Google to zkouší s chytrými brýlemi. Už zase

Google to zkouší s chytrými brýlemi. Už zase
Fotografie: Google
  • Google představil Projekt Moohan, na nějž naváže Android XR
  • Ukázal schopnosti brýlí jako je práce s AI, navigace nebo tlumočení
  • Bude spolupracovat se Samsungem, avšak konkrétní datum uvedení neznají nejspíše ani v Googlu

Původní projekt Google Glass je už více než dekádu stará historie. Původně to byla ambiciózní snaha udělat konkurenci chytrým hodinkám, tedy jakýsi doplněk k mobilu, který by neustále zobrazoval užitečné informace přímo ve všem zorném poli. Jenomže brýle sklízely spíše negativní publicitu, ať už kvůli obavám o soukromí, bezpečnost a spekulovalo se dokonce o zdravotních obtížích u některých jedinců. Ať už je pravda jakákoli, Google celý tento projekt nejdříve přesměroval na čistě podnikové využití (podobně jako Hololens od Microsoftu), aby ho následně nechal vyšumět do ztracena.

Na úvodní akci Google I/O ale sebevědomě tvrdí, že na brýlích nikdy skutečně nepřestal pracovat a výsledkem jeho snažení je takzvaný Projekt Moohan, kde se nejdříve vyzkouší různé funkce, které pak zamíří do Androidu XR coby operačního systému pro headsety ve stylu Apple Vision Pro nebo do chytrých brýlí, které by naopak měly být na první pohled nerozlišitelné od těch běžných.

A přesně takové měli na nose i zástupci Googlu. Shahram Izadi si dokonce pochvaloval, že v nich může mít dioptrické čočky na předpis. Pak následovala prezentace schopností, které se hodně překrývají s dříve představeným projektem Astra. Ovšem s tím rozdílem, že brýle vidí přesně totéž, co vy, což je přirozenější, než použití chytrého telefonu a jeho fotoaparátů.

Pak můžete s umělou inteligencí rozmlouvat přirozeným jazykem, vyptávat se jí na detaily, dělat si poznámky, zkrátka všechno, co vás napadne. Pokud zrovna brýle snímají vaše okolí, měla by na to ostatní upozornit malá rozsvícená dioda.

Další zajímavou možností byla navigace. Pokud se díváte před sebe, brýle ukazují jen šipku a vzdálenost k další odbočce, podobně jako HUD displeje v autě, ale pokud sklopíte zrak k zemi, promítne se na ni podrobnější mapa. Vrcholem představování pak měly být tlumočnické služby. Shahram mluvil persky a jeho kolegyně mu odpovídala hindsky. Když se však jeden na druhého dívali skrze brýle, vypadalo to, jako by jste sledovali video s anglickými titulky. Nutno však říci, že brýle zvládly přeložit pouze první zdvořilostní frázi a pak se zasekly. Tento a další okamžik můžete sledovat na videu z představení od času 1:38 a dále.

Nejen to naznačuje, že je celý projekt v hodně rané fázi, u které nelze ani odhadovat nějaká data nebo ceny. Google jen potvrdil, že pracuje na jednom referenčním zařízením, další dodá Samsung. A zapojit vy se měli i známí výrobci brýlových obrub. Nic z toho však neodpovídá na otázku, jak to vyřeší problémy, které už měly původní Google Glass, a to hlavně malou výdrž baterie.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze