Praha 7 rozjíždí energeticky úsporný projekt. Bude spořit miliony korun ročně

Praha 7 rozjíždí energeticky úsporný projekt. Bude spořit miliony korun ročně
Fotografie: ČEZ
  • MČ Praha 7 zahajuje modernizaci 12 objektů za 17 milionů korun, která jí umožní snížit náklady na plyn, elektřinu a vodu o 12 %, což představuje úsporu 2,32 milionu korun ročně
  • Poskytovatel služby je společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO, který se soustřeďuje na energetické úspory, instalaci obnovitelných zdrojů a další služby související s moderní ekologickou energetikou

Modernizace se bude týkat 12 objektů: budovy nové radnice, tří pečovatelských center a osmi školských objektů. „Během projektu ušetří městská část minimálně 28 milionů korun, a to v cenách referenčního roku 2019. Ve skutečnosti bude tato částka ale mnohem vyšší, protože jak víme, ceny energií mezitím stouply na rekordní úrovně a nadále rostou,“ shrnuje přínosy místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.

Jsme rádi, že výhody projektů energetických úspor formou EPC si uvědomuje stále více obcí a městských částí. Příprava projektů trvá klidně rok a půl a vše samozřejmě podléhá veřejné soutěži. Zákazníci, kteří se včas do EPC pustili, se tak mohou v současné energetické krizi těšit z výrazně nižší spotřeby energií,“ doplňuje generální ředitel ENESA Milan Dorko.

Úspory budou generovat tři zrekonstruované plynové kotelny, nové LED osvětlení a modernizace systému měření a regulace. O 400 tisíc korun se sníží vodné a stočné díky instalaci WC stop a perlátorů. Veškeré práce v pečovatelských centrech bude ENESA provádět s minimálním přerušením dodávek teplé vody, která je zde nutností.

Nejvýznamnější úsporu nákladů však přinese instalace tzv. počítačového IRC (Individual Room Control) systému v šesti základních školách. IRC je založeno na automatickém propojení teplotního čidla v dané místnosti, počítačem řízené hlavice na topném tělese a centrálního dispečinku. Jeho úkolem je hlídat teplotu nastavenou dle využití daného prostoru. Pokud z teplotního čidla přijde do dispečinku informace, že okamžitá teplota neodpovídá nastavené, hlavice na topném tělese se automaticky zavře či naopak otevře. Na chodbách, v tělocvičnách a na toaletách tak může být – při dodržení teplotního komfortu – chladněji než ve sborovnách, kancelářích či třídách. Modernizace také ušetří významné náklady na pravidelné opravy svítidel a regulaci teploty. Jen loni za ně radnice utratila 160 tisíc korun.

Realizace energeticky úsporných opatření proběhne ještě letos. Projektů EPC v městských částech je už nyní téměř 40. „S realizací EPC pro města a obce máme řadu zkušeností. Nepřekvapí nás ani modernizace památkově chráněných objektů, což máme vyzkoušeno z Národního divadla, Rudolfina nebo například z Hlávkovy koleje,“ uzavírá Milan Dorko, generální ředitel ENESA.

tisková zpráva,
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze