Dukovany a Temelín překonaly milník 30 terawatthodin elektřiny za rok

Dukovany a Temelín překonaly milník 30 terawatthodin elektřiny za rok
Fotografie: ČEZ
  • 23. prosince výroba bezemisní elektřiny v českých jaderných zdrojích pomyslný milník 30 terawatthodin elektřiny za rok
  • Hrubá spotřeba celé České republiky přitom v loňském roce dosáhla přibližně 71,4 terawatthodin
  • České jaderné elektrárny tak ušetřily přes 22 milionů tun oxidu uhličitého

Na jednu stranu náročné odstávky spojené s obnovou zařízení a modernizací především Dukovan, na druhé potom velmi stabilní a spolehlivý provoz. Především díky němu dosáhly obě české jaderné elektrárny pomyslného milníku 30 terawatthodin o osm dní dříve než v loňském roce.

Je to v souladu s trendem, který jsme nastavili už v minulém desetiletí. Naši celkovou výrobu tvoří bezemisní zdroje již z více jak 60 procent a jejich podíl roste každým rokem,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. V loňském roce všechny elektrárny v České republice dodaly do přenosové sítě 81,4 TWh energie, podíl ČEZ na tomto objemu tvořil přibližně 75%. Dlouhodobě klesá podíl uhlí a roste význam výroby bezemisních zdrojů, jako jsou vodní, fotovoltaické, větrné a jaderné elektrárny.

Naší nejvyšší prioritou je vždy bezpečný provoz, neustále si musíme být jistí stavem klíčových komponent. A i z tohoto pohledu jsem nesmírně rád, že se nám daří tuto strategii naplňovat,“ říká člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Konkrétní roční cíle pro jednotlivé výrobní zdroje společnost ČEZ přímo nesděluje. V roce 2017 ale v souvislosti se vznikem nové divize jaderná energetika odstartovala program T30T, podle kterého chce trvale dosahovat výroby právě nejméně 30 terawatthodin ročně.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze