Jako vždy platí, že u většiny lidových legend lze jen stěží vysledovat jejich původ a tedy i přesné datum vzniku. Následující přehled tak určitě není kompletní a stejně tak nemusí být ani přesný, jde spíše jen o souhrn novinek, které konspirační scéna nejvíce řešila.
Konec světa 23. září
Protože už máme konec prosince, je zcela zřejmé, že svět 23. září neskončil a tato konspirace se zařadí mezi stovky jiných, které hlásají brzký příchod konce světa už od dob středověku. Co je na té letošní zajímavé, že ji neinspiroval žádný starozákonní text nebo mystické proroctví, ale moderní televizní a filmová tvorba. Filmy jako Drtivý dopad, Hledám přítele pro konec světa nebo dokonce komediální seriál Teorie velkého třesku zmiňují 23. září jako datum velké katastrofické události. A spoustu dalších podobných odkazů lze nalézt, pokud se zaměříme na číslice 2, 3 a 9.
Je to zajímavá shoda okolností, nějaký vtípek scénáristů nebo opravdu zlověstné znamení? Ať tak či onak, letos to nevyšlo.
Atentát na Donalda Trumpa a smrt Jevgenije Prigožina
Největší lavinu konspirací obvykle spustí velké světové události. Všechny ale zastínil nezdařený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. To byla dobrá příležitost vytáhnout ze skříně teorie, které mezi lidmi kolují již od atentátu na JFK, oprášit je a pustit znovu do oběhu. Jako obvykle stojí v jejich pozadí nějaká mocenská skupina, které by Trump jako nejmocnější muž světa stál v cestě. Nejvíce je však slyšet o QAnon a Deep State, což jsou konspirační teorie spojené se jménem Donalda Trumpa už od počátků jeho politické kariéry. Jiná větev ale označuje atentát za zinscenovaný, aby pomohl získat politické body.
U vůdce žoldnéřské skupiny je strom konspiračních teorií o poznání méně košatější. Lidé se jen dohadují, zda k sestřelení letadla posloužila raketa nebo výbušnina na palubě, snad jen málokdo tvrdí verzi o inscenované smrti a luxusním životě v africkém exilu.
Kdo (ne)zabil Tupaca Shakura
Podobné konspirační teorie se objevují kolem smrti Tupaca Shakura z roku 1996. Přestože je mrtvý téměř stejně dlouho, jako žil (26 let), jeho jméno se objevuje v titulcích novin častěji než jméno mnoha umělců, kteří ještě dýchají. Stejně tak jako je živý jeho odkaz, jsou živé i konspirace týkající se jeho skonu. Nitky mohou vést prakticky ke každému z hudební branže, stejně tak je podle nich možné, že se muzikant snažil utéct kolotoči násilí emigrací na Kubu.
V ohromujícím rozuzlení desítky let staré záhady se objevil jeden z posledních žijících svědků. Úřady odhalily, že 60letý Duane „Keffe D“ Davis čelí obvinění, což vrhá nové světlo na nevyřešenou smrt kultovního rappera. Davis je obviněn z vraždy s použitím smrtící zbraně, což je ještě umocněno rozšířením obvinění o členství v organizované skupině.
Vajíčka Godzilly?
Někdy však vlnu spekulací strhne obyčejný přírodní jev. Když moře na jedné z japonských pláží vyplavilo dokonalou kouli o průměru zhruba 1,5 metru, mohlo to být cokoli. Lidé se nejdříve báli, že by šlo o minu nebo o špionážní zařízení z nedaleké Číny. Obojí však vyvrátil rentgenový průzkum.
To pak otevřelo cestu spekulacím, že jde o mimozemský objekt, či snad dokonce vajíčko obřího podmořského tvora, který je neodmyslitelnou součástí japonského folklóru. A jednoduché vysvětlení, že jde o starý druh námořní bóje, jen podněcuje fantazii všech, kteří věří, že jim vláda něco tají.
Kanibalismus na Hořícím muži
Ponechme stranou spory, jestli je počasí kvůli klimatickým změnám stále divočejší, nebo jde jen o důsledek stále hustějšího zalidnění a zpravodajského pokrytí. Letos však rozmary přírody zastihly účastníky legendárního festivalu Hořící muž. Ačkoli se pořádá v poušti, nečekaně jej zastihly tak silné srážky, že se rozbahněné okolí stalo nedobrovolným vězením pro mnoho lidí.
Jak ale podotýká resuters.com, nedošlo zde k žádnému případu kanibalismu ani nákazy ebolou. A pokud jste na sociálních sítích viděli záběry, které tvrdily opak, šlo o falzifikát.