ViewSonic M2
test

ViewSonic M2

Výkonný projektor na cesty

Jak jistě víte, na fZone.cz testujeme i projektory, nejraději přenosné. Dnes se podíváme na zoubek modelu M2 od ViewSonic. Nehledejte podobenství s již otestovaným modelem M1+, zde se bavíme o jiné kategorii. Projektor je větší, ovšem nabídne vyšší světelný tok i lepší zvuk. Stojí ale za 19 tisíc korun? To se dozvíte v naší recenzi.

Na fZone.cz testujeme jak televizory, tak i projektory. Nejčastěji se přitom soustředíme na ty s integrovanou baterií a přenosné. Dnes se podíváme na zoubek modelu ViewSonic M2.

Možná si pamatujete na nedávnou recenzi projektoru M1. S tímto drobkem ale nemá M2 nic moc společného, liší se rozměry, využitím a samozřejmě i výkonem. Ruku v ruce s tím jde i cena, protože u projektorů platí, že čím vyšší výkon (svítivost lampy), tím vyšší cena. ViewSonic M2 stojí cca 19 tisíc korun, což je hladina, kde se poměrně snadno hledá konkurence. Jestli si řešení od ViewSonicu zaslouží vaši pozornost prozradí tato recenze.

Technické parametry ViewSonic M2

Rozměry 22,4 × 22,4 × 5,1 cm
Hmotnost 1,32 kg
Typ lampy LED, technologie DLP
Světelný tok 1 200 LED lumenů (500 ANSI)
Životnost lampy 30 000 hodin
Kontrast 3 000 000 : 1
Nativní rozlišení Full HD (1 920 × 1 080 pixelů), 4K podporováno (3 840 × 2 160)
Maximální úhlopříčka 24"–100" (61–254 cm)
Automatická korekce zkreslení ano
Automatické ostření ano
Korekce zkreslení ano, horizontálně +/-30°, vertikálně :+/-40°
Konektorová výbava 1× USB-C, 1× USB 3.0, 1× USB 2.0 (pro Wi-Fi dongle), 3,5mm audiojack, 1× HDMI (HDMI 2.0, HDCP 1.4/2.2), 1× slot pro microSD kartu (64 GB), 1× microUSB (servisní konektor)
Bezdrátová komunikace Wi-Fi (dongle), Bluetooth 4.0
Zrcadlení obrazovky AirPlay, Chromecast
Reproduktor 2 × 3 W, Harman Kardon
Interní paměť 16GB úložiště (10,5 GB dostupných)
Hlučnost 26 dB
Spotřeba (typická) 74 W
Operační systém Android
Cena 19 000 Kč s DPH

Obsah balení: základ s pouzdrem

V krabici je poměrně dost příslušenství. Kromě samotného projektoru je to také ovladač, dongle pro Wi-Fi a adaptér do elektrické sítě spolu s prodlužujícím kabelem. Pokud vám adaptér vyhovovat nebude, energii můžete dodávat i skrze USB-C. Kabel je součástí základního balení (USB-C–USB-C) a slouží jak pro nabíjení, tak pro přenos dat. Potěší i pouzdro pro přenášení, do kterého skryjete ještě adaptér nebo ovladač. Dostalo se také na základní dokumentaci.

ViewSonic M2

Když už jsme zmínili možnost nabíjení skrze USB-C, velmi potěší možnost dodání energie z powerbanky na cestách. Opravdu je to tak snadné, jak to zní, stačí výkonnější powerbanka. To se nám líbí!

Konstrukční zpracování: překvapivě kompaktní

Ihned, jak jsme poprvé vybalili ViewSonic M2, vzpomněli jsme si na XGIMI Polar. Není se čemu divit, design je velice podobný, stejně tak i rozměry nejsou o moc větší. Větší ale jsou, konkrétně 22,4 × 22,4 × 5,1 cm, přičemž hmotnost činí 1,32 kg, tedy jako lehký moderní notebook. Pokud si neumíte udělat obrázek o velikosti na základě fotografií, vězte, že projektor uklidíte i do menšího batůžku bez větších problémů. ViewSonic M2 rozhodně není miniaturní, ovšem tomu odpovídá výbava, slovem kompaktní jej však směle označit můžeme.

ViewSonic M2

Projektor se prodává v zajímavé měděno-černé, která je však méně intenzivní než na produktových snímcích. Problém? Naopak, projektor naživo působí hodnotněji. A to i přestože je tělo plastové, aby se zbytečně nezvyšovala hmotnost. Potěší matné provedení a celkově i kvalita plastů.

Oceňujeme integrovaný stojánek.

Ať už si ViewSonic M2 nainstalujete na zeď, připevníte do stojanu skrze standardizovaný závit, nebo si jej postavíte na nízký stolek, stále bude působit velice příjemně. K tomu, aby měl vždy správný úhel, pomůže i integrovaný stojánek, který lze vyklopit ze základny. Pokud je zaklopený, ani o jeho přítomnosti nevíte a slouží jako podložka. Skvěle, to se nám líbí, už žádné podkládání knížkami.

ViewSonic M2

Na čelní i zadní straně je výstup hlasitého reproduktoru, oba mají výkon 3 W a jde o spolupráci se značkou Harman/Kardon. Reproduktory jsou elegantně skryté za jemným děrováním plastového dílu. Na přední straně je pochopitelně také lampa. Není však chráněna krytkou, jen sklem. Je to jeden z ústupků, pro přenášení tak doporučujeme pořídit pouzdro. V případě poškrábání skla by jistě klesla i kvalita zobrazení. Za sklem jsou ještě senzory: jeden pro ochranu zraku, druhý pro ostření.

ViewSonic M2 působí kvalitním dojmem.

Při pohledu na horní stranu vidíme nenápadné logo společnosti, na zádech pak je potřebná konektivita. Jde o USB-C, USB-A 3.0, audiojack, HDMI 2 a slot pro kartu microSD. Dostalo se i na čtečku microSD karet, tlačítko ON/OFF a samozřejmě také napájecí zdroj. Nejde o kompletní výčet, v šuplíčku na spodní straně je ještě USB-A 2.0 pro Wi-Fi dongle a servisní konektor microUSB. Tento model nemá integrovanou Wi-Fi, je řešená právě USB donglem, který je ale dodáván už v základním balení.

Nechybí tu něco? Ano, ovládací tlačítka. Pro ovládání musíte využít dodávaný ovladač, případně mobilní aplikaci. To je trochu škoda, pokud ovladač zapomenete a telefon se vám vybije, budete mít smůlu.

ViewSonic M2

Celkově působí ViewSonic M2 velice kvalitním dojmem a neutrální design s minimem rušivých detailů nás potěšil. Zamrzí jen chybějící ovládání přímo na projektoru, v tomto ohledu má třeba již zmíněný XGIMI Polar navrch.

Líbilo se nám
  • povedený design
  • subtilní rozměry
  • rozumná hmotnost
  • matné plasty
  • standardizovaný závit
  • integrovaný stojánek
Nelíbilo se nám
  • chybí ovládání přímo na projektoru