XGIMI Z6 Polar
test

XGIMI Z6 Polar

Silný, přesto kompaktní

V uplynulých měsících jsme pro vás otestovali projektor XGIMI H1 a vcelku nedávno také druhou generaci XGIMI H2. Dnes se podíváme na levnější kousek, který však nepolevuje co se funkcí týká. Navíc se snaží zaujmout opravdu subtilními rozměry, které z XGIMI Z6 Polar dělají projektor na cesty.

S projektory XGIMI jste se na fZone.cz již mohli setkat. Od této značky jsme pro vás totiž testovali to nejlepší, co nabízí – model XGIMI H1 a následně také druhou generaci XGIMI H2. Vzhledem k ceně převyšující 25 tisíc korun přeci jen nejde o projektor do každé domácnosti, a tak nebude na škodu podívat se i na levnější modely výrobce.

A začneme projektorem XGIMI Z6 Polar, který, seč s ústupky, bojuje proti svým dražším sourozencům především příjemnější cenou okolo 17 tisíc korun. V dnešní recenzi si odpovíme na otázku, pro koho je Z6 Polar nejvhodnější a zda přeci jen není lepší nápad došetřit a pořídit si právě některý z vyšších modelů patřících do modelové řady „H“.

Za zapůjčení projektoru XGIMI Z6 Polar a originálního příslušenství v podobě podlahového stojanu a 3D aktivních brýlí děkujeme oficiálnímu zastoupení společnosti XGIMICZ.cz.

Technické parametry XGIMI Z6 Polar

Rozměry 193 × 193 × 48 mm
Hmotnost 793 gramů
Typ lampy LED, technologie DLP
Světelný tok 700 ANSI lumenů
Životnost lampy 30 000 hodin
Kontrast 4 001 : 1
Nativní rozlišení Full HD (1 920 × 1 080 pixelů)
Maximální úhlopříčka 180 palců, tedy asi 4,6 metru
Vertikální korekce zkreslení ± 40 °
Horizontální korekce zkreslení ± 40 °
Automatická korekce zkreslení ne
Automatické ostření ano
Podpora 3D ano
Poměr stran nativní 16:9, 4:3 podporováno
Konektorová výbava 1× USB 2.0, 3,5mm audiojack, 1× HDMI
Bezdrátová komunikace dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Zrcadlení obrazovky AirPlay, DLNA
Procesor 4 × 1,75 GHz, MStar 6A838, Cortex-A53
Grafický akcelerátor ARM Mali-T820 MP4
RAM 2 GB DDR3
Interní paměť 8GB úložiště flash eMMC
Hlučnost
Spotřeba (typická) 65 W
Operační systém Android 6
Cena 17 000 Kč s DPH

Obsah balení: základ

V krabici od výrobce nalezneme pouze základ. Kromě samotného projektoru je to také ovladač a adaptér do elektrické sítě spolu s prodlužujícím kabelem. Nabíjecí adaptér je o poznání menší než v případě projektorů XGIMI H1/H2, blíží se adaptéru pro klasický notebook, což oceníte především při převážení. Dostalo se i na základní dokumentaci.

XGIMI Z6 Polar
Nabíječka již není velkou cihlou

Konstrukční zpracování: úplně jiný svět

Zatímco v recenzi XGIMI H2 jsme v podstatě srovnávali design s projektorem první generace, Z6 Polar působí už na první pohled jako úplně jiný projektor. Rozměry jsou velice kompaktní, jde o kvádr o rozměrech 19,3 × 19,3 cm a tloušťka činí pouhých 4,8 cm. Díky tomu je opravdu skladný a bez obav si dokážeme představit, že jej čas od času někam převezete, případně přenesete. Hmotnost totiž opět není vysoká, necelých 800 gramů.

XGIMI Z6 Polar

Přídomek „Polar“ může posloužit i jako berlička k barevné variantě, Z6 se totiž prodává pouze v bílém provedení, přičemž celé tělo je z plastu. Ano, projektory z řady H jsou částečně kovové, ovšem to se podepisuje nejenom na vyšší hmotnosti, ale také na ceně. My musíme poznamenat, že ač je Z6 Polar plastový, konstrukce je kvalitní, navíc s matnou povrchovou úpravou. Ano, třeba takový prach budete čistit častěji, než by bylo záhodno, rozhodně však nepůsobí levným dojmem.

Projektor rozhodně nepůsobí levným dojmem.

Ať už si Z6 Polar nainstalujete na zeď, připevníte do originálního stojanu, nebo si jej postavíte na nízký stolek, stále bude působit velice příjemným dojmem. My jsme jej testovali jak volně položený na stole, tak s originálním stojanem od výrobce, který je totožný s tím pro XGIMI H2. Ve všech případech XGIMI Z6 Polar působí skvěle.

Na čele projektoru se nachází výstup hlasitého reproduktoru, který je elegantně skrytý za jemným děrováním plastového dílu. Je zde také lampa, ta však není chráněná krytkou, ale jen sklem. Je to jeden z ústupků, a na přenášení tak doporučujeme pořídit pouzdro, které v balení bohužel chybí. V případě poškrábání skla by jistě klesla i kvalita zobrazení. Za sklem je ještě jeden nenápadný průchod, jde o senzor, který se stará o správné zaostření a také opravu lichoběžníkového zkreslení, kterým Z6 Polar disponuje. Nutné podotknout, že výrobce vyzdvihuje kvalitu skla, které by mělo být odolné vůči poškrábání a také by mělo odpuzovat prach. Nezbývá nám, než výrobci věřit, po čas testování jsme odolnost skla pro jistotu nezkoušeli.

XGIMI Z6 Polar

Při pohledu na horní stranu vidíme nenápadné logo společnosti XGIMI a také dva symboly: + a -. Jde o dotykové plošky, kterými se ovládá hlasitost. Uprostřed je pak černý pásek, který přetéká až na pravý bok. Vršek tohoto pásku je opět dotykový a slouží jako play/pause. Zbytek pásku na pravém boku se chlubí spoluprací společností XHIMI a Harman/Kardon. Levý bok projektoru je holý, zadní část je pak domovem mechanického vypínacího tlačítka, USB a HDMI stejně jako konektoru pro napájení a audio konektor. Přehlédnout nelze také výrazné průduchy pro větrání.

Naši pouť zakončíme na spodní straně. Ta není dle předpokladu plochá, ale vyvýšená uprostřed. Je na ní vystouplá kružnice, která je opatřena gumovými nožičkami, jež projektoru brání posouvat se v případě položení na hladkou podložku. Po celém obvodu tohoto kruhu jsou průduchy, kterými se Z6 Polar rovněž ochlazuje. Přímo uprostřed se nachází také standardizovaný závit pro zašroubování do stojanu.

XGIMI Z6 Polar

Celkově působí Z6 Polar velice kvalitním dojmem a neutrální design s minimem rušivých detailů bychom připodobnili k designu Macu mini od Applu. Podobné jsou jak rozměry, tak také tloušťka. S nadsázkou by se tedy dalo říci, že XGIMI Z6 Polar je Macem mini ve světě projektorů, a to v tom nejlepším smyslu slova.

Na úplný závěr dodáme a připomeneme, že projektor XGIMI Z6 Polar jsme měli možnost testovat s originálním podlahovým stojanem, který má nastavitelnou výšku 31 až 101 cm. Nastavení výšky však nemá na svědomí periskopické řešení tyče, nýbrž skládání různě dlouhých kovových trubek, které se do sebe postupně zašroubovávají a je jich v balení několik. Samotný podstavec je vyztužen kovovým dílem. Do podstavce snadno ukryjete zdroj napájení, přičemž napájecí kabel je rovněž součástí balení. Jedná se o bílou variantu, která lépe koresponduje s kovovou barvou stojanu. První provlečení kabelu trubkou a samotná instalace chvíli zabere, ale celý proces budete dělat zřejmě jen jednou. Stojan je velmi stabilní a má kulatý kloub, kterým snadno nastavíte ideální sklon projektoru. Utažení je zajištěno pomocí kolečka na boku. Celkově se jedná o povedený doplněk v hodnotě asi 3,5 tisíce korun.

Líbilo se nám
  • příjemný design
  • subtilní rozměry
  • příjemná hmotnost
  • matné plasty
  • standardizovaný závit
  • protiskluzové nožky
Nelíbilo se nám
  • lampa není krytá
  • matné plasty se hůře čistí
  • pouze bílá barevná varianta
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze