Nádor plný vlasů, zubů a kostí? Teratom dokáže obsahem překvapit i otrlé

Nádor plný vlasů, zubů a kostí? Teratom dokáže obsahem překvapit i otrlé
Fotografie: Ashkan Forouzani, unsplash.com
  • Teratom je druh nádoru, který vzniká z embryonálních buněk
  • Většinou jde o nádor nezhoubný, přičemž operací vše končí
  • Teratomy bývají plné vlasů, chrupavek, kostí nebo třeba nehtů a zubů

Nádorových onemocnění existuje nepřeberné množství – mnoho nádorů je široké veřejnosti dobře známo, protože se s nimi setkávají pravidelně, ať už v různých publikacích, v médiích, nebo (bohužel) i v rámci rodiny. Existuje však jeden typ nádoru, který dokáže vyděsit a částečně i šokovat i otrlé jedince – jde o teratom.

Co je to teratom?

Teratom je typ nádoru, který vzniká z embryonálních buněk, tedy těch, jež mají potenciál vytvořit jakýkoliv typ tkáně v lidském těle. A právě v tom je „problém“. Buňky se vymknou kontrole a místo koordinovaného vývoje vznikne v těle útvar, který může obsahovat orgánově nesourodé části – například vlasy vedle zubů, kus chrupavky nebo i oční tkáň, jak uvádí National Library of Medicine.

Většinou nezhoubný, ale ne vždy

Dobrou zprávou je, že většina teratomů je nezhoubná, zejména ty, které se objeví na vaječnících – nejčastěji u žen v reprodukčním věku. Přesto však existují i formy maligní – tedy rakovinové, které mohou metastazovat. Proto je důležitá včasná diagnostika a odstranění nádoru.

Kde se teratomy nejčastěji objevují?

  • Vaječníky – zejména u žen mezi 20–40 lety. Tzv. dermoidní cysty jsou často právě teratomy.
  • Varlata – u mužů bývají teratomy častěji zhoubné.
  • Sakrokokcygeální oblast – tedy oblast kostrče, především u novorozenců.
  • Mediastinum – mezihrudí, kde mohou způsobit tlak na okolní orgány.

Jak se pozná a léčí?

Mnoho teratomů je odhaleno náhodně – při ultrazvuku, počítačové tomografii nebo magnetické rezonanci. Někdy začnou teratomy v důsledku špatného krevního zásobení odumírat, přičemž nekrotická tkáň začne způsobovat bolesti. Někdy je teratom zpočátku mylně diagnostikován jako zhoubný nádor, přičemž k upřesnění diagnózy dochází až při samotné operaci. Vzhledem k jejich zvláštnímu složení bývá diagnostika při operaci poměrně rychlá – obsah se mnohdy kontroluje laparoskopicky, kdy má operatér přehled díky kameře na konci endoskopu. Léčba bývá obvykle chirurgická, a pokud je nádor nezhoubný, operací většinou vše končí.

Kuriózní případy z praxe?

V lékařské literatuře najdeme případy, kdy byl uvnitř nádoru nalezen „parazitický dvojník“ – tedy nedovyvinutý druhý plod, kterému se odborně přezdívá „fetus in fetu“. Jindy byl v nádoru zjištěn plně vytvořený zubní oblouk nebo dokonce fragmenty lebky. Často je však obsahem teratomu velké množství vlasů, nehtů, chrupavek, částí kostí, ne výjimečně již zmíněných zubů.

Může teratom i pomoci?

Teratomy vznikají z tzv. pluripotentních (zárodečných) kmenových buněk, které mají schopnost se přeměnit na jakýkoliv typ lidské tkáně. Lidské tělo tedy přesně ví, jak dané tkáně vytvořit, což by se ve výsledku dalo využít i jinak – například tak, aby lidé mohli obnovovat zuby. To, že by člověk mohl získat třetí sadu zubů, již není sci-fi, ale otázka, kterou se vědci vážně zabývají a reálně již existují první pokusy na zvířatech. Teratomy tu hrají důležitou roli jako výzkumný model – ukazují, že tělo má kapacitu vytvořit tkáň mimo obvyklý kontext, což znamená, že v budoucnu bychom mohli podobný proces řízeně opakovat, a to na různých místech lidského těla.

National Library of Medicine,
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze