Nuki Smart Lock 2.0
test

Nuki Smart Lock 2.0

Nejchytřejší zámek vůbec?
6

Motorických zámků je na trhu více, ovšem pokud hledáte jeden z těch nejchytřejších, určitě jste si už všimli řešení Nuki Smart Lock. Jde už o druhou generaci, která vylepšuje některé nedokonalosti předchůdce. A právě na tento zámek se nyní podíváme.

Detailní nastavení: je tu toho více

Vzhledem k tomu, že Nuki Smart Lock 2.0 je vylepšenou variantou Nuki Smart Lock první generace, nebudeme opakovat to, o čemž jsme mluvili už v recenzi první generace. Soustředíme se tedy na vylepšení, která přináší novinka.

Apple HomeKit: nastaveno raz dva


Jednou z největších novinek je certifikace Apple HomeKit. Díky ní stačí, když skrze aplikaci Domácnost naskenujete kód, který se nachází přímo na zámku, a Domácnost během pár vteřin zámek přidá. Následně stačí „umístit“ zámek do virtuální místnosti a je hotovo. Pokud doma máte iPad nebo Apple TV, můžete zámek ovládat i vzdáleně. To znamená, že v tomto případě, tedy pokud chcete ovládat Nuki Smart Lock 2.0 vzdáleně, vám pouze Nuki Bridge stačit nebude. To je však omezení Apple HomeKit, ne zámku jako takového.

Skrze aplikaci lze zámek odemknout/zamknout, můžete jej zároveň ovládat pomocí Siri, samozřejmě jen pokud je zařízení odemknuté (iPhone/iPad). Bez prvotní autorizace (zadání kódu, Face ID, Touch ID) vás Siri požádá, abyste zařízení nejdříve odemkli, teprve až poté zareaguje na váš pokyn dveře odemknout/zamknout.

Podpora Apple HomeKit je novinkou, stále se můžete spolehnout i na podporu Amazon Alexy a Google Asistenta, skrze které lze zámek ovládat také.

Líbilo se nám
 • snadné párování
 • ovládání skrze Siri
 • ovládání přes Alexu a Google Asistenta

Senzor dveří: příjemný bonus navíc


Součástí balení druhé generace Nuki Smart Lock je také malý černý magnet, kterému Nuki říká senzor dveří. Tento malý magnet dokáže po prvotním nastavení informovat přímo v aplikaci, zda jsou dveře zavřené/otevřené. Ne nutně totiž musí vždy znamenat, když jsou dveře zamknuté, že jsou zároveň i zavřené. Uveďme si klasický příklad: z vnější strany dveří máte kouli a necháte si dveře otevřít. Západka se uvolní, ale dveře se již nezavřou, protože západku by bylo nutné manuálně uzavřít a dveře „přibouchnout“. V takovém případě by se mohl zámek po určité době sám uzamknout, a to díky funkci Lock'n'Go, ovšem dveře by nebyly zavřené. Sice by tak Nuki Smart Lock zamknul, ovšem jen do prostoru a dveře by byly stále otevřené.

Senzor dveří je velmi malý

Díky senzoru dveří ihned víte, zda jsou opravdu zavřené. Senzor se instaluje poměrně snadno díky lepící zadní straně. Umístíte jej vodorovně se spodní hranou Nuki Smart Lock na zárubeň dveří, přičemž aplikace vás požádá o otevření, přivření a zavření dveří. Jakmile tyto kroky provedete, Nuki se naučí vnímat magnet na zárubni dveří a díky přiblížení/oddálení pozná, zda jsou dveře opravdu zavřené, nebo otevřené.

Líbilo se nám
 • rychlé informace o stavu skrze aplikaci

Automatizace: jeden velký svět


Automatizace je zřejmě nejdůležitější částí dnešní recenze. Stále platí, že pokud máte Bridge, můžete zámek ovládat vzdáleně, stejně tak platí, že zámek lze nastavit pro automatické odemykání v případě, že detekuje vaši polohu. To funguje tak, že na základě umístění zámku aplikace na pozadí sleduje, zda jste opustili prostor (nastavit lze toleranci od 50 do 1 000 metrů) a pokud tuto geografickou zónu opustíte a následně se vrátíte, zámek Nuki Smart Lock ví, že bude nutné odemknout. Funguje to na principu, kdy se po vstupu do geografické zóny zámek aktivuje (v režimu čekání) a v momentě, kdy se k němu přiblížíte na vzdálenost zhruba 10 metrů, spojí se s mobilním telefonem skrze Bluetooth a proběhne automatické odemknutí. To znamená, že nemusíte telefon ani vyndat z kapsy, Nuki vše obstará za vás.

V aplikaci lze dále nastavit, že se dveře automaticky zamknou ihned poté, co je zavřete. Zde opět vstupuje do hry senzor dveří, který vyšle zámku informaci, že jsou dveře uzavřené a zámek provede automatické uzamknutí. Samozřejmě můžete nastavit jiný interval, například po 10 minutách (nebo delší době), vše záleží na vašich preferencích. Rovněž skrze automatizace Apple HomeKit lze nastavit, že například ve 3 ráno aplikace zkontroluje, zda je zámek uzamknutý a pokud by nebyl, provede jeho uzamčení. Praktické.

Automatické odemknutí lze spojit i s Nuki Openerem. Zde to funguje stejně jako s odemknutím zámku. V momentě, kdy vystoupíte z geografické zóny, kterou si předem navolíte, Nuki Opener aktivuje funkci Ring to Open. Ta může být aktivní třeba 5, nebo 40 minut, záleží na vašich preferencích. V tento moment stačí přijít k domovním dveřím a zazvonit na vlastní zvonek. Vzhledem k tomu, že aplikace ověří, že jste v geografické zóně, automaticky vám zazvoní a pustí vás dovnitř, aniž byste museli vytahovat telefon/klíče.

Automatické odemknutí Nuki Openeru lze dále konfigurovat. Aplikaci můžete naprogramovat tak, že po prvním zazvonění po příchodu do zóny a následném odemknutí se funkce deaktivuje, respektive každé další zazvonění bude bez automatického odemknutí, až do doby opětovného vystoupení ze zóny (a opětovného příchodu do ní). Tato funkce eliminuje případy, kdy by vám Nuki Opener otevřel dveře a hned za vámi by šel někdo, koho by Nuki Opener také pustil, pokud by na váš zvonek zazvonil. V aplikaci lze dále nastavit délku otevírání (bzučení) od 1 do 30 sekund. Zároveň je možné nastavit zpoždění pro iluzi, že opravdu jdete k domovnímu zvonku a stisknete tlačítko pro odemknutí dveří.

Zámek můžete zakoupit přímo u výrobce, kde naleznete i různé zvýhodněné sety.

Další skvělou možností je aktivace režimu kontinuity. To znamená, že pokud tento režim aktivujete, dveře se otevřou pokaždé, když někdo zazvoní na váš zvonek. To se hodí například v momentě, kdy dům sice opustíte, ale jen na krátkou dobu a pouze na pár metrů od domu, například když vyběhnete za kurýrem. Režim kontinuity má přednost, v takovém případě vás tedy pustí kdykoli a kolikrát bude potřeba, než jej opětovně nedeaktivujete.

Zaujala nás i možnost vyřadit zvuk interkomu v případě, že někdo zazvoní. Opener donutí interkom mlčet. To znamená, že i když zazvoníte, žádný zvuk se neozve. To se hodí například v noci, když se vracíte domů, ale uvnitř někdo spí. Zazvonit potřebujete, aby vás Opener pustil dovnitř, ovšem interkom žádný zvuk nevydá a nikoho neprobudí. I možnosti zvonění jsou konfigurovatelné. Můžete třeba nastavit, aby Opener, který je vybaven reproduktorem, váš interkom zastoupil, ale klidně jen v některých případech. Například, když někdo zazvoní a Opener jej pustí, ozve se přednastavený zvuk z Openeru, ale interkom bude potichu. Případně může Opener i interkom mlčet stále, lze přehřát zvuk jen pokud bude vpuštěn někdo režimem kontinuity. Zvuk tak může posloužit i jako varování, že jste režim kontinuity zapomněli deaktivovat.

Stále platí, že Nuki umožní náhled do záznamů uzamykání. To znamená, že Nuki ukládá každé odemknutí/zamknutí, přičemž vidíte, jaký uživatel kdy zamknul/odemknul dveře a zda odemknutí proběhlo automaticky, skrze aplikaci, nebo přes web. Máte tak přehled o tom, kdo a kdy opustil váš byt, nebo naopak vešel.

Líbilo se nám
 • nepřeberné množství automatizací
 • detailní záznamy uzamykání

Zhodnocení: zkrátka dokonalý

Nuki Smart Lock 2.0 se jednoznačně povedl. Potěší podpora Apple HomeKit, vylepšené a rychlejší Bluetooth 5.0, doplňkový Nuki Opener a další vychytávky v rámci aplikaci. Je jasné, že cena není nejnižší, samotný zámek vyjde asi na 6 tisíc korun, Nuki Opener a Nuki Bridge každý na cca 2 600 Kč. Celá sada stojí 9 200 Kč, takže pokud využijete všechny prvky, lze v případě jejího pořízení ušetřit.

Nuki Smart Lock 2.0

Za nás dostává Nuki Smart Lock 2.0 velký palec nahoru a pokud to myslíte s chytrou domácností opravdu vážně, vězte, že právě vchodové dveře jsou vstupní branou do světa chytré domácnosti.

Klady
 • snadná instalace zámku i Bridge
 • stále snesitelně těžká instalace Openeru
 • rychlé odemknutí i zamknutí
 • vzdálená správa (nutný Bridge)
 • webové prostředí Nuki Web
 • velký přínos Nuki Openeru
 • nepřeberné množství automatizací
 • snadné přidělování přístupů (i časově omezených)
 • podpora Apple HomeKit
 • lokalizace aplikace do češtiny
 • elegantní design a kvalitní zpracování
Zápory
 • vložka musí umožňovat oboustranné vložení klíče
 • vyšší hlasitost odemykání
 • pro někoho vyšší cena
Diskuze ke článku
Andreas Lassak
Andreas Lassak
Jak to je jinak bezpecne ? je to zaroven i bezpecnostni uzamceni proti vniknuti ?
Martin Fajmon
Dobrý den, zámek nabízí end-to-end šifrování, více se o zabezpečení dočtete na webu Nuki. Zámek byl kupříkladu certifikován společností AV-TEST jako bezpečný.

https://nuki.io/en/blog/stay-secure/av-test-confirms-security-of-nuki-smart-lock/
Franta Kulisek
Franta Kulisek
Jako cekal jsem litr az dva max .... 6 je naprosty ulet. Premyslim uz dlouho o necem podobnem s NEMA17 motorkem a arduinem. Za doslova zlomek ceny. Taky si chci ponechat moznost dvere zevnitr zamknout (mam olivu), aby nesly otevrit zvenci. Jinak co se tyce zamku, tak naprosto drtiva vetsina neumoznuje oboustranne otevreni, kdyz je v zamku klic, coz je bezny standard. Oboustranne otevreni ma jen par zamku a jde o specialni funkci. Nicmene asi neni problem predelat klasickou vlozku, aby to slo otevrit, kdyz z jedne strany je vzdy klic, nicmene je potreba vlozku rozebrat.
MrGardenRoute
MrGardenRoute
Jen bych doplnil, že NUKI a hlavně jeho design je úplnou kopií servopohonu zámku KeyMatic německé firmy eQ-3, jež je součástí systému domácí automatizace HomeMatic.
Používám ho již cca 8 let.

Jinak je dost zcestné takový servopohon zámku NUKI nazývat "zámkem" (na rozdíl od jiných, které skutečně nahradí celý zámek), protože zámek zůstává pořád ve dveřích vč. své zámkové vložky, a toto je jen jeho externí servopohon, a určitě ne chytrý, rozhodně ne nejchytřejší. Šéfredaktor by se měl zamyslet na slepým překladem z angličtiny, pokud by chtěl něčím takovým argumentovat :-(


A tomu Kulíškovi přede mnou bych jen sdělil, že se asi probudil z nějakého zimního zámku, neboť zámkové vložky s protiběžnou bezpečnostní funkcí jsou běžné již asi 20 let, a jakákoliv běžná vložka jde celkem jednoduše na takový provoz upravit.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze