TCL P815
test

TCL P815

Levná cesta k chytré televizi

TCL se soustředí převážně na chytré televize se zajímavým poměrem cena/výkon. To je případ i dnes testovaného modelu P815, který přináší na populární úhlopříčce 55 palců na první pohled vše, co by uživatel dnes mohl potřebovat. Je to poměrně zdařilý vzhled, 4K rozlišení a přístup ke všem moderním aplikacím. Je to ten pravý recept na úspěch?

Moderní chytrá televize nemusí zdaleka znamenat investici několika desítek tisíc korun. Pravidelně to dokazuje čínské TCL, které pulty českých obchodů zásobuje několika zajímavými modely. Do dnešního testu jsme vybrali model P815, který seženete již pod hranicí 15 tisíc korun. Přesto se můžete spolehnout na velkou podívanou ve 4K rozlišení, možností instalace doplňkových aplikací díky Android TV a povedený design, který zapadne takřka do jakýchkoliv prostor.

Technické parametry TCL P815

Rozměry bez stojanu 122,7 × 71,7 × 7,8 cm
Rozměry se stojanem 122,7 × 76,4 × 30 cm
Hmotnost bez stojanu 12,4 kg
Hmotnost se stojanem 17,0 kg
Úhlopříčka displeje 55 palců (138 cm)
Typ displeje LCD
Rozlišení displeje 3 840 × 2 160 pixelů
HDR ano
Výkon reproduktorů 2× 10 W
Operační systém Android TV 9.0
Hlasové vyhledávání ano
EPG ano
Internetový prohlížeč ano
Obchod s aplikacemi Google Play
Počet tunerů (pozemní)
Počet tunerů (satelitní)
Příjem signálů DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C
Wi-Fi 802.11b/g/n
Bluetooth verze 4.1
HDMI
Ethernet
USB
Záznam na USB úložiště ano
Výstup na sluchátka ano
Cena 14 999 Kč

Konstrukční zpracování: moderní a zdařilé

TCL u modelu P815 klade důraz na designovou originalitu, avšak samozřejmě v omezené míře možností dnešních televizí. Samozřejmostí jsou tenké rámečky, které při manipulaci lehce pruží, což sice nepotěší, ale na druhou stranu si tohoto drobného nešvaru všimnete pouze při manipulaci, která asi nebude probíhat nijak často.

TCL P815

Velmi záležet si TCL tentokrát dalo na podstavci, jehož kompletace k televizi je mírně náročnější. Nejprve je nutné podstavec sestavit ze dvou kusů, následně pomocí čtyř šroubů připevnit k zádům televize. Zde však číhá drobný zádrhel, na zadní straně jsou v otvorech již šrouby zašroubovány, ty je potřeba nejprve odstranit. Naštěstí však stačí postupovat dle návodu. Po komplikovaném sestavení je nicméně odměnou působivý vzhled oblého stojanu, který je stabilní. Na druhou stranu zabírá podstavec poměrně velkou plochu, pod TV už tak například nedostanete ani tenký soundbar.

TCL P815

Záda televize jsou poměrně originálně zpracovaná, horní část je kryta kovovou plochou s trojúhelníkovými vzory. Vzdáleně to může připomínat někdejší logo německé hudební stanice Viva. Spodní část je již plastová, konektorová nabídka je po pravém boku a budeme si jí věnovat později.

TCL P815
Líbilo se nám
 • moderní vzhled
 • zajímavě řešený podstavec
Nelíbilo se nám
 • laciný rámeček

Konektivita: vše podstatné

Cenově dostupná televize od TCL má veškeré potřebné konektory po levém boku a je zde vcelku standardní nabídka. Nechybí trojice HDMI, dvě USB 2.0, ethernetový vstup a optický výstup. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Bluetooth 5.0 a Wi-Fi, avšak jen se standardy b/g/n. Chybí tak podpora pásma 5 GHz. Samozřejmostí je také 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Praktický je vestavěný Chromecast, pomocí kterého se lze snadno propojit s vaším telefonem.

Líbilo se nám
 • Bluetooth 5.0
 • vestavěný Chromecast

Dálkový ovladač: přesnost cizím slovem

TCL přibalilo svůj standardní podlouhlý ovladač. Bohužel nejde o něco, čím by se výrobce mohl chlubit. Na první pohled působí dálkové ovládání velmi obyčejně a osobní osahání vám dá za pravdu. Je z matného a křehkého plastu, který se kroutí. Tlačítka jsou gumová a tuhá, tudíž se hůře tisknou. Navíc jich je na ovladači příliš a chvíli trvá, než se zorientujete. Vůbec nejhorší ovšem je, že při ovládání je nutné mířit přímo na střed televize. Stačí, byť i sebemenší, odchylka a televize nereaguje. Takto špatně fungující dálkové ovládání jsem nezažil ani před více než 20 lety.

Nelíbilo se nám
 • ovladač špatně reaguje
 • velmi obyčejný vzhled

Obraz: nezbytný standard

Užívat si můžete na 55palcové ploše 4K rozlišení, což je i v této třídě dnes již standard, totéž lze vlastně říci i o podpoře HDR. Model P815 však nijak výrazně kvalitou obrazu oslnit nedokáže. Barvy působí mdle, horší jsou pozorovací úhly a velkým nepřítelem je též slunce. Sluší se ale připomenout, že velmi záleží na konkrétním zdroji obrazu.

Pokud si budete pouštět kvalitní obsah ve 4K, například z Netflixu, budete s obrazem spokojeni. Problémy televizi dělá obsah v nízkém rozlišení, kdy zdaleka nefunguje funkce dopočítávání rozlišení. Trpí nejen ostrost, ale právě i zmíněné barevné podání.

Řešením, alespoň částečným, je uživatelská úprava. Nastavení obrazu od výrobce není vyloženě povedené. Pokud chcete z televize dostat maximum, vyplatí se strávit několik minut nastavováním. Základem je využít režim Kino, který vylepší barvy i jas a následně již vše manuálně doladit tak, jak vám vyhovuje. Je to poměrně neobvyklá činnost, protože zavedení výrobci většinou nabídnou obraz na vysoké úrovni již při nativním nastavení. Dodejme, že televize podporuje standardy HDR10+ a Dolby Vision.

Líbilo se nám
 • 4K panel
Nelíbilo se nám
 • problémy s papírově horším obrazovým obsahem
 • méně sytá černá

Zvuk: běžný základ

I v této oblasti je u levnější televize opět na prvním místě úspora peněz. Výkon 2× 10 W nepřekvapí. Výsledek skutečně příliš neohromí a je opět čistě účelový. Lacinější plastové zpracování nedovoluje menším reproduktorům rozvinout své schopnosti. Stejně jako u obrazu je však nutné si říci, k čemu bude televize využívána. Jestli jde o běžné sledování televizního vysílání, lze zvuk hodnotit jako dostatečný. Využít můžete již zmíněný výstup do sluchátek skrze 3,5mm jack.

Líbilo se nám
 • výstup do sluchátek
Nelíbilo se nám
 • jen průměrný zvuk

Uživatelské prostředí: Android TV v čisté podobě

Úvodní nastavení telefonu s operačním systémem Android je snadné, smartphone vás provede krok po kroku. Nejinak je tomu u televizorů s Android TV. Pokud vlastníte telefon/tablet s Androidem, je nastavení otázkou pár klepnutí na jejich displej. Občas si však párování postaví hlavu a vy se dočkáte chybové hlášky. Následný pokus o manuální nastavení selže také, neboť televize hlásí, že nastavení již proběhlo automaticky. Na začátku se tak budete muset možná obrnit trpělivostí.

TCL P815

Prostředí samotné TV, nikoliv operačního systému Android TV, působí velmi obyčejně. Výrobce se s grafickou úpravou nepáral a upřednostnil čistě účelové zobrazení jednoduchých řádků s textem. Na druhou stranu to prospělo přehlednosti a nastavení je snadno zapamatovatelné.

Naladění televizních kanálů určitě nechte na automatice, vše trvá jen pár minut. Televize dokázala naladit v součtu 99 kanálů, které lze aktuálně chytit v sítích DVB-T a DVB-T2 v severních Čechách. Jde samozřejmě nejen o televize, ale také o rozhlasové stanice. Řazení je nativně abecedně, ale vše lze poměrně jednoduše přeskládat dle vašich preferencí.

TCL P815

Optimalizace prostředí se výrobci bohužel povedla pouze na půl a viníme za to především pouze 2GB operační paměť. Je citelné, že televizi občas dochází dech, především při využívání aplikací či her. Náročnější uživatelé by se proto měli pohlédnout po výkonnějších modelech.

Líbilo se nám
 • přehledné nastavení
 • snadné řazení kanálů
Nelíbilo se nám
 • občas pomalejší chod

Chytré a multimediální funkce: aplikace i pár her

Dnes testovaná televize je vybavena Android TV 9.0, jedním z aktuálně nejvyspělejších systémů, které můžete v chytré televizi mít. Podrobněji jsme se mu věnovali v samostatném testu. Do chytré části se dostanete stisknutím tlačítka Home. Pokud však plánujete zavítat do aplikace Netflix, můžete se tam dostat vyhrazeným tlačítkem v spodní části ovladače. Prostředí Android TV je velice intuitivní a všechny aplikace se řadí podle druhu (aplikace, hry, vstupy, nápověda a důležité informace). Pokud nainstalujete aplikaci z Obchodu Play, automaticky se zařadí dle druhu.

TCL P815

Výběr aplikací se může jevit jako skromnější, ale je jich poměrně dost. Pro videa doporučujeme VLC, které zvládne takřka všechny soubory, jež budete po televizi chtít přehrát. V obchodě nechybí nespočet her, některé lze ovládat i samotným dálkovým ovladačem. U her jste však limitování také výkonem (2GB RAM) a menším 16GB úložištěm, ze kterého je k dispozici zhruba 10 GB.

Na druhou stranu je obchod Google Play zásoben i jinými aplikacemi. Máte možnost využívat nejen zmíněný Netflix, ale například i HBO GO, LepšíTV nebo SledováníTV. Z levné televize tak rázem získáte, dle zvolené služby, praktické multimediální centrum se zásobou pořadů.

Líbilo se nám
 • možnost instalace aplikací
 • přehledný systém
Nelíbilo se nám
 • slabší výkon

Zhodnocení: velká TV pro nenáročné

TCL má na českém trhu poměrně bohatou nabídku chytrých televizí s Androidem. Většina se chlubí zajímavým poměrem cena vs. výkon. Je to případ i dnes testovaného modelu P815. Ten se snaží lákat na lepší zpracování, velkou 4K obrazovku a především systém Android TV. Bohužel, jak naznačuje cena pod hranicí 15 tisíc korun, je skutečně určena jen pro velmi nenáročné uživatele. Zatímco vzhled je fajn a odlišuje se, televize zaostává jen velmi průměrnou kvalitou obrazu a slabším zvukovým výstupem. Nenadchne ani hardware, kvůli kterému je občas chod prostředí pomalejší.

TCL P815

Pokud máte televizi pouze na běžnou konzumaci obsahu, odvede TCL P815 dobrou službu. Jste-li ale jen mírně náročnější, vyplatí se hledat mezi o něco dražšími kousky.

Foto: TCL

Klady
 • 4K panel
 • originální podstavec
 • Android TV
Zápory
 • slabší obraz a zvuk
 • prostředí se občas zadýchá
 • nepodporuje 5GHz Wi-Fi
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze