V úterý 5. listopadu 2019 měla naše redakce příležitost nahlédnout pod pokličku společnosti NetApp, která pomáhá firmám s nasazením AI infrastruktury a úzce spolupracuje se společností NVIDIA na vývoji operačního systému ONTAP AI a dalších řešení. Dále jsme se dozvěděli, jaké jsou trendy a realita dnešního AI z pohledu Petra Plodíka z M-Computers.
Od autonomních vozidel přes precizní medicínu až po finanční služby se tempo i dynamika rozvoje AI neustále zvyšují. Primárním cílem společnosti NetApp je pomoci firmám s rychlým a jednoduchým nasazením AI infrastruktury a odstraňováním případných překážek, a zaručit tak úspěšnou a co nejhladší realizaci projektů AI. Vedle toho se NetApp také snaží zákazníkům ve vybraných odvětvích otevírat cestu k smysluplnému nasazení AI.
Výsledkem implementace NetApp řešení má být výkonná a spolehlivá storage architektura s možností vysoké škálovatelnosti a aplikační integrace. NetApp je také průkopníkem budování konceptu clusterovatelného unifikovaného úložiště, v němž velmi efektivně kombinuje SAN a NAS přístup k datům s možností nativního propojením do veřejného cloudu, a to díky softwarové verzi operačního systému ONTAP Select nebo ONTAP Cloud.
Kromě řešení pro ukládání dat nabízí NetApp i sadu analytických a management nástrojů OnCommand Insight, které slouží k analýze, optimalizaci, plánování a správě heterogenních datacentrových prostředí od hypervizoru po úložiště.
Zástupce společnosti M-Computers zase poukázal na odvětví, v nichž se v ČR umělá inteligence využívá a řadí se mezi ně:
- Technické univerzity s dlouhou historií v oblasti AI (VŠB Ostrava, ČVUT Praha, CIIRC ČVUT)
- Spolupráce s významnými evropskými AI centry
- Projekty podporované Evropskou unií
- Prostředí pro AI start-upy, investoři
- Pravidelné konference s AI tématikou
- Vládní iniciativa, AI strategie (2019)
- Elektromobilita, autonomní řízení
- V komerční sféře zatím spíše úvahy/konzultace než reálné AI projekty