Inženýři ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne ve spolupráci se startupem Xsensio vyvinuli nositelný čip, který umí měřit koncentraci stresového hormonu kortizolu v lidském potu. Toto malé zařízení může v budoucnu pomoci lékařům řešit stavy související se stresem, kterým je například syndrom vyhoření nebo obezita.
A small #wearable sensor developed by Nanolab and @Xsensio can be placed directly on a patient’s skin to measure the concentration of #cortisol in the patient’s sweat, allowing to measure stress and detect signs of #burnout. @AMIonescu @LabOnSkin https://t.co/FTqYnc7fyy
— EPFL (@EPFL_en) February 15, 2021
K měření kortizolu pacienta se většinou používají krevní testy. Tento stresový hormon lze ale rozeznat i ve slinách, moči nebo potu. Tým inženýrů se rozhodl zaměřit právě na pot a vyvinul inteligentní náplast, která obsahuje miniaturizovaný senzor. Náplast je vytvořena z tranzistoru a elektrody z grafénu, která je díky jedinečným vlastnostem velmi citlivá. Její součástí jsou také zlomky jednovláknového DNA a RNA, které se mohou vázat na kortizol a díky kterým může zařízení jeho koncentraci v potu měřit.
Inženýři čip otestovali v laboratoři a jejich dalším krokem je testování v nemocnicích. Testovat se bude na pacientech s Cushingovým syndromem, Addisonovou chorobou a na lidech s obezitou, která vzniká právě stresem.