Xiaomi Mi Home – 2. část
test

Xiaomi Mi Home – 2. část

Xiaomi Smart Home Kit a magické ovladače
5

V minulém díle naší série o chytrých prvcích společnosti Xiaomi jsme se zaměřili na chytrou žárovku a chytrý LED pásek z rodiny Yeelight, tedy na základní prvky, které si může dovolit v podstatě každý. Pokud to však s chytrou domácností myslíte vážně, je nasnadě pořízení chytré brány a doplňkových senzorů. Teprve tehdy se mohou začít dít opravdová kouzla. Dobře, kouzla vysloveně ne, avšak na inteligentní prvky si během chvíle snadno zvyknete.

V minulém a také prvním dílu série o chytré domácnosti od Xiaomi jsme se zaměřili na základní prvky – chytrou žárovku a chytrý LED pásek, které lze ovládat pomocí aplikace Mi Home pro iOS a Android. Pokud se však nechcete spoléhat jen na smartphone, vymyslelo Xiaomi alternativu. Ta spočívá v napojení různých prvků chytré domácnosti na modul, který Xiaomi přezdívá Xiaomi Smart Home Gateway.

Za zapůjčení prvků chytré domácnosti z řady Mi Home děkujeme internetovému obchodu Xiaomimobile.cz, kde si je můžete také zakoupit.

Možná se ptáte, proč byste si měli kupovat sadu, když vše snadno obsloužíte skrze mobilní telefon. Pokud chcete spravovat pouze osvětlení, máte naprostou pravdu. Jak už ale víme z první části naší série, chytrá domácnost v podání Xiaomi zastřešuje nepřeberné množství ovládacích prvků. A u těch už vám samotný mobilní telefon stačit nebude.

Xiaomi Smart Home Gateway se, jak už název napovídá, stane primární bránou do světa chytrých prvků společnosti Xiaomi, jakékoliv nově zakoupené prvky brána pojme za své a následně komunikuje s propojeným smartphonem pouze ona. A protože chceme náš virtuální moderní dům či byt opravdu inteligentní, nemůže v naší sérii podrobné zhodnocení tohoto prvku chybět.

Obsah balení Xiaomi Smart Home Kit

Aby nám Xiaomi ušetřilo práci, zakomponovalo do Smart Home Gateway kromě samotné brány také několik inteligentních prvků, které s bránou můžete propojit. Konkrétně se jedná o magnetický senzor dveří, univerzální tlačítko a senzor pohybu. Tyto senzory jsou kompatibilní pouze s Home Gateway, prvky tedy komunikují s propojeným mobilním telefonem (konkrétně aplikaci Mi Home) právě skrze bránu, nikoli napřímo. Z tohoto důvodu je pořízení Home Gateway pro ovládání vybraných senzorů nezbytné.

Xiaomi Smart Home Kit Mi

Možná se ptáte, zdali je možné zakoupit samotnou bránu a prvky postupně. Ano, lze, ale finančně se to nevyplatí. Zatímco za celý set zaplatíte 1 999 Kč, za samotnou bránu o stokorunu méně a chytré prvky pak stojí v rozsahu 500 až 1 500 Kč podle využití. Za cenu necelé 2 tisíce tak získáte výrobky v hodnotě zhruba 4 tisíc korun.

  • 1× chytrá brána Xiaomi Smart Home Gateway
  • 1× bezdrátový magnetický senzor dveří a oken
  • 1× bezdrátové univerzální tlačítko
  • 1× bezdrátový senzor pohybu

Kromě samotného kitu jsme na testování obdrželi také další prvky, konkrétně bezdrátový a konfigurovatelný vypínač na zeď Xiaomi Aqara v hodnotě 1 199 Kč a Xiaomi Mi Cube v hodnotě 599 Kč. Oba tyto prvky jsou rovněž kompatibilní pouze s chytrou bránou Smart Home Gateway, avšak koupit si je musíte separátně, neb v setu dostupné nejsou. My pouze dodáme, že v balení obou těchto výrobků nenalezneme nic jiného než základní dokumentaci a v případě bezdrátového vypínače ještě také oboustrannou samolepku a dva šrouby pro uchycení na zeď.

Kompletní testovaná sada

  • 1× chytrá brána Xiaomi Smart Home Gateway (samostatně 1 899 Kč)
  • 1× bezdrátový magnetický senzor dveří a oken (samostatně 499 Kč)
  • 1× bezdrátové univerzální tlačítko (samostatně 899 Kč)
  • 1× bezdrátový senzor pohybu (samostatně 599 Kč)
  • 1× bezdrátový vypínač Xiaomi Aqara na zeď (1 199 Kč)
  • 1× bezdrátová kostka Mi Cube (599 Kč)

Pokud byste chtěli kompletní námi testovanou sadu, tedy včetně Mi Cube a bezdrátového vypínače na zeď Xiaomi Aqara, zaplatíte bezmála 4 tisíce korun. Výrazně lze ušetřit právě pořízením sady Xiaomi Smart Home Kit, konkrétně 2 tisíce korun oproti nákupu samostatně. Pořízení dalších prvků je již zcela na vašem uvážení.

Magická kostka Xiaomi Mi Cube a bezdrátový vypínač Xiaomi Aqara

Hodí se doplnit, že zmíněné prvky poskytnuté na test jsou výtažkem toho opravdu zajímavého, ovšem různých senzorů, které lze propojit s chytrou bránou Smart Home Gateway, je nepřeberné množství. Zmínit můžeme senzor vlhkosti a teploty (499 Kč), požární hlásič (3 999 Kč), chytré zásuvky, případně další bezdrátové vypínače na zeď v různých hodnotách. Kompletní seznam nelze sepsat, senzory a prvky neustále přibývají. Výhoda spočívá v tom, že jakmile jednou pořídíte Smart Home Gateway, všechny nově dokoupené senzory budou s tímto řešením do budoucna spolupracovat.

Diskuze ke článku
Honza
Zdravím, omlouváme se, že komentují půl roku starý článek, ale měl bych otázku k systému.

Lze toto zařízení použít jako "zvoneček" u dveří?
Při každém otevření dveří by základna zahrála nahrané zvuky (různé, ne jen jeden)

Předem díky za odpověď.
LCD LCD
LCD LCD
Dobrý deň.
Je možné nastaviť oneskorenie spustenie alarmu ?
Pri vstupe do objektu mať cca 5-10 sekúnd na deaktivovanie alarmu...


Nedarí sa mi nastaviť automatizáciu a to:
Pri zapnutom alarme vstup do objektu aktivácia dverového čidla alebo senzoru pohybu (spustenie alarmu).
Po 10 sec. spustenia alarmu spustiť el. zásuvku a tá spustí vonkajšiu sirénu. Klasický poplach.
Ale aj keď systém do tohto času deaktivujem alarm tak sa zásuvka automaticky zapne po 10 sec.
Proces časovača v automatizácii nie je možné prerušiť.
Dá sa to nejakým procesom nastaviť ?
Ďakujem.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze