TP-Link RE305
test

TP-Link RE305

Elegantní, rychlé a kvalitní rozšíření Wi-Fi
2

Nedávno testované Wi-Fi mesh řešení samozřejmě není jedinou cestou, jak si v domácnosti rozšířit pokrytí bezdrátové sítě. Pokud máte menší byt, ale atypicky řešený, nemusíte investovat do pokročilejšího řešení – vystačit si můžete i s Wi-Fi extenderem. Jednou z kvalitních možností je dnes testovaný extender RE305 společnosti TP-Link. Za příznivou cenu totiž nabídne velice slušné možnosti a hlavně snadné nastavení.

Možná bydlíte v loftu, nebo mezonetu, který sice není kdoví jak obrovský, ale vlivem atypického řešení se vám nedostává kvalitního Wi-Fi připojení v rámci celého bytu. Možná vás trápí hluchá místa, která potřebujete signálem oživit, a tak začnete přemýšlet nad řešením. Jednou z perfektních možností je investice do Wi-Fi meshe, pomocí nějž dostanete signál i do vzdálené místnosti velkého domu, avšak za pokročilé řešení je nutné si připlatit, typicky částku lehce pod 10 tisíc korun.

TP-Link RE305

Možná však není investice do nákladného řešení nezbytná a vystačíte si i s poměrně cenově dostupným opakovačem Wi-Fi signálu neboli extenderem. V tomto segmentu existuje nespočet možností, povedené modely nabízí například značka TP-Link. A právě jeden takový se nám dostal do redakce, konkrétně jde o duální TP-Link RE305, který za cenu něco okolo 1,3 tisíce korun nabídne funkce a dovednosti, se kterými se obvykle setkáváme u dražších modelů.

Obsah balení: vše co je potřeba

Co byste očekávali od základního balení takového zařízení? Samozřejmě v balení naleznete samotný extender se sklopnými anténami (jedna pro pásmo 2,4 GHz, druhá pro 5 GHz), ethernetový kabel s certifikací CAT5 a základní manuál v několika jazykových mutacích včetně češtiny. Potěší že návod opravdu nebude zapotřebí. Vystačíte si totiž buď s WPS tlačítky, nebo inteligentní aplikací pro iOS a Android, která vás celým krátkým procesem dopodrobna provede.

Technické parametry TP-Link RE305

Rozměry 80 × 78 × 77 mm
Hmotnost 159 gramů
Typ Dual-Band (2,4 + 5 GHz)
LAN
Externí anténa
Rychlost 2,4 GHz 300 Mb/s + 5 GHz 867 Mb/s
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Šifrování WEP 64bit, WEP 128bit, WPA-PSK, WPA2-PSK
Aplikace Tether iOS, Android

Konstrukční zpracování: malý tělem, velký „ušima“

Má cenu se zabývat designem takového produktu, jakým je Wi-Fi extender? Dle našeho soudu určitě. Jde totiž o prvek, který chtě nechtě musí být na očích, aby měl dobrý přístup k bezdrátové síti. Produkty TP-Link jsou vyrobené z plastu, ani RE305 není výjimkou. Tělo tvoří lesklé plastové materiály, přesto se nejedná o žádnou katastrofu. Kvalitu plastů bychom připodobnili k IP kameře NC250, kde jsme neměli žádné výhrady.

TP-Link RE305

Na plastech nejdou otisky téměř vidět, a to i díky tomu, že část těla je děrovaná. Otvory se vnitřek zařízení chladí, navíc jde i o estetický prvek, který zdánlivě nudnou krabičku do zásuvky elegantně ozvláštní. TP-Link jde skvěle proti tvrzení, že design elektroniky v podobě Wi-Fi extenderu není důležitý.

Hlavní dominantou jsou dvě boční antény, které se dají naklonit dle libosti, samozřejmě ideálně tak, aby směřovaly k výchozímu routeru. S anténami lze otáčet v úhlu 180 stupňů a snadno je tak nasměřujete, kam je třeba. S vyklopenými anténami působí extender jako roztomilý „ušák“ a opět platí tvrzení, že hyzdit nebude ani moderní prostředí vašeho domova.

TP-Link RE305

Rozměry činí velice příjemných 80 × 78 × 77 mm, a to včetně koncovky do sítě. Pro vaši kompletní informovanost můžeme zmínit i hmotnost těsně pod hranicí 160 gramů, avšak předpokládáme, že zrovna hmotnost u podobného produktu nikdo neřeší – v tašce ani kapse jej běžně přenášet nebudete.

Na vrchní straně nalezneme čtveřici diod, které dle situaci mění dvě barvy.

Podíváme se také na ovládací prvky a konektory. Na vrchní straně nalezneme kromě jediného hardwarového WPS tlačítka také čtveřici diod, které dle situace mění dvě barvy (modrá, červená) a informují o aktuálním stavu. Zleva se jedná o LED diodu indikující pohotovost, stav signálu (modrá je v pořádku, červená pak značí problém), stav připojení k 2,4 GHz pásmu a poslední dioda reflektuje stav připojení k 5GHz pásmu. Svit diod je vcelku mírný, přesto – jak si později upřesníme – lze jejich svit zcela vypnout, například v nočních hodinách.

TP-Link RE305

Posledním zajímavým prvkem je LAN konektor ve spodní části. Aby byl vstup ethernetového kabelu přímý, je nutné obrátit extender v zásuvce vzhůru nohama. Dodáme že jako každý router/extender/Wi-Fi mesh má i RE305 resetovací tlačítko. I to se nachází na spodní části extenderu a pro jeho aktivaci, respektive resetování zařízení, je nutné vložit tenký dlouhý předmět, ideálně sponu pro vyjmutí slotu na SIM kartu od vašeho smartphonu. Vystačíte si však i s připínacím špendlíkem.

Diskuze ke článku
Dominik
Do panelového domu jsou tyto tp-linky slabe
Dominik
Poraďte mě do panelaku

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze