Čína nedávno připojila hned dvě obrovské solární farmy, které dokážou zásobovat miliony domácností. Prvním projektem je dle electrek.co jednofázová solární farma, která byla postavena v bývalé těžební oblasti v poušti Gobi. Fotovoltaická elektrárna Mengxi Blue Ocean se nachází ve Vnitřním Mongolsku a funguje od 5. listopadu. Farma obsahuje více než 5,9 milionu solárních panelů a elektrárna dokáže vygenerovat přibližně 5,7 miliardy kilowatthodin elektřiny ročně – to je dost pro napájení asi 2 milionů domácností.
Tato solární elektrárna ušetří každý rok 1,71 milionu tun uhlí a sníží emise oxidu uhličitého o 4,7 milionu tun, což je významné snížení emisí. Pod panely jsou navíc vysazené rostliny, které slouží jako pastva pro ovce a slepice. Další výhodou také je, že při výstavbě byly použity nové zemnicí materiály, což snížilo náklady o 40 %. Chybí také klasické betonové základy, čímž se ještě zvětšil povrch, na kterém jsou vysazené traviny.
Další solární farma byla v Číně zapojena na moři. Čínská společnost CHN Energy zapojila první solární jednotky ze své 1gigawattové solární farmy, která se nachází u pobřeží města Dongying v provincii Shandong ve východní Číně. Farma zabírá 1 223 hektarů a vystavěna byla 8 km od pobřeží. Celkově obsahuje 2 934 solárních platforem, z nichž každá měří 60 × 35 metrů.
#China’s 3GW Gobi Desert #solar farm can power 2 million householdshttps://t.co/pXasgiKcV3
— Earth Accounting (@EarthAccounting) November 17, 2024
„Je to poprvé, co byl v Číně použit 66kilovoltový pobřežní kabel spárovaný s pobřežním kabelem pro vysokokapacitní přenos elektřiny na dlouhé vzdálenosti v solárním sektoru,“ uvedl k projektu electrek.co. Až bude solární farma kompletně dokončena, bude schopna vyrábět 1,78 miliardy kilowatthodin elektřiny ročně, což bude dostatečná zásoba pro více než 2,6 milionu domů. Díky tomu se sníží emise o 1,34 milionu tun oxidu uhličitého ročně.