Netatmo radí, jak používat bezpečnostní kamery a zároveň neporušit zákon

Netatmo radí, jak používat bezpečnostní kamery a zároveň neporušit zákon
Fotografie: Martin Fajmon, fZone.cz
  • V Česku není nastavena jednotná právní úprava pro instalaci kamerových systémů
  • Zákony chrání všechny, kteří se dostanou do zorného pole soukromých kamer
  • Některé kamerové systémy umožňují definovat oblast, kterou bude kamera sledovat

Bezpečnostní kamery jsou stále dostupnějším prostředkem ochrany majetku, stejně jako součástí chytrých domácností, kde pomáhají i s dohledem nad dětmi a domácími mazlíčky. Jejich instalace a používání má však jistá omezení s ohledem na ochranu soukromí ostatních lidí. V České republice v současné době není nastavena jednotná právní úprava pro instalaci kamerových systémů v soukromém prostoru. Informace o podmínkách instalace kamerových systémů lze získat u Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), na jehož webových stránkách se nachází praktické příklady nasazení dohledových kamer i odpovědi na nejčastější otázky kolem ochrany osobních údajů. Shrňme si alespoň nejdůležitější pravidla.

Omezení záběru kamery pro zachování soukromí

Zákony chrání všechny, kteří se mohou dostat do zorného pole soukromých kamerových systémů, jako jsou kolemjdoucí, návštěvy, příbuzní nebo sousedé. Kamera instalovaná na soukromém místě proto vždy může snímat pouze toto konkrétní místo a její majitel nesmí snímat veřejné komunikace nebo domy a zahrady sousedů. Některé kamerové systémy, včetně chytrých venkovních kamer Netatmo, plně v souladu s touto základní podmínkou umožňují díky funkci Alert-Zones definovat oblast, kterou bude kamera sledovat. To znamená, že i když zorné pole kamery přesahuje hranice pozemku a zabírá například i kolemjdoucí na ulici, lze tuto část záběru snadno skrýt. Takové kamery lze používat k zabezpečení domova bez rizika pokuty od dohledových orgánů.

Kamery se záznamem, nebo bez?

Další podmínky používání kamerových systémů se liší podle toho, zda se jedná o kamery se záznamem, nebo slouží pouze k monitorování aktuální situace na sledovaném místě. Pokud nedochází k ukládání záznamu, není instalace systému podřízena Obecnému nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) a podléhá pouze občanskému zákoníku a Listině základních práv a svobod. Obecně lze říct, že podle předpisů nesmí být ani takové kamery umístěny tak, aby příliš narušovaly soukromí cizích osob, ale zároveň není nutné, aby snímané osoby udělovaly k monitorování souhlas.

Liší se také způsob, jak kamery záznam pořizují. Na rozdíl od běžných bezpečnostních kamer, které zaznamenávají pohyb každé osoby v záběru, spouští kamery Netatmo záznam podle požadavků uživatele. Díky technologii rozpoznávání obličeje dokáže kamera rozlišit mezi osobami, které uživatel zná, a neznámými narušiteli. Záznam lze aktivovat jen, když kamera rozpozná neznámou tvář, a vypnout jej pro známé tváře členů rodiny. Takové nastavení záznamu poskytuje naprostý klid v soukromí domova.

Obecně tedy platí, že kamery pro osobní použití za účelem ochrany soukromého majetku mohou být umístěny v bytě (ale nikoli na společné chodbě), v rodinném domě, na zahradě nebo jinde na pozemku rodinného domu, s limitovaným výhledem na veřejné prostranství nebo na hranice sousedního pozemku. V rámci ochrany majetku lze také uchovávat záznam z těchto kamer.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze