pro regulaci hlasitosti, které je opět tvořeno jedním blokem, stejně jako hlavní ovládací prvek se směrovými šipkami. Kromě změny hlasitosti se tímto tlačítkem také zaostřuje projekce. Abyste tlačítko donutili přejít do nového režimu ostření, stačí na spodní hraně posuvným přepínačem „FN“ přejet doprava. Projektor následně pochopí, že nechcete regulovat hlasitost, ale míru zaostření. Jakmile budete se zaostřením projektoru spokojeni, stačí režim změnit stejným posuvným jezdcem.

XGIMI H2
Nastavení zaostření

Ovladač s projektorem funguje díky Bluetooth, což je logické. Oproti první generaci musíme pochválit akcelerometr, díky kterému můžete nakláněním ovladače a jeho pohybem v prostoru ovládat prostředí, podobně jako kdybyste ovládali počítač myší. Oproti první generaci ovladače je akcelerometr nesrovnatelně přesnější a citlivější, což rozhodně chválíme. Ovládání je totiž mnohem snazší bez nutnosti připojovat jakékoliv další periferie.

Celkově nám fungování ovladače i rozmístění prvků vyhovuje – zvykli jsme si během pár minut, a to i díky zkušenostem z ovladače z první generace. Rozmístění prvků je téměř identické, chybí jen tlačítko pro hlasové ovládání. Mírnou kaňkou na kráse je fakt, že ovladač již není kovový.

XGIMI Assistant: vaše prodloužená ruka


I když můžete projektor vcelku elegantně ovládat dodávaným ovladačem, XGIMI nabízí i mobilní aplikaci pro platformy iOS a Android. Ta nese název XGIMI Assistant a je pochopitelně k dispozici zdarma. Komunikuje žel jen anglicky.

XGIMI H2
XGIMI Assistant

Po úvodním párování lze pomocí aplikace nahradit ovladač, přepnout se do režimu touchpadu či instalovat aplikace skrze obchod. Aplikace pomůže i se zaostřením projektoru. Pokud potřebujete vytvořit otisk obrazovky, ani to s aplikací XGIMI Assistant není žádný problém. Za dobu své existence vylepšila aplikace svoje prostředí, které působí moderněji. Přibylo i pár funkcí navíc.

XGIMI H2
XGIMI Assistant
Líbilo se nám
  • inteligentní rozmístění prvků na ovladači
  • podsvícené tlačítko pro vypnutí a zapnutí
  • špičkové ovládání skrze akcelerometr v ovladači
Nelíbilo se nám
  • pouze plastové materiály ovladače

Obraz: nárůst svítivosti potěší

A dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, proč si vlastně novou generaci projektoru XGIMI H2 pořizovat. Nebudeme vás dlouho napínat – důvodem by mohl být nárůst světelného toku lampy, který se většinou udává v ANSI lumenech. Světelný tok určuje, za jakých situací můžete projektor používat, tedy odpoví na otázku, zda se projektor hodí pouze pro projekci v zatemněných místnostech, nebo zda mu nedělá problém ani denní světlo.

XGIMI H2

XGIMI H1 se chlubil světelným tokem 900 ANSI lumenů, přičemž hodnoty okolo 1 000 ANSI lumenů jsou ideální pro promítání v zatemněné místnosti. Druhá generace se zlepšila a světelný tok činí 1 350 ANSI lumenů. Může se to zdát jako zanedbatelný nárůst, ale opak je pravdou. Nové generaci projektoru už totiž nedělá problém ani ne zcela zatemněná místnost, což rozšiřuje možnosti použití. Nedá se říci, že by se z projektoru H2 díky vyššímu světelnému toku najednou stala kompletní náhrada vašeho televizoru i během dne, ovšem dokážeme si představit to, že od poledne to již žádný problém nebude. V našem případě stačilo zastínit jedno střešní okno a obraz byl bez jakýchkoliv problémů konzumovatelný i během dne. Záleží tedy na množství oken a průhledů.

Fotografie pořízené během odpoledne v mírně zatemněné místnosti

Dalším důležitým faktorem při výběru projektoru by mělo být nativní rozlišení. To je maximální možné rozlišení, které dokáže projektor nejenom zpracovat, ale také zobrazit. Některé projektory se sice chlubí vysokým rozlišením, avšak reálný obraz má rozlišení nižší, na což je třeba dávat pozor hlavně v případech, kdy bude projektor sloužit i jako náhrada televizoru. V případě XGIMI H2 jde stále o nadprůměrné nativní rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů, tedy plnohodnotné Full HD, kterým se chlubila i první generace. Co se týká možnosti zpracování obrazu, XGIMI si poradí až se 4K rozlišením, které následně převede na Full HD.

XGIMI H2
Pohled na lampu

Neméně důležitou informací je i projekční vzdálenost, která následně určí to, o jak vysokém světelném toku byste měli přemýšlet. Na trhu existují projektory s extrakrátkou projekční vzdáleností, kdy jim stačí metr od stěny či projekčního plátna a vykouzlí až dvoumetrový obraz. Existují ale i projektory, které pro větší úhlopříčku musíte umístit do větší vzdálenosti. I zde si XGIMI H2 výrazně polepšilo a jde tak o skvělou volbou i do menších obývacích pokojů. Kupříkladu XGIMI H1 umělo zprostředkovat úhlopříčku 3 metry jen pokud se projektor nacházel ve vzdálenosti 3,7 metru od stěny. Na stejnou vzdálenost nám XGIMI H2 poskytl obraz o úhlopříčce 3,4 metru, což značí nárůst 40 centimetrů.

XGIMI H2
Úvodní obrazovka při spouštění projektoru

XGIMI H2 využívá stejně jako H1 technologií DLP, která zaručuje lepší barevné podání a zároveň věrnější barevné podání. DLP projektory využívají jako zdroj světlo, které prochází barevným kolečkem. Světlo se dále odráží od DMD čipu, který reaguje na světlo. Barevné kolečko společně s načasováním umožní světlu vyjít ve správných barvách a projít dále skrz čočku na projekční plátno. Nevýhodou může být viditelnější duhový efekt, avšak u projektoru H2 jsme na žádný problém nenarazili, a to ani po návštěvě dalších lidí, kteří kvalitu projektoru subjektivně hodnotili. Téměř všichni poznamenali, že barvy jsou na projektor až neuvěřitelně živé a syté. Osobně musím říci, že i mě barevné podání více vyhovovalo právě u druhé generace.

XGIMI H2

Stejně tak nemusíte řešit ani investici do zvukového systému, protože už v základu je model H2 vybaven dvěma 45milimetrovými měniči od společnosti Harman Kardon, která je proslulá skvělým zvukem. Reproduktory hrají jednoduše špičkově. V tomto ohledu XGIMI H2 v menší místnosti zvukem prostor doslova zaplní a není zapotřebí ani maximální hlasitost.

Další vlastnosti: slušně vám zatopí

Podpora aktivních 3D brýlí


Mezi nadstandardní dovednosti patří podpora 3D, a to včetně přímé konverze 2D obsahu do 3D podání, stejně jako tomu bylo u první generace. Vzhledem k tomu, že se projektor pyšní podporou aktivního 3D, je zapotřebí investovat do 3D aktivních brýlí, které lze sehnat za zhruba 1 tisíc korun včetně DPH. My jsme testování prováděli opět s originálními brýlemi od XGIMI, které lze pořídit za 900 Kč.

V případě, že se rozhodnete konzumovat 3D obsah, stačí před začátkem projekce stisknout kontextové tlačítko. V tom momentě se zpřístupní doplňková nabídka nastavení včetně nastavení 3D zobrazení. Vybrat si můžete z několika režimů, přičemž spoléhat na automatiku se nevyplatí, neb každý film má svá specifika, a tak není na škodu pár minut experimentovat. Výhoda aktivních 3D brýlí spočívá v tom, že jakmile senzor na přední straně obrouček detekuje 3D obsah, automaticky se aktivují. Pokud se rozhodnete pro manuální vypnutí/zapnutí, vystačíte si s jediným tlačítkem na vrchní hraně brýlí.

3D brýle XGIMI

Brýle obsahují inteligentní čip a zapnou se pouze tehdy, když obdrží signál DLP-Link. Díky tomuto čipu přejdou do režimu STAND-BY, pokud signál zmizí, a tak inteligentně šetří energii. Integrovaná 80mAh nabíjecí lithiová baterie může pracovat nepřetržitě až po dobu 80 hodin na jedno nabití. Brýle se velmi pohodlně nosí a nikde netlačí. Neurazí ani doba nabíjení, která skrze dodávaný kabel činí 2 hodiny. Nabíjet přitom můžete jak z USB portu počítače, tak z elektrické sítě prostřednictvím adaptéru, který běžně bývá v základním balení smartphonů.

Automatické ostření i korekce zkreslení


Ne každý má možnost umístit projektor přímo před stěnu či projekční plátno. Pokud například chcete projektor umístit na stolek vedle sedací soupravy, hodí se, aby projektor zvládal opravit vertikální a horizontální zkreslení. Tím XGIMI rovněž disponuje. Oproti první generaci je navíc korekce zkreslení automatická, což velice chválíme. Totéž platí pro preciznost, s níž XGIMI korekci zkreslení provede. V XGIMI zapracovali také na maximálním úhlu, který ještě projektor zvládne vykrýt. Konkrétně jde o ± 45 ° horizontálně i vertikálně. Díky tomu tolik nevadí, pokud projektor na projekční plátno či zeď míří z většího úhlu, než jaký dovoloval projektor XGIMI H1.

XGIMI H2 si poradí s automatickou korekcí zkreslení i nastavením ostrosti

I když jsme u ovladače zmiňovali dovednost manuálního nastavení ostrosti, projektor zvládne zaostřit sám, což je velký benefit. Udělá to vždy při spuštění, přičemž celý proces zabere pár vteřin a vlastně jen doprovodí úvodní animaci. Díky této funkci jsme se nemuseli starat o ostření po celou dobu našeho téměř měsíčního intenzivního testování. K automatickému ostření využívá XGIMI senzor na přední straně, který si změří vzdálenost a pomocí kontrastního pozadí nastaví správnou ostrost. Pokud vám korekce zkreslení či nastavení ostrosti nevyhovuje, můžete obojí samozřejmě manuálně upravit, a to přímo v nastavení. Tam rovněž můžete upravit zoom, tedy zmenšení obrazu, pokud je až zbytečně velký. Zmenšit můžete jak šířku, tak také výšku, a to v plynulých krocích.

Je tichý, ale zatopí vám


Neméně důležitými faktory v případě projektorů je hlučnost a mnohé jistě zajímá také spotřeba. Co se týká hluku chladící jednotky, vše odpovídá první generaci, a to v pozitivním slova smyslu – projektor jsme za celou dobu testování nebyli schopni donutit spustit větráčky na maximum, kdy jsou již poměrně výrazně slyšitelné. Je zcela jedno, zda se díváte na klidný severský film, nebo akční přestřelku – hlasitost odvětrávání vás obtěžovat nebude. Co se týká druhého faktoru, výrobce udává spotřebu mezi 100 až 135 watty. Pokud se podíváme na spotřebu dnešních televizorů s větší úhlopříčkou, dostáváme se na podobné hodnoty.

XGIMI H2

Obojí výše chválené ovšem trochu kazí teplota, která z projektoru sálá. Konkrétně v létě funguje XGIMI H2 rovnou jako přímotop, což zrovna nepotěší, pokud nejste příznivci tropů. Ze zadní strany projektoru v době jeho plného vytížení téměř ani neudržíte ruku a čím déle projektor používáte, tím více místnost otepluje. Samozřejmě je nutné tuto skutečnost připočíst tomu, že aktuálně (léto 2019) se venkovní teploty pohybují okolo 30 a více stupňů.

Líbilo se nám
  • podpora 3D
  • velmi tichý provoz
  • automatická korekce zkreslení
  • automatické nastavení ostrosti
Nelíbilo se nám
  • velmi se zahřívá
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze