XGIMI H2
test

XGIMI H2

Vydařená evoluce

Je tomu více než rok, kdy jsme pro vás otestovali zajímavý domácí projektor XGIMI H1, který se pyšnil slušnou světelností, operačním systémem Android s mnoha funkcemi, podporou 3D nebo reproduktory Harman Kardon. Nyní se nám do redakce dostala druhá generace projektoru, která si ponechává to nejlepší z původní generace a některé dovednosti ještě vylepšuje.

Máte doma televizor a stále přemýšlíte nad tím, že jeho úhlopříčka zkrátka není v některých případech „dost“? Chápeme, občas řešíme podobný problém. Kupříkladu filmové večery s přáteli ztrácí své kouzlo, když neustále luštíte „co že se tam vlastně děje“. V tomto momentě se hodí zapřemýšlet nad domácími projektory, které váš televizor částečně či zcela nahradí. Úhlopříčka zobrazení je poté víceméně limitována jen velikostí vašeho obývacího pokoje.

Ze segmentu domácích projektorů, které bez problémů nahradí televizor, jsme pro vás již otestovali XGIMI H1. Tento projektor nás zaujal slušnou světelností, skvělými funkcemi i elegantním designem. Třešničkou na dortu poté byl perfektní zvukový výstup reproduktorů Harman Kardon. Nebyl tedy důvod koupi projektoru nedoporučit všema deseti.

Za zapůjčení projektoru XGIMI H2 a originálního příslušenství v podobě podlahového stojanu a 3D aktivních brýlí děkujeme oficiálnímu zastoupení společnosti XGIMICZ.cz.

V předchozích týdnech se nám do redakce dostal projektor XGIMI H2, který je dle očekávání jeho přímým nástupcem. Výrobce vylepšil světelnost a přidal pár dalších novinek, přitom cena se prakticky nezměnila. Zda se nákup vylepšené varianty vyplatí vám prozradí dnešní recenze.

Technické parametry XGIMI H2

Rozměry 201 × 201 × 135 mm
Hmotnost 2,5 kg
Typ lampy OSRAM LED
Objektiv 0,47" DMD
Světelný tok 1 350 ANSI lumenů
Životnost lampy 30 000 hodin
Kontrast 10 000 : 1
Nativní rozlišení Full HD (1 920 × 1 080 pixelů)
Maximální úhlopříčka 300 palců, tedy asi 7,6 metru
Vertikální korekce zkreslení ± 45 °
Horizontální korekce zkreslení ± 45 °
Automatická korekce zkreslení ano
Automatické ostření ano
Podpora 3D ano
Poměr stran nativní 16:9, 4:3 podporováno
Konektorová výbava USB 3.0, USB 2.0, LAN, 3,5mm audiojack, SPDIF a 2× HDMI
Bezdrátová komunikace Wi-Fi (802.11 ac), Bluetooth 4.0
Zrcadlení obrazovky AirPlay, Miracast a DLNA
Reproduktory 2 × 8 W, 45mm měniče, Harman Kardon
Procesor 4 × 1,75 GHz, MStar 6A838, Cortex-A53
Grafický akcelerátor ARM Mali-T820
RAM 2 GB DDR3
Interní paměť 16GB úložiště flash eMMC
Hlučnost
Spotřeba (typická) 100 až 135 W
Operační systém Android 5.1.1
Cena 26 000 Kč s DPH

Obsah balení: základ

V krabici od výrobce nalezneme pouze základ. Kromě samotného projektoru je to také ovladač a adaptér do elektrické sítě spolu s prodlužujícím kabelem. Nabíjecí adaptér je opravdu velký, určitě větší než k běžnému notebooku. Dostalo se i na základní dokumentaci.

XGIMI H2

Konstrukční zpracování: najdi deset rozdílů

Jak si možná pamatujete z naší recenze projektoru XGIMI H1, design projektoru jsme chválili. Oproti běžným domácím projektům vsadila společnost XGIMI na kov a jemné detaily namísto nudných a méně odolných plastů, které povětšinou používá konkurence. Na první pohled to vypadá, jako kdyby nám snad do redakce omylem přistála původní, tedy první generace. Tyto obavy se však rozplynou v momentě, kdy si začnete všímat detailů. Nepředbíhejme ale.

XGIMI H2
Projektor jsme testovali s originálním stojanem s nastavitelnou výškou

Na první pohled se nová generace opravdu nijak zvlášť neliší. Elegantní černo-stříbrné provedení je oku lahodící a potěší i takové detaily, jako je například žebrovaný kovový plát. Ten má samozřejmě primárně funkční podtext – skrze mřížky se projektor ochlazuje. Kromě kovu na těle H2 nalezneme plast, konkrétně v zadní části, kde připojujete konektory, a také ze spodní strany. Jedná se však o plasty matné a na omak velice kvalitní. Celá konstrukce je velmi poctivá a projektor působí velmi bytelně, čemuž odpovídá i hmotnost zhruba 2,4 kilogramů. To je mimochodem zhruba o 300 gramů více než u předchozí generace. Hmotnost ale tolik u projektoru řešit nebudete, takže jde víceméně o detail.

XGIMI H2
Konstrukce je velmi poctivá.

Stejně tak sdílí H2 s H1 i rozměry, které se liší jen naprosto nepatrně. Projektor XGIMI H2 má rozměry 201 × 201 × 135 mm, přičemž narostla především výška. Ať už si H2 nainstalujete na zeď, připevníte do originálního stojanu, nebo si jej postavíte na nízký stolek, stále bude působit velice příjemným dojmem. My jsme projektor testovali jak volně položený na odkládacím stolku, tak s originálním stojanem od výrobce. Ve všech případech XGIMI H2 zapůsobil a návštěvy často zajímalo, o jaký projektor že se jedná.

A ony rozdílné detaily? Stačí se podívat na přední část, tedy čelo projektoru. Na tom pochopitelně nalezneme lampu, která se ve vypnutém stavu skrývá za plastovým chráničem. Ten je nově motorizovaný: kryt se automaticky odsune, když projektor zapnete, a elegantně se zasune, když projektor vypnete. Vše trvá pár chvil a motorizovaný posun je velice plynulý.

XGIMI H2
Krytka je motorizovaná

Dalším dominantním prvkem přední strany je nápis Harman Kardon, který dává na vědomí, s kým že to vlastně společnost XGIMI spolupracovala na zvukové složce projektoru. Pokud bychom si postavili vedle sebe projektor H1 a H2, zjistili bychom, že lampa se u nové generace přemístila z pravé strany na levou, ostatně i další detaily se zrcadlově přemístili. U nového projektoru navíc nalezneme jen malý kulatý průchod, o jehož funkci si více povíme až později.

Vrchní plastová část projektoru schovává 4 hardwarová tlačítka. Jmenovitě jde o tlačítko pro zapnutí/vypnutí projektoru, přehrávání/pauzu a tlačítka pro posun zpět a dopředu. Kromě toho se zde po celé šířce nachází již zmíněná kapacitní plocha pro regulaci hlasitosti, kdy stačí místo otravného cvakání přejíždět po linii prstem a hlasitost se kontinuálně upravuje. V tomto ohledu se událo změn jen nemnoho. Zmizelo tlačítko pro nastavení oblíbené scény, které nahradilo právě tlačítko pro vypnutí a zapnutí, které předchozí generace nepotřebovala (manuálně ovládaná krytka lampy byla aktivní a po jejím odklopení se projektor automaticky spustil). XGIMI lehce zapracovalo na designu tlačítek, která lze nově mnohem snáze nahmatat – jsou více odlišena i mírně vyvýšena nad okolní povrch.

XGIMI H2

Naši pouť završíme prohlídkou spodní části. Ta je samozřejmě opatřena protiskluzovými nožkami a standardizovaným otvorem pro stativ. Kromě toho nám však pohled na spodní část odhalí průduchy 16W stereoreproduktorů (2 × 8 W) společnosti Harman Kardon.

Jak jde vidět, pokud něco funguje, tak se to zkrátka měnit nemusí. Projektor vypadá exkluzivně, zpracování je velmi kvalitní a pár inovovaných detailů, kupříkladu motorizovaná čočka lampy či lépe odlišené ovládací prvky, nás zkrátka potěšily.

Stojan je velice stabilní

Dodáme že projektor XGIMI H2 jsme měli možnost testovat s originálním podlahovým stojanem, který má nastavitelnou výšku 31–101 cm. Nastavení výšky však nemá na svědomí periskopické řešení tyče, nýbrž skládání různě dlouhých kovových trubek, které se do sebe postupně zašroubovávají a je jich v balení několik. Samotný podstavec je vyztužen kovovým dílem. Do podstavce snadno ukryjete zdroj napájení, přičemž napájecí kabel je rovněž součástí balení. Jedná se o bílou variantu, která lépe komunikuje s kovovou barvou stojanu. První provlečení kabelu trubkou a samotná instalace chvíli zabere, ale celý proces budete dělat zřejmě jen jednou. Stojan je velmi stabilní a má kulatý kloub, kterým snadno nastavíte ideální sklon projektoru. Utažení je zajištěno pomocí kolečka na boku. Celkově se jedná o povedený doplněk v hodnotě asi 3,5 tisíce korun.

Líbilo se nám
  • precizní zpracování
  • lépe odlišená ovládací tlačítka
  • motorizovaná čočka lampy
  • elegantní design
  • standardizovaný závit na stativ
  • protiskluzové nožky
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze