😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Google chce pomocí umělé inteligence studovat řeč delfínů

Google chce pomocí umělé inteligence studovat řeč delfínů
Fotografie: Google
  • Vznikl proto model DolphinGemma
  • Je schopen běžet na telefonu Pixel 9

Výzkumná laboratoř Google DeepMind společnosti Google oznámila, že vytvořila model umělé inteligence, který pomáhá dešifrovat delfíní vokály a podporuje tak výzkumné úsilí o lepší pochopení způsobu komunikace delfínů. Model nazvaný DolphinGemma byl vycvičen na základě dat z neziskové organizace Wild Dolphin Project (WDP), která se zabývá studiem delfínů skvrnitých a jejich chováním. Model DolphinGemma, který je postaven na otevřené řadě modelů Gemma společnosti Google a dokáže generovat zvukové sekvence podobné delfínům, je podle společnosti Google dostatečně efektivní, aby mohl běžet na telefonech.

Letos v létě plánuje WDP využít chytrý telefon Google Pixel 9 k vytvoření platformy, která dokáže vytvářet syntetické delfíní vokály a poslouchat delfíní zvuky pro odpovídající odpověď. Dříve k této práci používali telefon Pixel 6 a přechod na telefon Pixel 9 umožní výzkumným pracovníkům organizace provozovat modely umělé inteligence a algoritmy pro porovnávání šablon současně.

Hlavní náplní WDP je pozorování a analýza přirozené komunikace a sociálních interakcí delfínů. Práce pod vodou umožňuje výzkumníkům přímo spojit zvuky s konkrétním chováním tak, jak to pozorování na povrchu neumožňuje. Po desetiletí dávali do souvislosti typy zvuků s kontexty chování, jako následující příklady:

  • Signaturní pískání (jedinečná jména), které mohou používat matky a mláďata k opětovnému sjednocení
  • Pulzující skřehotání, které se často objevuje při soubojích
  • Klikání a bzučení, které se často používá při námluvách nebo při pronásledování žraloků.
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze