Funkce aktivního potlačení okolního hluku známá pod zkratkou ANC je běžnou výbavou řady sluchátek. Tas pomocí mikrofonu poslouchají okolní ruchy a pak k poslouchané hudbě přidají zvukové vlny v opačném průběhu. Ty se ještě před tím, než doputují do ucha vyruší s těmi zvenčí a výsledkem je mnohem lepší utlumení od okolí. Neslyšíte sice ticho, ale pro hluboké a monotónní zvuky, jako například uvnitř dopravních prostředků, to opravdu funguje.
Až dosud se mělo za to, že je taková technologie naprosto bezpečná. Navíc přináší i zdravotní benefit, protože po utlumení vnějších ruchů není nutné poslouchat hudbu tak nahlas, což šetří sluch. Jak ale ukazují poslední zjištění lékařů, o kterých informuje BBC, v ojedinělých případech se mohou vyskytnout zdravotní komplikace.
Článek se zabývá otázkou, zda tato technologie v podstatě nepřelaďuje mozek lidí, kteří se pravidelně snaží zakrýt nepříjemný hluk v pozadí. Týká se to i 25leté Britky, jejíž test sluchu vyšel normálně, ale která měla problémy se soustředěním na zvuky a následně jí byla diagnostikována porucha zpracování zvuku (APD). APD je neurologický stav, který ovlivňuje schopnost mozku porozumět zvukům a mluveným slovům.
Pět audiologických oddělení britské Národní zdravotní služby sdělilo BBC, že se zvýšil počet mladých lidí, kteří se na ně obracejí s podobnými problémy souvisejícími s jejich schopností zpracovávat zvuky. Podle jedné z teorií by technologie potlačování hluku mohla vést k tomu, že mozek zapomene, jak sám filtrovat zvuky. Prozatím se ale jedná o domněnku, k jejímuž potvrzení bude zapotřebí vědecký výzkum.