ČEZ pro Škodu postaví největší střešní fotovoltaickou elektrárnu v ČR

ČEZ pro Škodu postaví největší střešní fotovoltaickou elektrárnu v ČR
Fotografie: Škoda Auto
  • Předseda představenstva společnosti Škoda Auto, Thomas Schäfer, a Daniel Beneš, předseda představenstva Skupiny ČEZ, se dohodli na rozšíření spolupráce na projektech týkajících se získávání ekologické energie
  • Škoda Auto pověří ČEZ vybudováním a provozem největší střešní fotovoltaické elektrárny v České republice, za koordinaci projektu ponese odpovědnost společnost ŠKO-ENERGO
  • V závodech společnosti Škoda Auto v České republice bude energie určená pro výrobu vozů a komponentů pocházet od druhé poloviny tohoto desetiletí výlučně z CO2 neutrálních zdrojů

Škoda Auto klade stále větší důraz na energie z CO2 neutrálních zdrojů a z tohoto důvodu rozšíří svou spolupráci s energetickou společností ČEZ. Dnes se na tom dohodli předseda představenstva společnosti Škoda Auto, Thomas Schäfer, a Daniel Beneš, předseda představenstva ČEZ. Od druhé poloviny tohoto desetiletí bude energie potřebná pro výrobu vozů a komponentů ve výrobních závodech společnosti Škoda Auto v České republice pocházet kompletně z obnovitelných zdrojů. Dalším společným projektem společností Škoda Auto a ČEZ je výstavba největší střešní fotovoltaické elektrárny v České republice, která bude v hlavním závodě Škoda Auto v Mladé Boleslavi uvedena do provozu ještě letos.


Předseda představenstva společnosti Škoda Auto, Thomas Schäfer, vysvětluje: „Jako automobilka působící po celém světě bereme svou klimatickou a environmentální odpovědnost velmi vážně a realizujeme v rámci naší strategie GreenFuture dlouhodobě účinná opatření. Například tak urychlujeme vývoj energeticky efektivních a bezemisních vozů a v rámci celé naší výroby vozů a komponentů přecházíme na bezuhlíkové zdroje energie. Mám velkou radost z toho, že jsme přitom získali na svou stranu silné a angažované partnery – Skupinu ČEZ a zejména našeho dlouholetého dodavatele energií, společnost ŠKO-ENERGO.

Daniel Beneš, předseda představenstva ČEZ, dodává: „ČEZ je největším výrobcem elektřiny z obnovitelných zdrojů v Česku a na jejich rozvoj se intenzivně zaměřujeme. Jsme také největším provozovatelem dobíjecích stanic pro elektromobily. Budoucnost energetiky je bezemisní, stejně jako je budoucnost dopravy elektrická. V rámci úzké spolupráce nabídneme společnosti Škoda Auto své know-how, abychom mohli společně realizovat ambiciózní cíle udržitelného rozvoje.

Thomas Schäfer a Daniel Beneš

Část elektřiny ekologicky vyrobené ve společnosti Škoda Auto již nyní pochází z fotovoltaické elektrárny. Na konci roku 2019 automobilka uvedla do provozu solární panely se jmenovitým výkonem 441 kilowatt-peak (kWp) instalované na střechách Servisního centra v Kosmonosech. Za realizaci tohoto projektu nesla odpovědnost společnost ČEZ ESCO, která je také vlastníkem majetkových podílů v energetické společnosti ŠKO-ENERGO, jejímž většinovým vlastníkem je Škoda Auto. ŠKO-ENERGO poskytuje dodávky energie všem výrobním závodům společnosti Škoda Auto v České republice a navíc je partnerem různých energetických projektů.

Automobilka společně se Skupinou ČEZ zanedlouho zrealizuje další projekt: na střechách Škoda Parts Centra i logistických budov poblíž hlavního závodu automobilky v Mladé Boleslavi vznikne největší střešní fotovoltaická elektrárna v České republice: celkem bude instalováno téměř 6 000 solárních modulů, jejichž jmenovitý výkon bude činit 2 300 kilowatt (kW) a výroba elektřiny přesáhne 2 200 megawatthodin (MWh) ročně. Přitom se budou používat moduly nejnovější generace, které disponují více než dvojnásobnou kapacitou oproti běžným solárním modulům.

Za instalaci i provoz zařízení ponese odpovědnost společnost ČEZ ESCO, koordinaci projektu převezme ŠKO-ENERGO. Realizace solární elektrárny bude zahájena v létě 2021, na podzim letošního roku bude připojena k přenosové soustavě.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze