Je to jako noční můra, která se neustále vrací. Určitě si vzpomenete na kauzu ohledně společností čínských Huawei a ZTE, které čelily obvinění, že by jejich zařízení mohlo obsahovat „zadní vrátka“, která by mohla být zneužita čínskou vládou – ať už v případě zhoršení vzájemných vztahů nebo k průmyslové špionáži. To vyústilo v sankce pro zmíněné firmy a například odklon od operačního systému Android, který Huawei nahradil vlastním Harmony OS.
Nově zveřejněná zpráva amerických úředníků pro energetiku by mohla předznamenávat řádově větší problém, protože závislost na elektřině je z podstaty ještě větší než na komunikaci. Podle agentury Reuters (reuters.com) zpráva varuje varuje, že komunikační zařízení, včetně mobilních vysílaček, byla nalezena v solárních střídačích, které se používají k připojení solárních panelů k elektrické síti, a v solárních bateriích pořízených od několika čínských dodavatelů. Tyto komponenty by podle odborníků teoreticky mohly být použity k dálkovému vypnutí střídačů a destabilizaci energetické sítě nebo potenciálně způsobit výpadky proudu.
Komunikační zařízení v těchto technologických zařízeních nejsou neobvyklá a obvykle jsou součástí, aby bylo možné podle potřeby provádět aktualizace softwaru a údržbu na dálku. Problémem těchto konkrétních komunikačních zařízení je však to, že nejsou uvedena v dokumentaci k produktům, což znamená, že byla zřejmě záměrně skryta.
Jak moc je tento problém rozšířený, zatím není známo. Agentura Reuters uvedla, že komunikační nástroje byly nalezeny v dílech od několika různých čínských výrobců, ale nedokázala upřesnit, kolika z nich se to týká ani na kolika dílech byla tato skrytá zařízení nalezena. Čína se proti těmto obviněním ohradila. „Stavíme se proti zobecňování konceptu národní bezpečnosti, překrucování a očerňování čínských úspěchů v oblasti infrastruktury,“ řekl agentuře Reuters mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu.