Xiaomi Mi Home – 3. část
test

Xiaomi Mi Home – 3. část

Čistička vzduchu Mi Air Purifier Pro
1

Naposledy jsme si v naší sérii Xiaomi Mi Home představili Xiaomi Smart Home Kit a magické ovladače, dnes se podíváme na zoubek čističce vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro. To znamená, že i dnes testovaný produkt můžete ovládat i skrze smartphone.

V první dílu série o chytré domácnosti od Xiaomi jsme se zaměřili na základní prvky – chytrou žárovku a chytrý LED pásek, které lze ovládat pomocí aplikace Mi Home pro iOS a Android. Ve druhém dílu jsme se zaměřili na zajímavé senzory a prvky komunikující skrze chytrou bránu.

Za zapůjčení prvků chytré domácnosti z řady Mi Home děkujeme internetovému obchodu Xiaomimobile.cz, kde si je můžete také zakoupit.

V dnešním dílu pokročíme zase o kus dál. Tentokrát si proklepneme čističku vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro. Produkt spadá pod chytrou domácnost Mi Home a je tedy kompatibilní s naší starou známou aplikací Mi Home.

Obsah balení: základ

V balení Mi Air Purifier Pro nalezneme opravdový základ v podobě samotné čističky s nainstalovaným filtrem EPA, kabel pro napájení s koncovkou dle země, ve které čističku pořizujete, a také základní dokumentaci v čínském jazyce. Pokud nakupujete v České republice, přiložen bude i návod v češtině. Žádné další příslušenství není potřeba, protože výrobek je sestaven tak, aby mohl začít ihned po vybalení z krabice fungovat, a to jak samostatně, nebo v rámci aplikace Mi Home. Potěší také to, že čistička dorazí opravdu poctivě zabalená, konkrétně v tvrzené krabici a vnitřní stélkou v podobě polystyrenu.

Konstrukční zpracování: plastový, obrovský a hezký

Zřejmě největším kusem příslušenství, který jsme testovali – tak by se v krátkosti dala označit čistička vzduchu Xiaomi Mi Air Purifier Pro, která se má postarat o čistotu a zdraví vzduchu v interiéru, ve kterém trávíte svůj volný čas.

Rozměry čističky jsou opravdu poctivé, konkrétně 73,5 × 26 x 26 cm, hmotnost pak činí necelých 10 kilogramů. Jak asi sami uznáte, Mi Air Purifier není něco, co budete obden s radostí stěhovat do schodů nebo ze schodů. K tomu však není ve své podstatě ani důvod. Jakmile naleznete správné umístění, nemusíte s čističkou jakkoli dále manipulovat.

Xiaomi Mi Air Purifier Pro

I když je čistička vzduchu opravdu rozměrná, nelze jí upřít značnou dávku elegance, a to i přes použití převážně plastových materiálů. Kdybychom chtěli jiné materiály, dost možná bychom s čističkou již nepohnuli. Když už jsme u plastů, ty jsou matné, díky čemuž nezachytávají otisky prstů a nejsou náchylné ani na škrábance. Vzhledem k robustnosti se nemusíte bát, že by čističku poškrábal už „křivý pohled“ – je tomu přesně naopak.

Vzhledem k robustnosti se nemusíte bát, že by čističku poškrábal už „křivý pohled“.

Přední stranu bychom mohli rozdělit na dvě části. Navrchu se nachází ovládací centrum, které zastřešuje OLED displej. Ten je pochopitelně k poměru velikosti celého zařízení miniaturní, přesto nijak neomezuje běžné používání. Displej není dotykový, ovládá se za pomocí tlačítka, které se nachází na vrchní vodorovné ploše. Tlačítko je dostatečně velké a i když není podsvícené, orientovat se budete snadno. Hned vedle tlačítka se nachází také senzor okolního světla, který následně upravuje jas OLED displeje. Na vrchní ploše se dále pod mřížkou nachází výdech ventilátoru. Právě tudy následně proudí očištěný vzduch.

Xiaomi Mi Air Purifier Pro

A kudy se vlastně nasávají škodliviny z ovzduší? Pochopitelně spodní částí, která je ukrytá za jemným děrováním a pod kterou se nachází vyměnitelný filtr. Skrze něj proudí znečištěný vzduch a je průduchem směřován nahoru, kde je opravdu výkonným ventilátorem vypuštěn zpět do ovzduší. Na podobném principu funguje většina čističek vzduchu.

Přesuneme se na zadní stranu. Zde se nachází víko pro vstup do části s filtrem, který by se měl čas od času vyměnit. Interval záleží na tom, v jakých podmínkách se pohybujete. V našich končinách není znečištění obvykle tak výrazné jako právě v Číně, kde se Xiaomi na očistu soustředí nejvíce, přesto se výměně jednou za pár měsíců nevyhnete. Výhoda spočívá v tom, že výměna filtru je poměrně jednoduchá – pomocí přiloženého manuálu ji zvládnete sami bez pomoci.

Xiaomi Mi Air Purifier Pro

Kromě víka se na zadní straně nachází dostatečně velké a jasně označené resetovací tlačítko. To využijete, pokud budete chtít u Mi Air Purifier Pro vyměnit filtr. V případě souběžného stisknutí s tlačítkem na vrchní straně se čistička vyresetuje pro použití s novou Wi-Fi sítí. Jeden krátký stisk poté rozsvítí/zhasne přední OLED displej.

Mezi resetovacím tlačítkem a víkem pro přístup k filtru se nachází speciální dvířka, která působí opravdu tajemným dojmem. Bez návštěvy manuálu bychom z vyobrazených symbolů nepochopili, co se za nimi skrývá. Ve skutečnosti se jedná o senzor teploty a laserový senzor prachu. Zatímco funkčnost senzoru teploty je jasná, laserový senzor prachu oceníte především v momentech, kdy necháte čističku na automatický režim, o kterém si povíme později. Čistička právě na základě okolního zamoření upravuje svůj výkon, pro správnou funkčnost je nutné čističku postavit alespoň 20 centimetrů od zdi, aby senzor správně fungoval.

Diskuze ke článku
Petr2
Xiaomi má fakt dobrý čističky. Měl jsem Xiaomi Mi Air Purifier 2S (https://www.testado.cz/recenze-cisticky-vzduchu-xiaomi-mi-air-purifier-2s/) a naprostá spokojenost. Je tichá, chytrá a výkonná. Za ty peníze super.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze