Sony Bravia 7
test

Sony Bravia 7

Jasná volba

Televizor Sony Bravia 7 láká na špičkový jas, prémiový design a například i moderní dálkové ovládání. V našem redakčním testu jsme ho důkladně otestovali. Jak si vedl?

Máte-li slabost pro šťastnou sedmičku a zároveň uvažujete o koupi nového televizoru s obrazovou technologií, která si poradí i s náročnějšími světelnými podmínkami, rozhodně byste neměli minout model Bravia 7 od Sony. Tento televizor sází na osvědčenou technologii Mini LED, s níž má japonský výrobce bohaté zkušenosti. Na následujících řádcích se dozvíte, zda se Bravia 7 povedla na výbornou, nebo má i nějaké nedostatky.

Technické parametry Sony Bravia 7 (65")

Rozměry bez stojanu 144,5 × 83,2 × 5,7 cm
Rozměry se stojanem 144,5 × 85,6 × 34,5 cm
Hmotnost bez stojanu 27,1 kg
Hmotnost se stojanem 28,3 kg
Hmotnost celého balení 37 kg
Úhlopříčka displeje 65" (164 centimetrů)
Typ panelu Mini LED
Obrazový procesor Procesor XR
Spotřeba 67 kWh / 1 000 hodin
Rozlišení a obnovovací frekvence displeje 3 840 × 2 160 pixelů, 120 Hz
Kompatibilita HDR HDR10, HLG a Dolby Vision
Výkon reproduktorů 10 W + 10 W + 10 W + 10 W
Operační systém Platforma Android TV (Google TV)
Interní paměť 32 GB
Hlasové vyhledávání ano
EPG ano
Internetový prohlížeč Ano
Obchod s aplikacemi Ano
Počet tunerů (pozemní/kabelové) 2× digitální, 1× analogový, 2× satelitní
Příjem signálů DVB-T2/S/S2/C
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax
Bluetooth 5.3
HDMI 4× boční (2× HDMI 2.1)
Standard HDMI eARC/ALLM, VRR, 4K120, SBTM
Chromecast integrovaný
LAN port 1× boční
USB 2× boční
Záznam na externí úložiště ano, o maximální kapacitě 4TB
VESA standard 30,0 × 30,0 cm

Konstrukční zpracování: vkusná elegance

Osobně řadím televizory Sony k nejlépe designově zpracovaným a model Bravia 7 v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Design je vkusný a zároveň patřičně prémiový, respektive odpovídá cenovce, která v případě testovaného 65" provedení činí zhruba 50 tisíc korun. Velmi pěkný dojem dělají například kovové rámečky, které jsou z jednoho kusu (minimálně na viditelných plochách, tj. bocích a horní straně), potěší ale také tradičně nenápadné logo výrobce v levém dolním rohu a tenké rámečky kolem samotné obrazovky. Výrobce tento design, který má minimalizovat rušivé prvky, označuje jako One Slate.

V rámci „unboxingu“ je pochopitelně vhodné vše obstarat ve dvou osobách. Pokud však máte dostatečně velkou plochu (pohovku či postel), kam si můžete televizor položit kvůli snadnějšímu sestavení (tj. připojení nožiček), zvládnete kompletaci i sami, jako já. V tomto ohledu chválím, že nožičky stačí pouze zasunout do spodní části a není třeba je k televizoru šroubovat. Samozřejmě se přitom nemusíte obávat, že by samovolně vypadly při přenášení. V mém případě jsem zvolil variantu, kdy je televizor co nejblíže podkladové ploše a nožičky jsou po stranách. Nožičky však můžete nainstalovat i tak, aby byl televizor postaven výše, a tudíž bylo možné umístit před něj nebo pod něj soundbar. V balení se pak nachází také dva dálkové ovladače, ke kterým se ještě vrátím v příslušné kapitole.

I když jsem televizor používal na televizním stolku, díky relativně nízké tloušťce by se nepochybně velmi pěkně vyjímal i na stěně. Svým způsobem se mi líbí, že panel není extrémně tenký (což v současnosti technologie Mini LED ani neumožňuje), neboť si právě díky tomu můžete všimnout prémiového kovového rámečku a patřičně jej ocenit. Zadní stranu pak tvoří klasické „čtverečky“, respektive recyklovaný materiál přímo od Sony. Ani v prostoru by tak televizor nemusel vypadat vůbec špatně.

Líbilo se nám
  • povedený design
  • stále nízká tloušťka
  • vypadá pěkně i v prostoru
  • celkem čtyři různé polohy nastavení nožiček

Konektivita: stejný čipset, stejná konektivita

Konektorová výbava, stejně jako konektivita u moderních televizorů Sony, je do značné míry ovlivněna použitým čipem, kterým je v tomto případě MediaTek Pentonic 1000. Můžete se tak těšit na podporu Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.3 a veškeré moderní vychytávky, jako je Chromecast, Apple AirPlay 2 či možnost integrace do platformy Apple HomeKit. K dispozici vám budou rovněž čtyři HDMI, z nichž dva jsou typu HDMI 2.1 s podporou 4K při 120 Hz a zbývající dva HDMI 2.0 (u třetího HDMI konektoru je k dispozici rovněž eARC). Dále nechybí USB-A typu 3.0, optický výstup, ethernetový port a konektory pro připojení k anténě. Jedinou výtku tak lze mít k počtu HDMI 2.1 konektorů, neboť konkurence mnohdy disponuje rovnou čtyřmi takovými konektory.

Líbilo se nám
  • velmi dobrá bezdrátová konektivita
  • čtyři HDMI (z toho dvě HDMI 2.1)
Nelíbilo se nám
  • pouze dvě HDMI 2.1

Dálkový ovladač: osvědčená moderna

Stejně jako u dříve testované Bravie 9 a Bravie 8 má i tento model kompaktní dálkové ovládání s nabíjením v podobě USB-C konektoru. Díky tomu odpadá nutnost kupovat tužkové baterie (případně je nabíjet), výdrž navíc odhaduji minimálně na několik měsíců. Tento příjemně malý dálkový ovladač má základní tlačítka a také obsahuje také tlačítka pro rychlý přístup k aplikacím Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+, Crunchyroll a Sony Pictures Core (dříve Bravia Core). Baterie integrovaná v ovladači má dle štítku na zadní straně (po sundání krytu) kapacitu 500 mAh.

Další formou ovládání pak může být kamerka Bravia Cam, kterou lze k televizoru dokoupit a připojit ji k horní straně. Pomocí ní lze pak televizor ovládat, uskutečňovat videohovory nebo ji nechat upozornit na situace, kdy jsou děti příliš blízko obrazovce.

Líbilo se nám
  • kompaktní rozměry
  • dedikovaná tlačítka pro různé služby
  • možnost ovládat televizor gesty skrze dokoupitelnou kamerku

Obraz: špičkový jas v hlavní roli

Stejně jako u nedávno testované Bravia 9 i v tomto případě platí, že se můžete těšit na neuvěřitelných 480 stmívacích zón díky technologii Mini LED. Tudíž se nemusíte obávat, že by se v tmavých scénách objevila kolem světlých objektů „aura“, a zároveň si můžete vychutnat špičkový maximální jas. Mini LED je tak obecně vhodná pro zákazníky, kteří nechtějí dělat kompromisy stran kvality obrazu v noci ani ve dne. Zatímco v zatemněném pokoji je technologie OLED více než dostačující (a oproti Mini LED má také nekonečný kontrast), pokud rádi sledujete i během dne a vedle televizoru se například nachází velké okno (což je i můj případ), je Mini LED lepší volbou. Oproti mé vlastní televizi značky Sony, která je typu Full Array LED, je rozdíl skutečně patrný a Mini LED, respektive množství zón, hraje klíčovou roli ve výsledném dojmu z obrazu.

Sony Bravia 7

Díky obrazovému procesoru XR nabízí výsledný obraz krásné barvy, vynikající kontrast, velmi pěkné podání černé a podporu obsahu v Dolby Vision. Podpora HDR10+ překvapivě chybí, avšak HDR10 je vám k dispozici. Samozřejmostí je také 120Hz obnovovací frekvence, kterou oceníte zejména při připojení herní konzole. Co se týče pokročilých funkcí, můžete se spolehnout na VRR i ALLM, automatické mapování HDR v propojení s PlayStationem 5 a k dispozici je i dedikovaný herní režim včetně rozhraní pro nastavení obrazu během hraní her. Pochválit mohu také velmi dobře fungující upscaling obsahu, který není ve vysokém rozlišení.

Líbilo se nám
  • extrémně vysoká svítivost
  • široké možnosti nastavení
  • možnost hrát ve 4K/120 FPS v Dolby Visionn
  • dobře fungující upscaling
Nelíbilo se nám
  • schází HDR10+

Zvuk: bez výtek

Ačkoliv má Bravia 7 „jen“ čtyři reproduktory o kombinovaném výkonu 40 W, dokáže zprostředkovat velmi kvalitní a také hutný přednes. Neschází ani podpora technologií jako je DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS:X, Dolby Atmos či Dolby Audio. Zajímavostí je také vylepšená technologie Voice Zoom, která zvýrazní dialogy. Díky ní tak nemusíte v některých scénách zvyšovat hlasitost, abyste si mohli (znovu) poslechnout, co v daném dialogu padlo za slova.

Líbilo se nám
  • vysoká kvalita zvuku
  • povedená funkce Voice Zoom

Uživatelské prostředí: Google TV k vašim službám

O plynulý chod televizoru se stará osvědčený operační systém Google TV ve verzi 12, který je snadno ovladatelný a umožňuje stažení široké škály aplikací. Chvályhodná je rovněž vysoká svižnost systému a fakt, že Google na něj nezapomíná a čas od času vydá bezpečnostní aktualizace.

Za zmínku stojí i mobilní aplikace Bravia Connect, která je dostupná pro iOS i Android. Tato aplikace slouží jako dálkové ovládání televizoru a nabízí i možnosti pokročilejšího nastavení a získávání různých typů. Funguje svižně, má pěkné grafické zpracování a celkově jsem s ní neměl žádné výhrady. Navíc mě častokrát zachránila, typicky ve chvílích, kdy jsem nemohl najít dálkové ovládání. V takové situaci stačí sáhnout po telefonu a s hledáním ovladače se trápit až později.

Aplikace pro sledování televizního vysílání můžete stáhnout dodatečně, doporučit můžeme například Sledování TV s přehlednou aplikací.

Líbilo se nám
  • mobilní aplikace
  • intuitivní prostředí
  • možnost doinstalovat aplikace

Sony Pictures Core (Bravia Core): je libo něco navíc?

Navzdory záplavě různých streamovacích služeb vás jistě potěší, že televizor obsahuje také filmovou galerii Sony Pictures Core. Jedná se o streamovací službu od Sony, která je v mnohém podobná Netflixu či Amazon Prime. Pokud se na ni nebudete dívat jako na konkurenci těchto streamovacích gigantů, ale jako na příjemný bonus k televizoru, nelze jí v podstatě nic vytknout. U Bravie 7 navíc Sony stále poskytuje i kredity zdarma. Těch obdržíte rovnou deset, přičemž jeden kredit odpovídá jednomu filmu.

V galerii Bravia Core najdeme několik stovek filmů roztříděných do několika podsekcí. V jedné například najdeme pouze filmy s podporou IMAX Enhanced nebo třeba Pure Stream se streamovací rychlostí až 80 Mbps (umožňuje-li to internetové připojení). Kromě novinek (například hororový snímek Tarot), které si můžete koupit za kredity, je k dispozici také katalog starších, avšak kvalitních, filmových klasik typu Muži v černém nebo Na Hromnice o den více.

Líbilo se nám
  • kromě horkých novinek jsou v nabídce i osvědčené filmové klasiky
  • možnost přehrávání ve vysoké kvalitě

Zhodnocení

Sony Bravia 7 je skvělou volbou pro ty, kteří ocení špičkový maximální jas. Díky němu je Bravia 7 ideálním televizorem do prostředí s ne zcela ideálními světelnými podmínkami. Špičkový obraz navíc doplňuje povedený a svižný operační systém, elegantní design, praktické dálkové ovládání i další drobnosti, jako je filmová galerie či solidní konektivita. Jediná výtka tak i tentokrát směřuje k přítomnosti pouze dvou HDMI konektorů 2.1, neboť konkurence jich zpravidla nabídne více.

Foto: Ioannis Papadopoulos, fzone.cz

Klady
  • Sony Pictures Core jako bonus
  • svižný systém
  • kvalitní zvuk
  • povedené dálkové ovládání
  • prémiový design
  • špičkový jas a kvalitní obraz
Zápory
  • pouze dvě HDMI 2.1
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze