Vybrali jste si na základě našich doporučení UST projektor do domácnosti a přemýšlíte nad tím, zda je jeho pořízení tou nejlepší možnou volbou a má šanci nahradit váš dosavadní televizor? Možná by se vám mohly hodit uživatelské zkušenosti někoho, kdo projektor namísto televize používá už několik let.
Ano, jsem to já. Nijak se netajím tím, že jsem příznivce čistých interiérů, tedy interiéru, ve kterém nic nepřekáží. Mám rád velké obrazovky, ale nelíbila se mi představa, že si domů pořídím například 65palcovou televizi, která bude interiér hyzdit a bude valnou část dne jen lapačem prachu. Právě tato myšlenka mě motivovala k tomu, se televize zbavit a prostor na televizním stolku uvolnit UST projektoru, v mém případě projektoru X2000B-4K společnosti ViewSonic. Po zhruba jednom roce používání se s vámi rád podělím o mé uživatelské zkušenosti.
Ať dobře vypadá, prosím...
V mé domácnosti se vystřídalo hned několik UST projektorů, a to v rámci testování projektorů na serveru fZone.cz. Měl jsem možnost vyzkoušet značky jako Epson, XGIMI, Xiaomi, Samsung, ale také ViewSonic. Projektory se lišily designem, rozměry, maximálním rozlišením, použitým operačním systémem, snadností ovládání, ale také maximální svítivostí, která ovlivňuje to, jak se vám bude projektor používat během dne, respektive jak výrazné zastínění místnosti bude zapotřebí.
Už v době testování většiny projektorů jsem si uvědomil, že rozměry a design hrají velkou roli – ano, chci kvalitní obraz, vysoké rozlišení a vysokou svítivost, ale pokud bude projektor vypadat jak krabice, mohu rovnou zůstat u televizoru. V době nečinnosti by měl projektor přitahovat co nejmenší pozornost, měl by se ideálně tvářit jako „záhadný“ kus elektroniky, na kterou se vás návštěvy budou zvídavě vyptávat, spíše než aby zvedaly obočí nad tím, „co za novou krabici“ jste si pořídili místo televize.
Rozhodování nebylo snadné, ale nakonec jsem sáhl po projektoru ViewSonic, konkrétně po UST modelu X2000B-4K. Důvod? Už zmíněný design a kvalita provedení. Projektor je až neuvěřitelně kompaktní, jeho rozměry činí 45,1 × 33,2 × 10 cm. Líbí se mi jeho přední část, která připomíná tubus, který je navíc potažen elegantní textilií. Typické „propadliště“ s objektivem je z čelního pohledu prakticky neviditelné. Na jeho designu mě prakticky nic nezavazí, líbí se mi, že konektory se nachází na zadní straně, takže lze všechny připojené kabely skrýt tak, aby nenarušovaly celkově čistý dojem.
Pokud bych se stěhoval, ocenil bych jeho extrémně nízkou hmotnost okolo 6,8 kilogramu. Pokud by vás náhodou zajímalo, jak velký televizor byste si mohli dopřát, pokud byste chtěli podobnou hmotnost, bavíme se nejčastěji o televizích s úhlopříčkou 32 palců, tedy cca 82 centimetrů. ViewSonic X2000B-4K je optimalizován pro zobrazení až 150palcové úhlopříčky, tedy ekvivalent 381 centimetrů.
Ať je obraz a zvuk co nejlepší, prosím...
Dostáváme se k tomu nejzásadnějšímu, a to, co se nachází uvnitř. X2000B-4K využívá projekční technologii DLP, tedy digitální mikrozrcátka na čipu, která odrážejí světlo. Jako zdroj světla zde slouží laser druhé generace, který je optimalizován pro výdrž 20 000 hodin. Pokud byste chtěli ekvivalent ve dnech, pokud běžně sledujete televizi 5 hodin denně, vydržel by vám projektor 4 000 dnů, tedy asi 11 let. Jak už víte z našeho průvodce, projekční technologie DLP ve spojení s laserem je ideální kombinací pro to, aby projektor mohl zastoupit klasický televizor, barvy jsou totiž syté, výrazné a obraz velice ostrý. DLP technologie někdy může způsobit efekt duhy, který vidí zvláště citliví jedinci, ovšem nikdo z mého okolí podobný problém s projektorem ViewSonic X2000B-4K nepozoroval. ViewSonic oceňuji i za funkci ochrany očí, jakmile se před projektorem projdete nebezpečně blízko, aktivuje se funkce ochrany očí, kdy se výkon laseru sníží na minimum.
A ona svítivost? Ta činí 2 000 ANSI lumenů, což zaručuje, že projektor můžete bez obav používat i během dne, není třeba důkladné světelné utěsnění místnosti. Dodáme, že nativní rozlišení projektoru činí 4K, tedy 3 840 × 2 160 pixelů. ViewSonic X2000B-4K se navíc chlubí podporou HDR/HLG, kontrast činí 3 000 000:1.
ViewSonic uvádí, že projekce je možná až do úhlopříčky 150 palců (381 cm), což můžeme potvrdit z praxe, naopak minimem by mělo být 65 palců, tedy zhruba 165 cm. V tabulce se můžete přesvědčit, jak daleko musí být projektor od zdi, abyste dosáhli požadované úhlopříčky. Konkrétně zkreslení můžete korigovat velmi detailně, navíc má projektor nastavitelné nožičky, díky kterým můžete vyrovnat i ne zcela rovné podloží.
Vzdálenost od zdi | Úhlopříčka obrazu |
---|---|
13,7 cm | 80", 203 cm |
23,4 cm | 100", 254 cm |
33,2 cm | 120", 305 cm |
47,8 cm | 150", 381 cm |
ViewSonic může promítat na klasickou bílou zeď, případně i barevnou, v nastavení si zvolíte barvu zdi a ViewSonic dle toho přizpůsobí barevné podání. Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, určitě zapřemýšlejte nad pořízením speciálního plátna. Bílá stěna je však pro většinu případů naprosto dostatečná. Nechybí ani podpora 3D, stačí si pořídit vhodné brýle.
A co zvuková stránka? Zde si ViewSonic doslova zamilujete. Projektor je osazen reproduktory Harman Kardon s podporou Dolby Atmos/DTS s celkovým výkonem 50 W (dvě sady 10W výškových a 15W nízkofrekvenčních měničů). Zvuk je sytý, basy výrazné, maximální hlasitost více než dostatečná.
Co se týká spotřeby, počítejte s 250 W, hodina provozu vyjde zhruba na 1,5 Kč. Pokud by projektor běžel denně 8 hodin, za měsíc utratíte 360 Kč (při průměrné ceně 5,9 Kč za kWh).
Zkušenosti: budete si libovat
Po zhruba roce používání musím říci, že bych se zpět ke klasickému televizoru vracel jen velmi nerad. Během okamžiku si totiž zvyknete na obrovskou úhlopříčku, kde vás bude bavit sledovat jak běžný televizní obsah, tak i filmy ve 4K rozlišení. Jakmile vás sledování omrzí, projektor vypnete a na televizním stolku či komodě vám zůstane nenápadný kus elektroniky, který rozhodně nemá tendenci hyzdit váš interiér, možná spíše naopak.
Velkým benefitem je, že díky vysoké svítivosti nemusíte projektoru dopřávat plně zatemněnou místnost – osobně projektor používám v podkroví, kde mám několik střešních oken, která propouští poměrně velké množství světla. Abych si dopřál kvalitní obraz i během dne, povětšinou stačí zatáhnout jen jedno z oken a prostup světla tedy jen trochu omezit. Nejlepšího zážitku si samozřejmě užijete večer, neznamená to však, že projektor pro své fungování vyžaduje tmu.
Projektor pořídíte v bílé a černé barevné variantě, přičemž aktuálně můžete černou barevnou variantu pořídit za cenu pod hranicí 50 tisíc korun. Je to moc, nebo tak akorát? Za nás jde o cenu, kterou je nutné akceptovat, tedy pokud si chcete užít všech výhod, které jsme v článku zmínili. UST projektor je ideální volbou pro ty, kteří konzumují primárně filmy a seriály, samozřejmě se nemusí hodit pro menší domácnosti, kde televize funguje spíše jako kulisa. Osobně můžeme nákup projektoru doporučit, a to s maximální radostí.