Sony SRS-XB23
test

Sony SRS-XB23

Dlouhá výdrž i skvělý zvuk

Bezdrátových reproduktorů je na trhu tolik, že orientovat mezi nimi se dokáže jen opravdový znalec. Kromě méně známých značek samozřejmě testujeme i lídry trhu, mezi které určitě patří Sony. To má se zvukem bohaté zkušenosti a prezentovat to chce i reproduktorem SRS-XB23, který je na cesty jako dělaný. Nebo se snad pleteme?

Ať už vyrážíte na dovolenou do přírody, nebo máte menší zahradní party, v každém případě by vám neměl chybět bezdrátový reproduktor. Zvuk z telefonů se za poslední roky sice výrazně zlepšil, ovšem hlasitost má limity, u levnějších mobilů to platí dvojnásob.

Sony SRS-XB23

Pokud se poohlížíte po kompaktním reproduktoru za slušnou cenu, mohl by vás zaujmout Sony SRS-XB23, který se řadí k tomu dostupnějšímu, co si od Sony můžete dopřát. Znamená to však také, že s nižší cenou přichází kompromisy? Na to odpoví tato recenze.

Obsah balení: základ

V protáhlém balení naleznete reproduktor s poutkem v barvě produktu, napájecí kabel s USB-C koncovkou a také základní manuál. Nic více, nic méně. Adaptér do sítě bude nutné obstarat svépomocí, což je u reproduktorů běžné, a to i u těch mnohonásobně dražších.

Konstrukční zpracování: překvapivě kompaktní

Na produktových fotografiích i v reálu působí reproduktor od Sony jako taková vyšší plechovka, případně lahev na kolo. Jedná se tedy o válec s plochými základnami s výškou zhruba 22 cm a průměrem 76 mm. Design je koncipován tak, aby byl reproduktor schopen stát jak na podložce, tak jste jej snadno mohli zasunout do prostoru pro lahev, například v rybářském křesílku. Hmotnost 580 gramů není nejnižší, ovšem je nutné mít na paměti, že uvnitř je baterie s výdrží až 12 hodin.

Sony SRS-XB23

Tělo je z bytelného plastu, přičemž po celém obvodu je i síťovaný materiál velmi podobný látce s matnou povrchovou úpravou. Stačí takový detail a reproduktor hned působí mnohem dospěleji, zároveň také hodnotněji. Vrchní a spodní část je navíc lehce pogumovaná, aby reproduktor neklouzal, pokud jej položíte na podložku.

Hmotnost 580 gramů není nejnižší.

Spodní hrana je navíc záměrně vyvýšena nad okolní povrch, a to hned ze dvou důvodů. Předně pod tímto propadem najdeme basový výstup, tzv. zářič (to se týká i vrchní hrany), který tak může odrazem rezonovat o podložku. Zároveň poslouží i pro odfiltrování případných nárazů, protože reproduktor nespadne přímo na zářič, tedy se nezničí. Praktické a účelné, tak to máme rádi.

Sony SRS-XB23

Při pohledu zezadu zaujme pogumovaný pruh, ve kterém jsou veškeré ovládací prvky: tlačítka pro zapnutí/vypnutí (Power), tlačítko pro zahájení párování skrze Bluetooth, Play/Pause, snížení/zvýšení hlasitosti, tlačítka pro různé zvukové režimy, tlačítko pro zjištění kapacity baterie (v hlasové podobě) a také tlačítko pro rozdělení levého/pravého kanálu. Sony chválíme, že ač jsou tlačítka pogumovaná, skvěle se tisknou – jsou totiž vystouplá a nekladou velký odpor. Nestane se, že byste je stiskli omylem, ale nemusíte se obávat, že byste je museli tisknout nehtem. Na zadní straně si lze ještě povšimnout mohutné záslepky USB-C. Mohutná je proto, aby Sony mohlo deklarovat odolnost dle certifikaci IP67, problém tak nedělá ani slaná voda či prašné prostředí.

Sony SRS-XB23
Basový zářič

Reproduktor nám dorazil na test v tmavošedém provedení, ovšem k dispozici je mnohem více barev (ještě červená, zelená, modrá, černá). Celkově se dá zhodnotit, že je reproduktor elegantní, tlačítka se skvěle tisknou a potěší i popruh a možnost zaháknutí na karabinu. Líbí se nám také „látka“ po obvodu a vlastně celá koncepce, díky které můžete reproduktor umístit jak na stůl, tak třeba do přihrádky na lahev.

Líbilo se nám
 • elegantní provedení
 • „látkový“ potah
 • více barevných variant
 • snadno přístupná tlačítka
 • odolnost dle certifikace IP67
Nelíbilo se nám
 • vyšší hmotnost

Konektivita a baterie: energie na cesty

Konektivitu obstarává Bluetooth 5.0. Dosah je zcela obvyklý, i přes překážky není problém vzdálenost 10 až 15 metrů, ve volném prostoru v přírodě se dosah ještě podstatně zvyšuje. Na těle však chybí 3,5mm jack, zklame rovněž absence NFC, kterým přitom Sony produkty osazuje vcelku často. Mezi kompatibilní profily patří A2DP/AVRCP/HSP/HFP a SPP, stejně jako kodeky SBC, AAC a LDAC, ale AptX bohužel chybí. Jak už jsme zmínili, k nabíjení slouží USB-C, což chválíme. Pomocí adaptéru do sítě zabere nabití na 100 % asi 2 hodiny a 10 minut, pokud budete nabíjet z USB, počítejte asi se 4 hodinami.

Potěší, že Sony SRS-XB23 má vlastní mikrofon, můžete tedy vyřizovat i hovory. Protistrana si na nekvalitní zvuk nestěžovala, to jsme ani neočekávali. Citlivost mikrofonu však má své hranice, určitě bude lepší být při telefonování v jeho blízkosti.

Na NFC si nechte zajít chuť.

Celková výdrž baterie v ideálních podmínkách by měla dosáhnout až 12 hodin, při aktivní funkci EXTRA BASS se sníží asi o dvě hodiny. Reálně jsme se dostali na zhruba 9 hodin s funkcí EXTRA BASS a zhruba 60 až 70% hlasitostí, bez této funkce se výdrž zvýšila asi o 1,5 hodinu. Pokud bychom hlasitost trochu snížili, určitě bychom se dostali na hodnoty, které udává Sony. To si obecně zakládá na tom, aby naměřené výsledky odpovídaly realitě. Pokud je navíc Sony SRS-XB23 zapnutý, ale žádnou hudbu nepřehrává, během 10 minut se v rámci úspory energie sám vypne, což je praktické.

Doplníme, že k ovládání reproduktoru lze využít i aplikaci Sony Music Center, která je dostupná zdarma jak pro iOS, tak pro Android. Přepínat zde můžete stereo/mono výstup, najdete v ní také konfigurovatelný ekvalizér. Dokonce můžete vypnout i basovou složku, čímž se výrazně ušetří kapacita baterie, pokud vám ji už příliš nezbývá.

Líbilo se nám
 • Bluetooth 5.0
 • USB-C pro nabíjení
 • dlouhá výdrž
 • rychlé nabíjení
 • přehledná aplikace Sony Music Center
Nelíbilo se nám
 • chybí NFC
 • hodil by se kodek AptX

Kvalita reprodukce: nepřeslechnete jej

A jsme u toho nejdůležitějšího – kvality zvuku. Ještě na začátek zmíníme, že Sony u reproduktoru SRS-XB23 operovalo s několika zvukovými režimy, které jsou pro značku typické. Jde o režimy Clear Audio+, EXTRA BASS a STAMINA, který je vhodný pro zachování co nejdelší výdrže, avšak omezí například basovou složku a celkovou hlasitost. Sony se chlubí také speciálně vyvinutou zvukovou jednotkou X-Balanced Speaker Unit. V čem tkví jádro pudla?

Na rozdíl od kruhové membrány u běžných reproduktorů je nově vyvinutá jednotka X-Balanced Speaker Unit v případě modelu XB23 opatřena membránou, která nemá kruhový tvar, ale více protáhlý a asymetrický. To umožňuje maximalizovat plochu membrány, ta tak přispívá ke zvýšení akustického tlaku. Ruku v ruce s tím má jít, dle slov Sony, o čistší výstup než u konvenčních reproduktorů s kruhovou membránou.

Pochválit musíme velmi, ale opravdu velmi slušné basy (především při položení na podložku), silný zvuk a vyváženost projevu. Čistota vokálů je vzhledem k ceně na velmi slušné úrovni, zvuk se nijak nedeformuje při maximální hlasitosti, která je opravdu výrazná. Nejde o nejhlasitější reproduktor v dané cenové třídě, ale zvuk je kvalitní i na 100% hlasitost. Zkrátka kvalita je zde na prvním místě. Bez většího problému ozvučíte větší místnost a venku, i když se zde zvuk více rozprostře, stále bude výstup dostatečně hlasitý. Třešničkou na dortu je pak možnost bezdrátového spárování s dalšími reproduktory v režimu Party Connect, celkem takto můžete spojit až 100 reproduktorů z řady SRS, což by mohlo stačit i na opravdu velkou party.

Líbilo se nám
 • kvalitní výstup
 • maximální hlasitost
 • čisté vokály
 • možnost propojení s dalšími modely z řady SRS

Zhodnocení: ideální parťák na cesty

Sony SRS-XB23 nás rozhodně nezklamal. Dobře vypadá, dobře hraje, jednoduše se ovládá a nestojí mnoho. Doporučená cena sice činí necelé 3 tisíce korun, ovšem běžně jej pořídíte za cenu málo převyšující 2 tisíce korun. Pak není třeba dlouze spekulovat, protože levnější konkurence většinou přináší více ústupků, minimálně co se provedení týká.

Sony SRS-XB23

Sony tedy hraje do karet jak cena, tak možnost provázání s dalšími reproduktory z řady SRS. Doporučení? Pokud máte omezený rozpočet, ale hledáte kvalitní reproduktor na cesty s dobrou výdrží, Sony SRS-XB23 vás nezklame.

Klady
 • kvalitní zvukový výstup
 • elegantní design, kvalitní provedení
 • snadné párování i ovládání
 • aplikace Sonic Music Center
 • příjemné rozměry
 • odolný dle certifikace IP67
 • dlouhá výdrž na nabití
Zápory
 • vyšší hmotnost
 • chybí NFC
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze