Finsko má satelit s umělou inteligencí ke sledování toxických řas z vesmíru

Finsko má satelit s umělou inteligencí ke sledování toxických řas z vesmíru
Fotografie: Kuva Space
  • Pomocí širokospektrální analýzy mohou analyzovat složení vody
  • Až z vesmíru tak mohou odhalit její zamoření sinicemi
  • Technologie má mnohem větší potenciál i v dalších oborech

Technologický startup Kuva Space (kuvaspace.com) spolupracuje s Finským institutem životního prostředí na analýze stavu vod v této severské zemi pomocí specializovaného satelitu. Pilotní test využije hyperspektrální senzory společnosti Kuva, které dokážou analyzovat širší světelné spektrum než tradiční senzory. Z vesmíru dokáže sonda společnosti přečíst spektrální signatury téměř jakéhokoli materiálu na Zemi, to včetně toxických sinic.

Kuva Space

Tyto drobné organismy, známé také jako sinice, se v létě množí v jezerech a mořích. Ve vysokých koncentracích mohou být pro člověka a další živočichy škodlivé, a dokonce smrtelné. Sinice jsou však vizuálně k nerozeznání od jiných, neškodných řas. Nejpřesnějším způsobem jejich sledování je v současné době odběr vzorků vody, což je časově náročné a drahé.

Kuva koumá potenciálně lepší alternativu. Partneři trénují modely umělé inteligence na hyperspektrálních satelitních snímcích, jakož i na vzorcích vody a poznatcích z biochemického a genetického výzkumu. Očekává se, že postupem času budou algoritmy stále přesnější při sledování sinic a dekódování toho, co je příčinou jejich šíření.

Kuva vypustila svůj první satelit Hyperfield-1A v srpnu 2024. Do roku 2030 plánuje mít na oběžné dráze 100 satelitů. Z oběžné dráhy budou sondy analyzovat chemické složení přírodních a umělých materiálů. Kromě odhalování škodlivého květu řas lze technologii na oběžné dráze vyladit pro různé další případy využití. Zemědělský sektor může například optimalizovat senzory pro monitorování plodin. Ministerstva obrany mohou využívat data pro dohled. Průmyslové závody mohou snímky využívat k odhalování úniků chemických látek. V mořských ekosystémech může technologie sledovat vodní druhy, kvalitu vody a nelegální rybářské lodě.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze