Je to jednoduchá úvaha: lidské tělo má obvykle vyšší teplotu než okolí. Toto teplo by se dalo využít k výrobě elektrické energie. Ovšem rozdíl je tak malý, že při současných technologiích by něco takového nemělo smysl. Vědci z Chalmersovy technické univerzity ale přišli s novou textilií, která pomocí speciálně potažených hedvábných vláken mění tělesné teplo na elektrickou energii.
Základem je vodivé hedvábné vlákno pokryté speciálním plastovým polymerem, které zachycuje tepelnou energii z rozdílu teplot mezi tělem a vzduchem. Tým předvedl dvě verze této technologie: zařízení velikosti tlačítka a větší látkový panel. Tato zařízení vyrábějí elektřinu při rozdílu teplot, přičemž výstupní napětí se mění v závislosti na rozdílu teplot a množství vodivého materiálu.
Materiál se ukázal jako odolný, vydržel účinný více než rok a vydržel i několikanásobné praní. Po sedmi vypráních měl stále dvě třetiny své vodivé síly, i když pro reálné použití bude potřeba tuto hodnotu zlepšit. Stejně tak bude pro průmyslovou výrobu potřeba vylepšit výrobní procest. Jeden vzorek látky se šije čtyři dny. Poté se však otevře cesta k využití nositelných gadgetů, pro něž je napájení největším problémem.