Nuki Smart Lock 2.0
test

Nuki Smart Lock 2.0

Nejchytřejší zámek vůbec?
6

Motorických zámků je na trhu více, ovšem pokud hledáte jeden z těch nejchytřejších, určitě jste si už všimli řešení Nuki Smart Lock. Jde už o druhou generaci, která vylepšuje některé nedokonalosti předchůdce. A právě na tento zámek se nyní podíváme.

Aplikace: zvládne vše

Prvotní instalaci zámku na dveře máme za sebou, nyní se můžeme pustit do synchronizace a propojení s aplikací. Ta je počeštěná, takže se můžete řídit textem a obrázky, které jsou součástí celého průvodce nastavením. To je praktické a opět to dokazuje tvrzení, že zámek zvládne nainstalovat opravdu každý, i s minimem technických znalostí.

Aplikace Nuki

Jakmile aplikaci nainstalujete, Nuki vás požádá o potvrzení, že je zámek umístěn na dveřích a poprosí vás o zadání jména. Následně bude nutné po dobu 5 vteřin stisknout tlačítko na zámku, dokud se LED kompletně nerozzáří. Inicializace zámku zabere zhruba 5 až 10 vteřin, prvotní synchronizaci obstará Bluetooth 5.0. Následně stačí zámek pojmenovat a na mapě zvolit jeho přesné umístění.

Inicializace zámku zabere zhruba 5 až 10 vteřin.

Předposledním bodem je možnost zvolit si typ kliky, která je z vnější strany dveří. Pokud zde máte klasickou páku, zvolíte páku, pokud jen kouli/madlo, zvolíte druhou možnost. Právě určení typu kliky je naprosto nezbytné, protože Nuki Smart Lock 2.0 musí v případě koule/páky nejen odemknout dveře, ale zároveň uvolnit západku. Bez toho by se dveře sice odemkly, ale z vnější strany byste se neměli jak dostat dovnitř, protože západka by dveře stále držela zavřené.

Úvodní nastavení

Následně stačí dveře otevřít a Nuki provede základní kalibraci. To znamená, že po dobu asi 20 až 30 vteřin bude klíčem otáčet do polohy zamčeno a odemčeno, vždy dvakrát. Jakmile si „osahá“ maximální pozice, průvodce vám poděkuje, požádá o povolení přístupu k poloze a oznámení. Tím je celý proces synchronizace s aplikací dokončen.

Od tohoto momentu je aplikace spárována s vaším zámkem a swipnutím kolečka na displeji mobilního telefonu můžete odemykat/zamykat dle libosti, samozřejmě pokud jste v dosahu Bluetooth, který činí ve volném prostoru asi 10 metrů. Co když vám ale taková možnost nestačí a chcete svůj zámek ovládat odkudkoli?

Líbilo se nám
  • rychlé párování
  • obrázkový průvodce
  • aplikace je v češtině

Nuki Bridge: malý velký mozek

Záměrně jsme přeskočili další otázku aplikace Nuki, zda chcete se zámkem spárovat také Nuki Bridge. V tomto případě jde o doplňkové příslušenství – malou krabičku, která se prodává samostatně za něco málo přes 2,5 tisíce korun, případně je součástí balení Nuki Combo 2.0 a Nuki Opener Combo.

Nuki Bridge

Nuki Bridge se zámkem Nuki Smart Lock 2.0 komunikuje skrze Bluetooth a zároveň se připojí k Wi-Fi. Díky tomu lze následně Nuki Smart Lock odemykat opravdu odkudkoli (tedy nejen v rámci Wi-Fi sítě), a to díky cloudovým službám společnosti Nuki. Párování je opravdu velice snadné, avšak je důležité mít na paměti několik pravidel. Nuki Bridge komunikuje s Nuki Smart Lock opět pomocí Bluetooth, Bridge tedy nemůže být dál než 10 metrů, ideálně by však samozřejmě měl být blíže. Zároveň musí Nuki Bridge komunikovat s Wi-Fi, takže router by měl být ideálně ve vzdálenosti, kterou Bridge opět zachytí. Pokud takové podmínky zajistit nedokážete, může být nákup Nuki Bridge zbytečný.

Pokud v umístění problém není, stačí Bridge zapojit do zásuvky, stisknout tlačítko a následně vybrat skrze aplikaci Wi-Fi síť. Opět uběhne pár vteřin, Bridge se seznámí s Nuki Smart Lock 2.0 i vaší domácí sítí a je hotovo. Od tohoto momentu můžete odemykat skrze aplikaci i v momentě, kdy nejste doma, prakticky odkudkoliv na světě. Aby Nuki Bridge fungoval správně a opravdu umožnil odemknutí odkudkoli, je zapotřebí, aby byla vaše domácí Wi-Fi síť v neustálé pohotovosti a aby byl aktivní přístup k internetu. V opačném případě by cloudové služby „narazily“ a příkaz na odemknutí/zamknutí by z pochopitelných důvodů neproběhl.

Nuki Smart Lock 2.0

Zaujal vás princip fungování Nuki Bridge, ale nechcete investovat další finanční prostředky, případně si chcete celé řešení jen lépe představit v praxi? Pokud doma máte starší smartphone s Androidem, lze využít speciální aplikaci Nuki Bridge, která dokáže celé řešení suplovat. Takový smartphone musí být neustále zapojen v síti a stejně jako Nuki Bridge musí být v dosahu zámku i domácí Wi-Fi sítě. Výhodou tohoto řešení je fakt, že za takový Bridge nezaplatíte ani korunu, ovšem spolehlivost bude podstatně nižší. Telefon se může vybít, restartovat, některé telefony navíc agresivně ukončují aplikace běžící na pozadí bez ohledu na to, jak upravíte nastavení.

Líbilo se nám
  • ovládání odkudkoli
  • snadná instalace
  • slušný dosah Wi-Fi
  • nenápadné provedení

Nuki Opener: na to jsme čekali!

Dalším zajímavým příslušenstvím je Nuki Opener. Ten nebyl v případě první generace k dispozici, nyní jej lze dokoupit za stejnou cenu jako Nuki Bridge. Nuki Opener se skvěle hodí pro ty, kteří bydlí v klasických bytových domech a od svého obydlí je tak dělí nejenom vchodové dveře do bytu, ale také vchodové dveře do domu. Je hezké, že nemusíte odemykat dveře od bytu, ovšem klíč ke dveřím od domu musíte mít stále, tedy pokud nevyužíváte čip/kód. Tak či tak, Nuki Opener dokáže elegantně nahradit jak klíč, tak čip/kódový zámek.

Nuki Opener

I Nuki Opener vám pomůže nainstalovat aplikace Nuki, ovšem tentokrát už to tak snadné nebude. Opener komunikuje s vaším domácím telefonem (interkomem), a proto je nejdříve nutné otestovat kompatibilitu. Přímo na stránkách Nuki stačí skrze průvodce ověřit, zda je váš interkom kompatibilní, nebo ne. Pokud ano, máte vyhráno, pokud ne, je nákup Openeru zbytečný.

V našem případě interkom kompatibilní je, a tak jsme se pustili do instalace. Ta není náročná, ovšem pro začátečníky vhodná také není. Podle zvoleného typu interkomu vám aplikace Nuki poradí, jak sejmout kryt telefonu a dostat se do jeho útrob. Následně je nutné povolit šrouby, které vedou do zdi a drží telefon na místě. Poté vás Nuki požádá, abyste vyfotili seřazení kabelů uvnitř interkomu, to pro případ, že byste v budoucnu chtěli Nuki Opener odinstalovat.

Následně použijete kabel dodávaný k Nuki Openeru, který provlečete zadní stranou telefonu a dále pokračujete dle návodu, který se liší dle konkrétního interkomu. V našem případě bylo nutné odšroubovat kabel z CA portu, ten umístit do svorky (součást balení) a přidat žlutý kabel, který se rovněž sepne do svorky. Následně se zobrazí tabulka, která vám poradí, jaký barevný kabel kam přišroubovat. Zde je naprosto nezbytné, abyste neměnili současné zapojení kabelů. To znamená, pokud vám aplikace Nuki řekne, abyste červený kabel přichytili k zdířce číslo 1, ale nějaký kabel už do této zdířky vede, zapojíme červený kabel společně s již nainstalovaným kabelem. Jinak řečeno, kabel od Nuki Openeru je vždy navíc, nikdy nenahrazuje původní instalaci. Nám se totiž nejdříve povedlo původní kabely odstranit, takže celé řešení logicky nefungovalo. Naštěstí jsme díky aplikaci pořídili fotografii původního zapojení a tu jsme následně použili k opětovnému zapojení. Je vidět, že vývojáři zde přemýšleli za nás.

Zprovoznění Nuki Opener

Pak spojíme kabel od interkomu s krabičkou Nuki Openeru, který pomocí lepící strany přichytíme vedle interkomu. Opětovně nasadíme kryt a instalace je hotová.

To, zda to celé funguje, ověříte snadno. Vyjdete před domovní dveře, zazvoníte a potvrdíte, zda vám „bzučák“ dveře otevřel. Pokud jste postupovali správně, dveře se opravdu odemknou. Celá instalace zabere zhruba 10 minut, přínos Openeru je však k nezaplacení, zvláště pokud žijete v bytovém domě.

Líbilo se nám
  • zastoupí domovní zvonek
  • nenápadné a elegantní provedení
Nelíbilo se nám
  • složitější instalace
Zámek můžete zakoupit přímo u výrobce, kde naleznete i různé zvýhodněné sety.

Nuki Web: další možnost odemknutí

Už víme, že mobilním telefonem s aplikací Nuki můžeme Smart Lock ovládat jak na blízko, tak na dálku, pokud máme Nuki Bridge. Co když ale mobilní telefon nemáte zrovna u sebe, případně se vybije baterie, a vy potřebujete otevřít návštěvě, přitom jste na druhé straně zeměkoule? I na to Nuki myslelo a zpřístupnilo speciální webovou samoobsluhu.

Nuki Web
Nuki Web

Abyste mohli webové služby využívat, je nutné skrze aplikaci se spárovaným Nuki Smart Lock tuto možnost povolit, zadat e-mail a nastavit heslo. Aplikace po chvíli vygeneruje odkaz, kde se budete moci připojit právě registračními údaji, které jste zadali v aplikaci. Tím si Nuki zároveň pohlídá, že o vzdálenou správu zámku žádá opravdu majitel, ne záškodník zvenčí. Nuki Web je navíc pouze doplňková funkce, kterou aktivovat nemusíte.

Nuki Web je doplňkovou možností.

Webové prostředí je velice podobné tomu, co naleznete přímo v aplikaci pro mobilní telefony. Z webu lze tedy zámek kompletně ovládat (zamknutí/odemknutí/zafixování západky) a zároveň lze sledovat, kdo kdy do bytu vešel a odešel, a to díky záznamu aktivit. Skrze webové prostředí lze přidělovat oprávnění pro vstup vybraných osob, které mají aplikaci Nuki nainstalovanou. Celkem můžete přidělit až 200 oprávnění, původní Nuki zvládl jen 100 takových oprávnění. Samozřejmě lze přidělit i role, kupříkladu můžete nastavit jen časově omezený přístup, například pro uklízečku/poslíčka. Nuki spolupracuje také například s Airbnb, snadno si můžete vaši nemovitost spárovat skrze Nuki Web a své hosty informovat, že dovnitř vašeho domu se dostanou díky Nuki Smart Lock. Dodáme, že webová aplikace je uzpůsobena jak pro počítače i tablety.

Diskuze ke článku
Andreas Lassak
Andreas Lassak
Jak to je jinak bezpecne ? je to zaroven i bezpecnostni uzamceni proti vniknuti ?
Martin Fajmon
Dobrý den, zámek nabízí end-to-end šifrování, více se o zabezpečení dočtete na webu Nuki. Zámek byl kupříkladu certifikován společností AV-TEST jako bezpečný.

https://nuki.io/en/blog/stay-secure/av-test-confirms-security-of-nuki-smart-lock/
Franta Kulisek
Franta Kulisek
Jako cekal jsem litr az dva max .... 6 je naprosty ulet. Premyslim uz dlouho o necem podobnem s NEMA17 motorkem a arduinem. Za doslova zlomek ceny. Taky si chci ponechat moznost dvere zevnitr zamknout (mam olivu), aby nesly otevrit zvenci. Jinak co se tyce zamku, tak naprosto drtiva vetsina neumoznuje oboustranne otevreni, kdyz je v zamku klic, coz je bezny standard. Oboustranne otevreni ma jen par zamku a jde o specialni funkci. Nicmene asi neni problem predelat klasickou vlozku, aby to slo otevrit, kdyz z jedne strany je vzdy klic, nicmene je potreba vlozku rozebrat.
MrGardenRoute
MrGardenRoute
Jen bych doplnil, že NUKI a hlavně jeho design je úplnou kopií servopohonu zámku KeyMatic německé firmy eQ-3, jež je součástí systému domácí automatizace HomeMatic.
Používám ho již cca 8 let.

Jinak je dost zcestné takový servopohon zámku NUKI nazývat "zámkem" (na rozdíl od jiných, které skutečně nahradí celý zámek), protože zámek zůstává pořád ve dveřích vč. své zámkové vložky, a toto je jen jeho externí servopohon, a určitě ne chytrý, rozhodně ne nejchytřejší. Šéfredaktor by se měl zamyslet na slepým překladem z angličtiny, pokud by chtěl něčím takovým argumentovat :-(


A tomu Kulíškovi přede mnou bych jen sdělil, že se asi probudil z nějakého zimního zámku, neboť zámkové vložky s protiběžnou bezpečnostní funkcí jsou běžné již asi 20 let, a jakákoliv běžná vložka jde celkem jednoduše na takový provoz upravit.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze