Do 4. dubna se helikoptéra Ingenuity mohla při dobíjení baterie spolehnout na rover Perseverance. Po jejím odpojení ale přišla na řadu důležitá zkouška. Počasí na Rudé planetě je poměrně kruté, v noci teploty klesají až na -90 °C a nebylo jasné, jestli vrtulník první marsovskou noc přežije. O den později nás však NASA ubezpečila, že s helikoptérou nic není.
Safe and sound on the surface! Our Ingenuity #MarsHelicopter survived the first cold night on its own, a major milestone on the Red Planet, where surface temps can plunge as low as -130° F (-90° C). Its first flight attempt will be no sooner than April 11: https://t.co/pdr8Cssr1R pic.twitter.com/BAQj8KmeRI
— NASA (@NASA) April 5, 2021
A jak to vypadá s marsovským počasím?
Speciální systém k jeho měření – Mars Environmental Dynamics Analyzer (MEDA) – váží přibližně 5,5 kg a disponuje řadou senzorů, které zaznamenávají hladinu prachu a atmosférické podmínky, mezi které patří vítr, tlak, relativní vlhkost, teplota vzduchu, teplota země a radiace. Systém se zapíná každou hodinu nezávisle na roveru Perseverance, shromažďuje a následně ukládá data.
How’s the weather up there? 🌡️ 🔴
— NASA (@NASA) April 6, 2021
As engineers receive the first data points on Earth from @NASAPersevere on the red planet, the team has pieced together its first weather report from Jezero Crater on Mars. Check it out: https://t.co/I1eO951hJa pic.twitter.com/ZqpyDcpaMo
Poprvé byl MEDA spuštěn přibližně den poté, co rover přistál na Rudé planetě a hned večer poskytl Zemi první zprávu. Data, která inženýři obdrželi, ukazují, že po zapnutí bylo na povrchu -20 °C. Tato teplota během 30 minut klesla na -25,6 °C.