Probíhající konflikt na Ukrajině ukazuje, jak se bojiště dramaticky proměnilo. Prim na něm hrají drony, a to jak ty použité pro výzkum, tak ty pro útoky na vojáky a další cíle. S tím přichází potřeba protiopatření, které musí být nejen účinné, ale i ekonomické. Jinými slovy, sestřelovat dron za tisíce raketou za miliony není dlouhodobé řešení.
Samozřejmě v teoretické rovině se nabízí použití laseru. Pokud paprsek bude mít dost energie, pak by mohl relativně rychle přehřát elektroniku bezpilotního letounu a tím ho vyřadit z provozu. Australská obranná společnost Electro Optic Systems (eos-aus.com) představila svou vysokoenergetickou laserovou zbraň Apollo , která má výkon až 150 kW a dokáže zlikvidovat 200 středně velkých dronů, přičemž k tomu použije energie z vlastního zdroje.
Protiletadlové a protiraketové lasery se vyvíjejí již desítky let a v posledních letech se tyto systémy blíží k plnému operačnímu stavu. Složité je nejen sestrojit laser, který dokáže spolehlivě sledovat a zaměřit cíl. Musí mít také dostatečný výkon, aby tento cíl zničil a zneškodnil, a musí být schopen pracovat v polních podmínkách, které bývají definicí drsných a nelítostných podmínek.
Laserová zbraň Apollo je jedním z nejnovějších systémů vyvíjených s ohledem na bojiště. Již byla prodána nezveřejněné zemi NATO a je určena pro širokou škálu bezpilotních letounů od skupiny 1 po skupinu 3. To znamená bezpilotní letouny o hmotnosti od 9 do 599 kg. Jedná se o laser třídy 100 kW, i když v praxi může dosahovat až 150 kW.
Vejde se do standardního přepravního kontejneru o délce 6 m se dvěma vysílači vyčnívajícími z horní části a dokáže zničit drony na vzdálenost až 3 km nebo vyřadit jejich optické senzory až na vzdálenost 15 km. Kromě toho dokáže pokrýt oblast 360° a může se otočit na cíl v úhlu 60° za pouhých 700 ms a zasáhnout 20 dronů 1 za minutu, a to buď jako samostatná zbraň, nebo jako součást vrstveného obranného systému.
Největší zajímavostí modelu Apollo je, že má vlastní interní zdroj napájení, který mu umožňuje pracovat i při výpadku elektrické sítě. Podle společnosti EOS může laser Apollo zapojit 200 dronů, než mu dojde energie. Když je připojen k primárnímu zdroji energie, může samozřejmě střílet neomezeně dlouho, pokud to elektronika vydrží.