Centrum Černý Most bude zelenější a soběstačnější. Pomůže fotovoltaika

Centrum Černý Most bude zelenější a soběstačnější. Pomůže fotovoltaika
Fotografie: ČEZ
  • Střecha nákupního centra bude pokryta 728 panely
  • Každý rok by se mělo podařit vyrobit okolo 400 MWh bezemisní elektřiny
  • Vyrobená energie by pokryla roční spotřebu asi 120 domácností

Centrum Černý Most, historicky první nákupní centrum v České republice, sází při posilování své energetické nezávislosti na bezemisní fotovoltaiku. Moderní sluneční elektrárna vzniká na 5,5 tisíci metrech střechy obchodního centra pod taktovkou společnosti ČEZ ESCO. Veškerou vyrobenou bezemisní elektřinu, která by pokryla spotřebu více než stovky domácností, obchodní centrum spotřebuje a žádná nepoputuje do sítě. Do budoucna centrum uvažuje o rozšíření elektrárny. Pod střechou obchodního centra na pražském Černém Mostě fungujícího už 25 let je návštěvníkům na ploše 85 tisíc metrů čtverečních k dispozici více než 200 obchodů a restaurací. Přímo na střeše si teď centrum staví ekologický zdroj energie pro udržitelnější fungování celého objektu.

„Jedním z důležitých bodů naší strategie Better Places 2030 je dlouhodobé snižování emisí CO2 vznikajících při provozu celého objektu. Vlastní fotovoltaická elektrárna, která pokryje v letošním roce zhruba pět procent roční spotřeby společných prostor, nás v této snaze posune zase o kus dál. Prostoru máme na střeše dostatek, proto bychom chtěli do budoucna s projektem fotovoltaických elektráren pokračovat,“ plánuje Michaela Matlasová, manažerka Centra Černý Most. Ze 728 panelů vznikne na ploše 5 500 m² elektrárna o výkonu 400 kWp, která každoročně přemění energii slunečního záření ve více než 400 MWh bezemisní elektřiny. Společnost ČEZ ESCO zákazníkovi navrhla řešení sázející na instalaci panelů typu half-cut, které umožňují vyrábět elektřinu i při částečném zastínění panelu.

„České firmy a obce teď ve velkém sází na fotovoltaiku, ve které vidí dostupný domácí zdroj obnovitelné energie a vítanou pomoc při snižování energetických výdajů. Střešní fotovoltaické elektrárny ale také výrazně přispívají ke snižování závislosti a posilování energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky. Na tuto cestu se nyní vydalo Centrum Černý Most a my jsme rádi za důvěru, kterou našim zkušeným specialistům při této zakázce projevilo. Energii, která by pokryla roční spotřebu asi 120 domácností, objekt kompletně spotřebuje,“ uvádí Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO. Panely jsou instalovány se 20stupňovým sklonem, aby docházelo k minimálnímu vzájemnému zastínění a bylo možné dosáhnout vyššího výkonu elektrárny.

Kvůli co nejnižšímu zatížení střechy byla zvolena roznášecí lehká ocelová konstrukce, která počítá i s rezervou na nadprůměrnou sněhovou pokrývku. ČEZ ESCO chce do roku 2030 postavit nebo provozovat pro potřeby svých zákazníků fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 300 MW. Půjde o instalace převážně na střechách, carportech a ve výrobních areálech zákazníků. Ambicí celé Skupiny ČEZ je do roku 2030 vybudovat 6 000 MW v nových obnovitelných zdrojích a celkové uhlíkové neutrality svých provozů dosáhnout už v roce 2040. Mezi velké zakázky z oblasti fotovoltaiky ČEZ ESCO z poslední doby patří například střešní instalace pro Kongresové centrum Praha, centrální sklad obchodního řetězce Billa (v obou případech fotovoltaiky o výkonu 1 MW) nebo sluneční elektrárny na střechách skladů společnosti ČEPRO.

Centrum Černý Most (CČM, součást společnosti Unibail-Rodamco-Westfield) nabízí rozmanitou nabídku módních značek, sportovních obchodů, prodejen s domácími potřebami i kosmetikou, nákupních řetězců ale i pestrý mix volnočasových příležitostí v čele s multikinem, fitcentrem a saunovým světem. Svůj přístup ke společenské odpovědnosti vyjadřuje Centrum Černý Most ve strategii Better Places 2030, kde se zavazuje ke snížení uhlíkových emisí ze staveb a provozu budov, redukci uhlíkové stopy z dopravy, podpoření místních komunit a zaměstnanosti mladých lidí i kolektivní spolupráci a ohledu na životní prostředí. Dokladem o správnosti této cesty je udělená prestižní certifikace BREEAM. Kromě toho již dnes nabízí možnost nabití vozu skrze AC nabíjecí stanice, které zatím čerpají energii z klasické sítě.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze